Bielizna przebarwia się w kroku - cover

Czy to normalne, że bielizna przebarwia się w kroku?

Niekiedy na forach pojawia się anonimowe pytanie o to, czy majtki przebarwiające się w kroku to normalna sprawa, czy też powód do przejścia się do lekarza ginekologa. Pogadajmy więc o tym, skąd biorą się białe i pomarańczowe plamy na bawełnianych wkładkach?

Ph (odczyn) zdrowej pochwy waha się między ok. 3,4 a 4.5, więc jest kwaśny lub bardzo kwaśny. Podobny odczyn mają sanitarne płyny do dezynfekcji pomieszczeń, które uniemożliwiają bakteriom rozwój na mytych powierzchniach. Większość wybielaczy jest dla odmiany zasadowych (czyli mają Ph 6 lub wyższe), więc skąd efekt wybielenia?

Otóż większość przemysłowych barwników do tkanin jest zasadowych. Nawet po zneutralizowaniu w procesie produkcyjnym są one podatne na wchodzenie w reakcje chemiczne z kwaśną wydzieliną pochwy. Reakcja chemiczna powoduje miejscowy rozkład barwnika i przebarwienie tkaniny, niekiedy aż do bieli. Czarne majtki często przebarwiają się do pomarańczu, a czerwone — do żółci. Jeśli natomiast nie zachodzi reakcja barwnika z wydzieliną pochwową, to sam kwas mlekowy, obecny w śluzie, roztwarza barwnik. Z czasem doprowadza w ten sposób do wypłukania go z rozluźniających się włókien tkaniny.

Reasumując — tak, przebarwienia na majtkach są zupełnie normalne i częstsze niż myślisz. Jeśli jesteś dostatecznie blisko z koleżankami czy przyjaciółkami spytaj je o to, możesz się zaskoczyć 🙂 w teamie miskowym mamy zarówno „wybielaczki” jak i mniej reaktywne chemicznie osobistości.

Jak zapobiec wybieleniu majtek?

Jest kilka możliwości. Po pierwsze możesz używać wkładek higienicznych. Ja osobiście porzuciłam je wiele lat temu ze względu na brak chęci dokładania się do kryzysu śmieciowego, jednak sporo kobiet je lubi. Po drugie możesz znaleźć detergent enzymatyczny, który zapobiega rozłożeniu barwnika. Po trzecie możesz majtki prać osobno, natychmiast po zdjęciu, w chłodnej wodzie. Działa tu ta sama zasada, co przy praniu majtek poplamionych krwią; niska temperatura spowalnia reakcję chemiczną, w przypadku krwi barwienia hemoglobiną, w przypadku śluzu odbarwienia.

Osobiście rekomenduję wyjście numer cztery — nosić majtki z wybarwieniem i się nie przejmować. W końcu de facto służą do okrycia tej części ciała, która i tak będzie je sukcesywnie brudzić 😉 . A kiedy uznasz, że czas na nowe, zawsze możesz zajrzeć do naszej listy sklepów z rabatami i wybrać się po świeże niewymowne! Nie ma jednak żadnego usprawiedliwionego medycznie powodu, dla którego noszenie majtek z przebarwieniami miałoby szkodzić zdrowiu. Bielizna, która przebarwia się, nie powinna być też sygnałem alarmowym, pomijając sytuację, kiedy zaczęło dziać się to nagle, wcześniej nie mając miejsca. Wtedy rzeczywiście oznacza to gwałtowną zmianę środowiska pochwy i warto skonsultować się z lekarzem.

Miniatura: Teenage girls in underwear on Picspree

Skomentuj