scantilly transexual modelka transseksualna model

Jak dobrać rozmiar stanika, gdy jesteś trans?

Zbierałyśmy się do tego wpisu prawie 3 lata, bo ciągle miałyśmy wrażenie, że wiemy za mało. W końcu jednak udało nam się usystematyzować i zebrać do kupy wiedzę pozyskaną od czytelniczek i z zaprzyjaźnionych stron i forów, i zbudować małą skarbnicę wiedzy dla naszych trans czytelniczek. Nie ma niestety wypracowanych metod i zasad brafittingu kobiet trans – dlatego cały poniższy tekst to spisane w sensowny sposób nasze doświadczenia w radzeniu osobom M/K, ich wypowiedzi, spostrzeżenia, wrażenia, uwagi, i nieco wiedzy anatomicznej zebranej od znajomego lekarza. Mamy nadzieję, że z czasem pojedynczy post zamieni się w kilka 🙂

Zacznijmy od początku

Najogólniej rzecz ujmując różnice w brafittingu dziewczyn cis i dziewczyn trans będą wynikały z anatomii. Kobiety cispłciowe częściej niż rzadziej mają wąskie klatki piersiowe (podkreślam – słowo częściej oznacza tu tendencję, a nie sytuację zerojedynkową) i biusty osadzone na wąskich korzeniach. Kobiety trans natomiast, zwłaszcza jeśli podjęły terapię HRT późno w życiu lub w ogóle, mają piersi osadzone na szerszej podstawie, raczej szeroko od siebie, i mają też często szerokie klatki piersiowe. Poniżej możecie zobaczyć na schemacie, jak to wygląda w praktyce.

Drugą ważną sprawą jest to, w jaki sposób biust wygląda od strony kształtu. Piersi kobiet cispłciowych najczęściej przechodzą przez wszystkie fazy dojrzewania płciowego wg. Tannera, aż zatrzymują się w stopniu ostatnim, V, tzw. umownej dojrzałości seksualnej. Biusty osób trans natomiast często osiągają tylko stopień III-IV ze względu na to, w jaki sposób zastępcza terapia hormonalna wpływa na organizm, i mogą – ale nie muszą – już wiecznie trwać w zawieszeniu między jednym a drugim poziomem; tylko część osób M/K osiągnie stopień V. Stąd niektóre kroje staników, które u kobiet cispłciowych znakomicie się sprawdzają, mogą sprawiać problemy dziewczynom transseksualnym, na przykład semi-softy.

Tanner scale-female.svg
By M•Komorniczak -talk-, polish wikipedist. Illustration by : Michał Komorniczak This file has been released into the Creative Commons 3.0. Attribution-ShareAlike (CC BY-SA 3.0) If you use on your website or in your publication my images (either original or modified), you are requested to give me details: Michał Komorniczak (Poland) or Michal Komorniczak (Poland). For more information, write to my e-mail address: m.komorniczak.pl@gmail.com – Did myself based in the information and diagrams found in: Badania podmiotowe i przedmiotowe w pediatrii, red. A. Obuchowicz, Warsaw, 2007. Pediatr. (Rio J.) vol.85 no.2 Porto Alegre Mar./Apr. 2009 [1] Endocrinology: An Integrated Approach; Nussey, S.S. and Whitehead, S.A. London:Taylor & Francis; 2001 [2] multiple websites included: Drawing – Tanner stages, LifeART Royalty Free Photograph, UpToDate, CC BY-SA 3.0, Link

Pamiętajcie, że jeśli postanowiłyście operacyjnie zmienić kształty swojej klatki piersiowej, to z poniższego artykułu niewiele się dowiecie: wasze biusty będą takie same, jak u ciskobiet z implantami i będą wymagały podobnego podejścia brafittingowego, jakie stosuje się w przypadku powiększonych cisbiustów.

Jeśli chcesz spróbować się zabrafitować sama w domu, to polecamy kalkulator /abrathatfits – jest zaprojektowany tak, żeby brać pod uwagę, jaką płeć przypisano Ci przy urodzeniu.

