Bielizna z 50 Twarzy Greya – gdzie kupić? (+ mini recenzja)

Ponieważ nadzwyczaj entuzjastycznie zareagowałyście na wpis o 365 dni i bieliźnie z tego filmu, postanowiłyśmy zrobić z tego pomysłu serię. Dziś wracamy do 50 Twarzy Greya, najbardziej ironicznej franczyzy świata. Czemu ironicznej? O tym przeczytacie w mini recenzji. Tymczasem zajmiemy się poszukiwaniami gorsetów, koszulek, biustonoszy i majtek z hitowych filmów serii. Oto bielizna z 50 Twarzy Greya!

Poszukując bielizny z filmów starałam się odnaleźć oryginalne, wykorzystane w filmie produkty, grzebiąc zarówno w materiałach prasowych, jak i napisach końcowych. Wszędzie tam, gdzie nie udało się znaleźć konkretnego przedmiotu lub jest na ten temat za mało informacji, jest to oznaczone informacją o zamienniku.

Czarny gorset koronkowy od Agent Provocateur

Anastasia w jednej ze scen w Czerwonym Pokoju ma na sobie czarny, drukowany gorset z zapięciem busk. Mamy pierwsze trafienie – jest to Mercy Corset od Agent Provocateur.

Bielizna z 50 Twarzy Greya - Gdzie Kupić?
Bielizna z 50 Twarzy Greya - Gdzie Kupić?
Agent Provocateur – Mercy Corset Black

Zielone body gorsetowe od Agent Provocateur

Agent Provocateur wydaje się być ulubioną marką kostiumografa trylogii, bo pojawia się także w scenie stylizowania Any na bal maskowy. Anastasia w tej scenie ma na sobie body Callie, haftowane opalizującą zieloną nicią – co prawda 3 sceny dalej widzimy, że jej ciało wchłonęło body jak krem, bo pod suknią nic nie ma… ale oj tam oj tam. Model wyszedł ze sprzedaży, można go jeszcze trafić na eBay.

Bielizna z 50 Twarzy Greya - Gdzie Kupić?
Agent Provocateur – Callie Embroidered Basque

Rudy gorset od Marlies Dekkers

W szufladzie Any poza body Callie znajduje się także model z kolekcji holenderskiej projektantki Marlies Dekkers; Sahara Shimmer. Jest to usztywniany pionowymi fiszbinami model w ostrym rudym odcieniu oranżu, z ozdobnymi frędzelkami i znakiem rozpoznawczym firmy – paseczkami na dekolcie.

Bielizna z 50 Twarzy Greya - Gdzie Kupić?
Bielizna z 50 Twarzy Greya - Gdzie Kupić?
Marlies Dekkers – Sahara Shimmer

Zamiennik: Lawendowa koszula nocna od Wacoal

Nie znamy konkretnego modelu koszulki nocnej z szuflady Any, ale Embrace Lace od Wacoal wydaje się być bliskim zamiennikiem!

Bielizna z 50 Twarzy Greya - Gdzie Kupić?
Wacoal – Embrace Lace Chemise

Figi i biustonosz od Hanro

W pierwszej scenie, w której Ana się rozbiera, widzimy że zanim poznała Christiana preferowała praktyczną białą bawełnę. Anastasia ma na sobie model Valerie od marki Hanro: białe, klasyczne dessous z koronką.

Ja wiem, można mi zarzucić, że wybrałam cokolwiek, co chociaż wyglądało na białe i koronkowe – ale Hanro chwali się faktem wystąpienia w 50 Shades na swojej stronie internetowej. Jak widać bielizna z 50 Twarzy Greya jest cokolwiek… zróżnicowana 😉

Bielizna z 50 Twarzy Greya - Gdzie Kupić?
Bielizna z 50 Twarzy Greya - Gdzie Kupić?
Bielizna z 50 Twarzy Greya - Gdzie Kupić?
Hanro – Valerie Bra

Półgorset od Stelli McCartney

Kiedy Ana i Christian opuszczają swoje wesele, by udać się w podróż poślubną, panna młoda ma na sobie brudnobiały kostium oraz gorset Mia Loving Stelli McCartney. Jak widać trend underwear as outerwear znają nawet w uniwersum Pieśni Pejcza i Kajdanek (wymyślił to Sztywny Patyk, polecam).

Bielizna z 50 Twarzy Greya - Gdzie Kupić?
Bielizna z 50 Twarzy Greya - Gdzie Kupić?
Stella McCartney – Mia Loving Corset

Biustonosz i figi od Agent Provocateur

Wracamy do Agenta Prowokatora – kolejna scena w Czerwonym Pokoju, kolejny komplet od tej brytyjskiej marki. Ten czarny, koronkowy stanik, który ma na sobie Ana, to Willa Lace Bra!

