bielizna lateksowa

Bielizna lateksowa; jak kupować, jak dbać, jak nosić

(Od Autorek: ten tekst został zablokowany na Facebooku jako łamiący standardy społeczności. Jeśli masz wrażenie, że prawie nas nie widzisz na swoich ulubionych mediach społecznościowych – to jest dokładnie powód. Zachęcamy do zapisania się na nasz newsletter, dzięki temu zobaczysz wszystkie nowe treści blogowe w swojej skrzynce – raz na tydzień 🙂 )

Niebezpieczna, wulgarna, erotyczna? Tak kojarzy się wielu osobom bielizna lateksowa, często mylona z vinylem czy poliestrem. Miskom nieodległe są tematy z krańców światka bieliźnianego, więc sięgamy dziś po małe tabu, którego nie znajdziecie w swoim lokalnym salonie brafittingu… mimo, że jak najbardziej produkowane jest w rozmiarach brafitterskich!

Bielizna lateksowa – czemu jest droga?

Przede wszystkim do pracy z lateksem trzeba mieć talent i zmysł artystyczny. Lateks to drogi materiał, który nie lubi pomyłek. Łatwo go zniszczyć, kiedy podchodzi się do niego nieumiejętnie i bez wyczucia, co się robi. Jednak sama wiedza na temat wykroju i projektowania nie jest wystarczająca, gdy wykorzystujemy tak wymagający surowiec, jakim jest lateks. Do tego dochodzą lata praktyki i trzeba mieć naprawdę dużo, dużo cierpliwości, oraz determinację, by uczyć się na własnych i cudzych błędach. Bielizna lateksowa jest piękna, ale trudna do współpracy.


Model: @olgablair Photo: @ksenia_artist Latex: @gabilatexdesignpoland

Opublikowany przez Gabi-Latex-Design Niedziela, 26 sierpnia 2018

Kurs pracy z lateksem to tak naprawdę początek drogi do tworzenia własnych projektów. To trochę jakby chcieć nauczyć się szyć suknie wieczorowe przez kurs przyszywania cekinów tak, by nie odpadły. Poza wiedzą, jak lateks kleić (tak, kleić – specjalnym cementem, pomyślelibyście?), jak o niego dbać, jak z niego wykrawać i jak się z nim obchodzić trzeba mieć pojęcie o anatomii człowieka, konstrukcji ubioru, i wielu innych sprawach. Tak jak każda inna bielizna stroje z lateksu wymagają po prostu pracy nad sobą i swoimi umiejętnościami.

Bielizna lateksowa nie bez powodu kojarzy się automatycznie z czarnymi połyskliwościami! W takiej wersji wygląda elegancko i interesująco. Nie oznacza to jednak, że ograniczamy się tylko do tego koloru; lateks produkuje się w praktycznie każdym kolorze, w tym w wersjach metalicznych, np. złotym.


Przykładowe kolory – za Dark Virtue Designs
Przykładowe kolory – za Vex Clothing

Lateks, vinyl, lycra, spandeks, PCV…?

Jeśli bielizna lateksowa to coś, co do Ciebie przemawia, to przede wszystkim i po pierwsze należy nauczyć się odróżniać materiały. Bardzo wiele osób lateksem nazywa wszystko co połyskuje, czyli w szczególności ogólnodostępną lycrę czy spandeks albo PVC/vinyl. Ten ostatni to nierozciągliwy plastik z którego robi się np piłki plażowe, i w większości tandetne ubrania do nabycia w sexshopach. Prawdziwy lateks od lycry/spandeksu można odróżnić po tym, że to guma a nie tkanina. PCV natomiast (polichlorek winylu) poznamy po tym, że jest bardzo rozciągliwy, a PVC bardzo słabo. Jeśli kupiłaś czarne, połyskujące majtki, które na metce mają zalecenie prania w pralce i tył z mikrofibry, to są to majtki vinylowe, a nie lateksowe.


www.latex.shop.pl @bartek_indyka @vmpselene @olaleckamua @raffzurr @cotamstudio @maciejnowak @gagamodels models @…

Opublikowany przez Alternative Off Fashion Store Wtorek, 28 lutego 2017

Lateks naturalny uzyskuje się poprzez nacięcie pnia którejś z roślin kauczukodajnych i zbieranie oraz obróbkę mleka wyciekającego z uszkodzeń. Powstaje wtedy naturalnego pochodzenia guma, z której produkuje się prezerwatywy, smoczki, rękawiczki, materace, i wiele innych przedmiotów. Wygląd nowych lateksowych rzeczy, które kupicie, może rozczarowywać, ponieważ początkowo nie posiadają one charakterystycznego połysku i wyglądają dość nieestetycznie. Świeżo kupione rzeczy przyjadą pokryta talkiem, który należy zmyć przed pierwszym założeniem i nabłyszczeniem..


Opublikowany przez Gabi-Latex-Design Wtorek, 31 maja 2016

Jak dbać o bieliznę lateksową?