Gdyby w trakcie HRT pojawiły się nieprzyjemne odczucia w formie tkliwości piersi i sutków, to zalecamy próbę nabycia biustonosza z bawełnianym lub jedwabnym wyściełaniem – naturalne tkaniny będą łagodne dla skóry. Jeśli tkliwość jest tak duża, że powoduje ból, to spróbuj używać maści Alantan (do kupienia za ok 11 zł bez recepty) w formie, nazwijmy to, smaru umożliwiającego piersiom swobodne przesuwanie się o te kilka milimetrów bez nadmiernego tarcia. Spowoduje to co prawda brudzenie biustonosza, ale możesz też zawsze użyć wkładek laktacyjnych celem zabezpieczenia go przed plamami.

View this post on Instagram

NEW VIDEO TOMORROW ContraPoints—For Him

A post shared by Natalie Wynn (@contrapoints) on

Czego zatem szukać w sklepach brafittingowych, jeśli dopiero uczysz się jak postępować z własnym biustem i chcesz móc nosić ładne i wygodne staniki?

1) Braletki

To wydaje się pójściem na łatwiznę, ale braletki są paradoksalnie w większości przypadków bardziej dostosowane do ciał kobiet transseksualnych niż cispłciowych; mają bardzo elastyczne, długie obwody, ich miseczki są również rozciągliwe i łatwiej zakamuflować w nich asymetrię, ładnie kulkują małe piersi oraz są stosunkowo tanie i w obecnej chwili kupisz je w prawie każdym większym sklepie sieciowym: H&M, Forever21, Next, Reserved… występują w tych sklepach w rozmiarach, które będą odpowiadać osobom M/K z szerszymi klatkami piersiowymi.

2) Biustonosze z elastyczną koronką

Jeśli Twój biust jest nieco większy lub braletka nie zapewnia Ci już komfortu ze względu na ból przy ruchu (tzw. bauns) zapewne będziesz chciała przestawić się na biustonosze z fiszbinami. Wtedy warto zacząć od miękkiego modelu z elastyczną koronką, na przykład w kroju full-cup. Takie biustonosze pozwalają na lepsze dopasowanie, zwłaszcza jeśli piersi są nierównej wielkości (u cisek dzieje się to cały czas 😉 ) i są, nazwijmy to, najmniej inwazyjną formą stanika z fiszbinami dla kogoś, kto ich nigdy nie nosił.

3) Biustonosze usztywniane plunge

W razie gdybyś wolała od razu przejść na wyższy stopień wtajemniczenia zastanów się na plandżem; jest to stanik, w którym miseczki są skrojone po skosie i dość płytkie, dzięki czemu jest nikła szansa na to, że będzie odstawał od mało wystających z klatki piersiowej piersi. Daj jednak znać brafitterce, że szukasz plandża usztywnionego, ale nie na kopie – dzięki temu unikniesz być może dysforii, ponieważ takie biustonosze na kopie są zaprojektowane dla typowych cisbiustów o bardzo zaokrąglonym kształcie i mogą być bardzo trudne do dopasowania. Przewodnik po krojach biustonoszy znajdziesz w naszym poradniku ogólnym 🙂

Jakie marki / modele są przyjazne ciałom trans?

Najlepszą podpowiedzią będzie szukanie tych marek, których modele są często szerokofiszbinowe i płytkie. Poniżej znajduje się lista firm i modeli, które jak sygnalizują osoby M/K zadziałały na transciałach 🙂 (dane zebrałyśmy z forów na Reddicie, blogów i forów trans, oraz Bratabase). Listę będziemy aktualizować w miarę odkrywania nowych informacji.