Bielizna z 50 Twarzy Greya - Gdzie Kupić?
Bielizna z 50 Twarzy Greya - Gdzie Kupić?
Agent Provocateur – Willa Lace Bra

Bielizna z 50 Twarzy Greya obejrzana? No to jedziemy z recenzją (książek, nie filmów, filmy są dzięki borowi głupie, ale o niebo mniej problematyczne od pierwowzorów).

Recenzja książek

Jest w literaturze miejsce dla książek o BDSM.

Jest w literaturze miejsce dla książek o seksie.

Jest w literaturze miejsce dla książek o bogatych ludziach, którzy mają problemy psychiczne.

Jest w literaturze miejsce dla książek o naiwnych dziewicach.

Jest w literaturze miejsce dla książek o przemocy domowej.

Ale nie ma w literaturze miejsca dla książek, które wszystkie te motywy miksują razem bez świadomości autora, że o tym pisze. E.L. James napisała – w swoim pojęciu – romantyczną książkę, która czytana przez psychologa brzmi jak wyznania ofiary na terapii dla osób, które doświadczyły w swoim życiu długotrwałej przemocy psychicznej. Co najgorsze, autorka w wywiadach zaprzecza, jakoby w książce pojawiały się jakiekolwiek wzmianki o przemocy, a jednak wydała kolejny tom: 50 Shades oczami Greya, w którym sam bohater wyjaśnia, jakie przemocowe działania podejmuje. Upijanie Anastasii żeby była bardziej uległa, żeby daleko nie szukać.

Bielizna z 50 Twarzy Greya - Gdzie Kupić?

50 Shades to szkodliwa społecznie franczyza nie dlatego, że skupia się na temacie BDSM… ponieważ 50 Shades nie skupia się na BDSM. Skupia się na toksycznej, przemocowej relacji, w której działania głównego bohatera są tłumaczone za pomocą przykrywki w postaci sadyzmu seksualnego.

Sęk w tym, że (przygotujcie się na drobny wykład, trafiliście na absolwentkę psychologii) sadyzm seksualny polega na dostarczaniu sobie przyjemności przez zadawanie innym bólu. Czy Grey jest sadystą? Z pewnością: bije Anę pasem, odmawia jej orgazmu, chłoszcze, zapina jej spinki na sutkach, kontroluje jej emocje, co i kiedy je, ile ma pieniędzy (a więc zadaje jej także ból psychiczny), robi jej malinki na piersiach za karę za to, że zdjęła stanik na plaży.

Żeby relacja, w której jest sadysta, była etyczna i wzajemnie przynosząca spełnienie psychiczne i fizyczne, jego partnerem/partnerką musi być masochista/ka – osoba, której przyjemność sprawia otrzymywanie bólu. Czy Ana jest masochistką? Przypatrzmy się: bije się linijką po tyłku w ramach treningu, opieprzając sama siebie, że „nie umie przyjąć więcej bólu by zadowolić swojego faceta”. Kiedy gugla czym jest BDSM odczuwa mdłości. Prosi Christiana „proszę, nie bij mnie”.

W pewnym momencie Grey mówi, że idzie na ustępstwa – mogą mieć relację waniliową, czyli w jego pojęciu taką, w której będą robili tylko to, na co Ana się zgodzi.

Bielizna z 50 Twarzy Greya - Gdzie Kupić?

Miły Panie Grey, relacja, w której będą robili tylko to, na co zgodzi się osoba uległa, to nie jest relacja waniliowa. To jest relacja, w której NIE WYSTĘPUJE PRZEMOC SEKSUALNA. Tym się różni BDSM od przemocy domowej, że na podwieszanie pod sufitem, kapanie woskiem na cipkę i chłostanie porem osoba której się to robi nie tylko się godzi, ale jest wobec tego nastawiona tak entuzjastycznie, jak trzylatek na wizytę w Disneylandzie. BDSM ma się do tego, co wyrabia się w 50 Shades tak, jak mecz bokserski do napaści w ciemnej ulicy: jeśli dwie osoby to kręci, to jest to zabawa – ale jeśli tyko jedna, to jest to naruszenie nietykalności cielesnej.

Ana trawi prawie wszystko, co robi Grey, jako ból, przemoc, i atak na siebie. Nie ma w niej entuzjazmu, nie cieszy się na myśl o byciu bitą i chłostaną, nie rajcuje jej ile bólu może zadać jej Grey. Godzi się na te zabawy, bo chce go mieć przy sobie.

