Pamiętna bielizna w pamiętnych serialach

Potęga marketingowa filmu i telewizji jest nie do przecenienia. Czasem pojedyncza scena jest w stanie zapoczątkować nowy trend! A jednak bielizna w serialach to złożony temat. Z jednej strony seriale obowiązują ściślejsze zasady dotyczące tego co można, a czego nie można pokazać. Z drugiej – może być to sprytny zabieg budowania postaci. Bielizna jako coś noszonego najbliżej ciała pokazuje nam coś prywatnego, często skrywanego przed innymi ludźmi. A czasami wręcz przeciwnie, stanowi element kostiumu noszonego przez postać.

Ponieważ uwielbiam seriale i filmy, oraz ponieważ piszemy o bieliźnie, poniżej macie moje typy na wspaniałe seriale, w których przy okazji można zobaczyć fantastyczną bieliznę!

Zagadki kryminalne panny Fisher (Miss Fisher’s Murder Mysteries)

Tytułowa panna Fisher to wyzwolona flapperka, kobieta-detektyw biegająca po Melbourne lat 20. ze złotym pistoletem o perłowej rękojeści. Rozwiązuje morderstwa i flirtuje z przystojnym lokalnym detektywem, bo może. Phryne to wielbicielka luksusu i w zaciszu sypialni często można zobaczyć ją w fantastycznych zestawach z lat 20. Noszona przez nią bielizna to jedwabne kimona, delikatne piżamy, a także kostiumy kąpielowe! Dział kostiumów tego serialu odwalił kawał dobrej roboty, prawda?

Serial można zobaczyć na Netfliksie.

Mad Men

Kolejny serial “kostiumowy”, ale polecam go gorąco, bo jest świetny. Mad Men, którego akcja zaczyna się pod koniec lat 50. a kończy na początku lat 70. to serial bardziej o pewnej epoce niż o konkretnych bohaterach (choć oczywiście śledzimy losy konkretnych postaci). Dział kostiumów dbał o poprawność historyczną, więc w każdym, nawet najbardziej zakrytym stroju aktorki nosiły odpowiednią dla epoki bieliznę. Dzięki zróżnicowaniu postaci można w serialu zobaczyć jaką bieliznę nosiły kobiety z różnych klas, o różnych figurach i różnych poczuciach estetyki. Lata 60. były okresem ogromnych przemian społecznych, które są tu odzwierciedlone, również w modzie. Ponadto bielizna jest jednym z produktów reklamowanych przez agencję, gdzie dzieje się akcja serialu. Osobiście jestem fanką wszystkiego co miała na sobie Christina Hendricks, ale czy jest to dla kogokolwiek zaskoczeniem?

Myślę, że powrót inspiracji retro w bieliźnie spokojnie można powiązać z popularnością tego serialu.

„Mad Men” również można zobaczyć na Netfliksie.

Złotka (The Golden Girls)

Ten serial wyprzedził swoje czasy. Nie mam pojęcia jakim cudem temu sitcomowi udawało im się poruszać tak ważne społeczne tematy w latach 80. Może dlatego, że bohaterki to cztery kobiety w wieku raczej starszym niż młodszym? W poszczególnych odcinkach pojawiały się wątki związane z coming outem, małżeństwami jednopłciowymi, HIV/AIDS, molestowaniem seksualnym, bezdomnością, opieką nad osobami starszymi, ageismem, klasizmem, uzależnieniami, przemocą w związku, relacjami międzyrasowymi, sztucznym zapłodnieniem, zespołem stresu pourazowego, slut-shamingiem… uff. I to wszystko w serialu komediowym, który był tak popularny, że nadawano go przez 7 lat i miał 2 spin-offy!

Oczywiście, ponieważ to serial komediowy z lat 80., bielizna sensu stricte nie mogła pojawić się na ekranie, bo nie byłoby to śmieszne. Tym niemniej aktorki nie mogły sobie na ekranie pozwolić na wyglądanie jak stereotypowe starsze panie. Dlatego nawet w piżamach i koszulach nocnych miały zawsze na sobie pełny makijaż. Nawet w ramach wszystkich tych ograniczeń każda z nich miała swój wyraźny styl i estetykę. Moim zdaniem Blanche Deveraux do tej pory jest królową loungewearu i nie przyjmuję sprzeciwów w tej kwestii.

Swoją drogą, odtwórczyni roli Blanche, Rue McClanahan, to moja idolka. Doczytałam, że nie tylko miała w swoim kontrakcie klauzulę, która pozwalała jej zatrzymać wszystkie ubrania, w których występowała na planie, ale również po zakończeniu serialu wydała własną linię odzieżową inspirowaną stylem postaci.

Tego serialu niestety nie da się chyba nigdzie (legalnie) obejrzeć w Polsce 🙁

Plotkara (Gossip Girl)

Na koniec serial z akcją dziejącą się współcześnie.

Czego by nie powiedzieć, może jakość fabuły serialu „Plotkara” z sezonu na sezon zaliczała tendencję spadkową, ale nigdy nie przestałam być fanką mody. Blair i Serena często pojawiały się na ekranie w naprawdę przepięknych dessousach. Budżety bohaterek, bogatych nastolatek z Upper East Side, były nieograniczone. Pamiętam też, że niektóre portale miały stałe rubryki, które zajmowały się wynajdywaniem ubrań, które miały na sobie bohaterki serialu, lub podobnych opcji. Serial spokojnie zainspirował kilka trendów – powrót do kolorowych rajstop jako elementów stylizacji, oraz ozdobnych opasek. Myślę, że pod względem inspiracji modowych dla wielu nastolatek „Plotkara” była tym, czym kilka lat wcześniej był dla kobiet po trzydziestce serial „Seks w wielkim mieście”.

Serial „Plotkara” również można obejrzeć na Netfliksie (oni nie sponsorowali tego wpisu, słowo daję).

Jak Wam się podoba ta pamiętna bielizna w serialach? Macie jakieś swoje ulubione typy? A może są jakieś seriale, które powinny zostać wspomniane, a nie zostały? Czekam na sugestie 🙂

Możecie też przejrzeć nasze posty na temat bielizny w filmach „50 twarzy Greya” i „365 dni”!

Skomentuj