Po drugie trzeba nauczyć się dbać o bieliznę lateksową. Nie można jej tak po prostu wrzucić do pralki, otrzepać z wody, powiesić na słońcu, a potem zakładać wbijając w nią ostre paznokcie i cześć! To jak z pończochami nylonowymi: trzeba o nie dbać i uważać, bo przestaną służyć.

Lateksowe ubrania powinny być bezwzględnie myte po każdym użyciu, nie tylko ze względu na kwestię higieny (bo przecież każde majtki pierzemy po noszeniu), ale także dlatego, że jako ludzie jesteśmy generalnie tłuści i mokrzy. Sebum i pot mogą uszkodzić lateks, dlatego trzeba o taką bieliznę specjalnie zadbać. Po użyciu majtki czy inną część garderoby płuczemy w ciepłej wodzie z mydłem (NIE szamponem, NIE proszkiem do prania, NIE płynem do płukania tkanin) i ewentualną odrobiną oleju silikonowego, który nada lateksowi połysk.Gdy nasza bielizna lateksowa będzie już sucha i czysta (czytaj: otrzepniemy z niej wodę i ewentualnie powiesimy na krótki czas na plastikowym wieszaku, NIE na słońcu!) trzeba ją przypudrować talkiem, który zapobiegnie sklejaniu się warstw i pozwoli łatwiej założyć dany strój w przyszłości. Tak zaopiekowaną bieliznę lateksową trzymamy w suchym i chłodnym, osłonionym od światła miejscu (promienie UV przebarwiają i uszkadzają lateks). Warto upewnić się, że bielizna lateksowa nie leży na metalowych przedmiotach (np. zapinki, biżuteria), bo mogą zahaczyć i uszkodzić ją, a nawet odbarwić. Co może się stać ze źle zaopiekowaną bielizną lateksową?

Może się rozłożyć. Lateks to materiał naturalny, taki jak len czy papier, więc po czasie zacznie zmieniać swoją konsystencję, i stanie się lepki oraz ciągnący jak karmel. Jako osoba, której Kasia niechcący rozrzuciła po dywanie za małe do wyskubania skrawki lateksowego balonika, nie polecam sprawdzać co się stanie z rozkładającym się lateksem.


Joanna Cesarz dla Wysokich Obcasów

Opublikowany przez Alternative Off Fashion Store Poniedziałek, 9 lipca 2018

Przy zakładaniu swojej bielizny lateksowej trzeba mieć na względzie fakt, że tłuszcze i alkohole rozpuszczają lateks – żadnych balsamów, olejków, kremów, wazeliny, perfum! Żeby „natłuścić” skórę przed założeniem danego elementu odzieży używa się silikonowego lubrykantu.

Kolejna uwaga to to, aby robić zakupy u sprawdzonych, konkretnych projektantów! To bardzo ważne, bo nie każdy sklep oferuje wysoką jakość lateksu. Jest to materiał ekskluzywny i bardzo drogi, sprawia wrażenie drugiej skóry. Jednak czasami można trawić na tanią, cuchnącą gumę, szkodliwą dla zdrowia, która łatwi się rozkleja i brzydko pachnie. Jeśli takie mamy doświadczenia z tym materiałem, to na pewno źle trafiliśmy. To bardzo ważne przy pierwszym zakupie, ponieważ można łatwo się zniechęcić i porzucić zupełnie ten cudowny świat gładkości i połysku. Jeli chcecie poczytać o lateksie i bieliźnie lateksowej w jej własnej społeczności, możecie zacząć śledzić stronę www.toxic-girls.com. Tam znajdziecie sporo informacji o tym gdzie najlepiej kupować, jak nosić, pielęgnować i nabłyszczać.Co jeszcze warto wiedzieć o lateksie?

Oczywiście wiemy, że część osób jest na lateks uczulona; wtedy można lateks poddać chlorowaniu, aczkolwiek nie jest to gwarancją, że odczyn alergiczny nie wystąpi.

Chlorowanie oznacza po prostu, że lateks jest poddawany obróbce chemicznej za pomocą chloru i kwasu. Powierzchnia lateksu jest porowata i lekko lepka, a po chlorowaniu staje się dużo gładsza. Dzięki temu lateks nie ciągnie za włosy, staje się bardziej przyjazny alergikom, generalnie jest dłużej żywotny i w dobrym stanie. Wadą jest niestety fakt, że po chlorowaniu lateksu nie można naprawić, jeśli się uszkodzi, bo nie da się go już skleić. Warto zatem przed pierwszym założeniem pomacać lateks i sprawdzić, czy nie pojawi się zaczerwienienie i opuchlizna.

Model: Nieprosta Photography: Paulina Selene Mieczkowska Make Up: Agata Zaręba Stylist: www.VmpSelene.com Hair : Klaudia…

Opublikowany przez Alternative Off Fashion Store Piątek, 2 listopada 2018

Gdzie kupić lateksową bieliznę?

Lista polecanych przez społeczność sklepów jest długa, ale poniżej znajdziecie naszych faworytów:

Skomentuj