Więcej: Ana jest PRZERAŻONA interakcjami ze swoim partnerem. Kiedy przekazuje darowiznę na rzecz fundacji jej pierwszą myślą jest, jak Grey na to zareaguje i czy tylko gniewem, czy już furią. Kiedy okazuje się, że może być w ciąży, boi się to powiedzieć Christianowi. W pewnym momencie DZIĘKUJE Christianowi za to, że nie złości się na nią bez powodu. Boi się powiedzieć przyjaciołom o naturze swojej relacji, bo „mogą nie zrozumieć” (to znam niestety z autopsji). Kiedy jedzie na skuterze wodnym mówi, że „wreszcie czuje się wolna” i zupełnym przypadkiem jest to pierwszy moment w książkach, kiedy jest od niego chociaż przez moment niezależna i niemonitorowana. Kiedy wychodzi z Kate na drinka mówi, że jest pierwszy raz od miesięcy zrelaksowana… bo w końcu nie ma obok niej jej męża. Wielokrotnie Ana umie zwerbalizować, czego chce, ale nie wypowiada tych słów ze strachu przed reakcją Christiana.

Bielizna z 50 Twarzy Greya - Gdzie Kupić?

Christian jest też, za przeproszeniem, po prostu złamasem. Nie pozwala żonie zdjąć niewygodnej sukni ślubnej przed podróżą, bo chce sam ją z niej zdjąć. Sprzedaje bez zgody Any jej ukochany samochód. Zabiera ją na strzyżenie do salonu, który prowadzi jego gwałcicielka. Daje jej całe trzy dni po zerwaniu, zanim próbuje ją odzyskać. Kiedy Ana chce wyjechać do Georgii na kilka chwil samotności, Christian oczywiście ma to gdzieś i podąża za nią. Robi żonie aferę za to, że JESZCZE, PRZEZ 45 MINUT OD KIEDY WESZŁA DO PRACY PO PODRÓŻY POŚLUBNEJ, nie zmieniła nazwiska w swoim mailu służbowym (nie, nie chodzi o nazwisko w dokumentach). Zatrudnia goryli, którzy mniej chronią Anę, a bardziej robią za jej monitoring, i zwalnia ich, jeśli posłuchają jej, a nie jego. Tygodniami ma focha, bo Ana nie chce przysiąc mu posłuszeństwa w przysiędze małżeńskiej. Ma gdzieś jej obiekcje odnośnie kupowania jej drogich prezentów. Uznaje, że kiedy Ana „nie słucha go” albo „zdradza” robiąc coś innego niż on by sobie życzył, to jest to dobry powód do karania jej i wyżywania się na niej… do stopnia w którym zaczyna nazywać ich zerwanie „ucieczką” i nadaje temu zdarzenie ciężar przewiny z jej strony.

Jeśli droga ława przysięgłych potrzebuje jakiegokolwiek fizycznego dowodu winy – mamy kontrakt. Sam fakt, że kontrakt jest kontraktem sprawia, że Grey staje się jedną z bardziej obrzydliwych istot w literaturze. Jednym z punktów kontraktu jest to, że uległa nie może odmówić dominantowi seksu, co łamie jedno z najbardziej podstawowych praw człowieka. Każdy i zawsze ma prawo odmówić seksu, również w trakcie tegoż seksu. Ba – Grey, jako milioner z batalionem prawników, musi wiedzieć, że taki kontrakt jest w żaden sposób nie do wyegzekwowania, za to może się wspaniale przydać w sądzie, gdy kobieta oskarży go o gwałt. Wysoki sądzie, sama chciała, tu jest podpis że zgadza się na ignorowanie swojego „nie”.

Po wtóre, kontraktów BDSM się nie negocjuje tak, jak negocjuje się warunki umowy o pracę. Kontrakt BDSM to lista czynności, które strony lubią wykonywać, uzgodnienie safewordu (słowa bezpieczeństwa – gdy wymawia je jedna ze stron cała akcja zostaje zastopowana), i jakiego aftercare (kolejny koncept obcy Greyowi – opieka nad sobą nawzajem pod sesji, żeby nikt się nie straumatyzpwał) się spodziewa uległy/uległa. BDSM ma sprawiać przyjemność, a nie być wynegocjowanym zestawem zasad („ja się zgodę na anal, chociaż go nie lubię, ale w zamian za to wykreślamy rimming”). Sam fakt, że Grey chce negocjować z Aną, świadczy o tym, że nie rozumie on (a co za tym idzie autorka, mówiąca jego ustami) czym jest entuzjastyczna zgoda.

Bielizna z 50 Twarzy Greya - Gdzie Kupić?

Problem 50 Shades polega na tym, że działania, które należy zgłosić na Policję i zadbać o to, żeby ich ofiara miała Niebieską Kartę, są opisywane jako forma okazania romantycznych uczuć. W dobie notorycznego poddawania w wątpliwość, czym jest entuzjastyczna zgoda i jej brak, wydawanie takiej kupy łajna jest skrajnie nieodpowiedzialne.

Nie będę tu omawiała innych problematycznych motywów – bycie zainteresowanym BDSM jako skutek przemocy w dzieciństwie, gwałt na młodym Christianie, partner jako emocjonalna bateria i terapeuta, łamanie praw pacjenta i etyki lekarskiej – bo będziemy tu siedzieć do rana.

No i wystarczająco mi ciśnienie skacze. Może innym razem.

Skomentuj