Ava – Libi Soft, Equinox Push-Up

Chantelle – Rive Gauche Full Coverage T-shirt Bra, Hedona Unlined Underwire Bra, Orsay 2 Part Cup Underwire Bra

Cleo – Koko Plunge Strapless Bra, Everly Plunge

Curvy Kate – Daily Dream Padded Balcony, Tropics Balcony Bra

Elomi – Tia Bandless Bra

Freya – Deco Moulded Soft Cup Bra, Rosie Soft Cup Bra, Dotty Soft Cup Bra, Deco Moulded Plunge Bra, Deco Shape Moulded Multiway Bra, Deco Shape Moulded Strapless Longline Bra, Enchanted Plunge Balcony

Gorteks – Scarlet B2, Nina B2

Konrad – Desire Me Padded Balkonetka, Polia Padded, Polia Kopa

Maidenform – Custom Lift® Tailored Demi T-Shirt Bra

Marlies Dekkers – Dame De Paris Wired Padded Balcony Bra

Panache – Porcelain Elan Moulded T-shirt Bra, Ava Plunge, Tango II Plunge

Pour Moi? – Addicted Half Cup, St Tropez T Shirt Bra, Amour Underwired Non Padded Bra, Pin Up Underwire Non Padded

Tutti Rouge – Jessica Bra, Lilliana Bra

Victoria’s Secret – Pink Wear Everywhere Push-up Bra

Wacoal – Halo Lace Strapless Underwire Bra, Halo Lace Full Figure Underwire Bra,  Inspiration Underwire Bra, Bodysuede Underwire Bra, Awareness Full Figure Seamless Bra, Retro Chic Full Figure Underwire Bra

Wonderbra – Ultimate Strapless Bra, Everyday T-shirt D-G, Refined Glamour Push Up Bralette

Jak przygotować się do wizyty w sklepie brafittingowym?

Przede wszystkim weź głęboki wdech; pamiętaj, że idziesz do sklepu! Celem sprzedawczyń i brafitterek jest coś Ci sprzedać, więc nie jesteś w sklepie nieproszonym gościem. Dobra brafitterka wysłucha Twoich rozterek i postara się dopasować Ci taki biustonosz, abyś była zadowolona – naprawdę oddaną swojej pracy panią poznasz po tym, że przy zderzeniu z brakiem właściwego modelu zaproponuje Ci alternatywne rozwiązanie w postaci sprowadzenia czegoś dla Ciebie lub dostosowania stanika, który Ci się spodobał, u zaprzyjaźnionej gorseciarki. Jeśli wolałabyś zostać obsłużona w spokoju i samotności, nie będzie niegrzeczne, jeśli zasygnalizujesz to sprzedawczyni i odczekasz, aż obecna w sklepie klientka wyjdzie. Uprzedź brafitterkę, z jaką kwestią przychodzisz, czego oczekujesz, i jakie ewentualne trudności możecie napotkać (dysforia, nieśmiałość, blizny pooperacyjne).

Bądź tak szczera jak chciałabyś, aby brafitterka była wobec Ciebie profesjonalna, ponieważ zatajając niektóre sprawy możesz niechcący dać sygnał, że czujesz się komfortowo z rzeczami, które mogą spowodować u Ciebie nieprzyjemne emocje. Jeśli chcesz na pierwszej wizycie tylko coś przymierzyć – powiedz o tym. Jeśli szukasz czegoś spokojnego, na co dzień, z niskiej półki cenowej – to także są wartościowe informacje. Gdyby podczas wizyty zdarzyło się coś, co sprawi, że poczujesz się niekomfortowo, daj o tym znać; brafitterki to też ludzie i nie wszyscy mieli okazję spotkać się z osobą transseksualną, a niestety pewna etykieta zachowań wobec społeczności trans nie jest czymś powszechnym. Możesz spokojnie założyć, że sprzedawczyni tak samo stara się być wobec Ciebie delikatna i uprzejma, jak Ty starasz się być spokojna i opanowana.

Jeśli jednak czujesz się traktowana protekcjonalnie, z góry, niegrzecznie – po prostu wyjdź. Podziel się tym doświadczeniem ze swoimi znajomymi dziewczynami trans i omijajcie sklep szerokim łukiem; nie macie obowiązku znoszenia tego typu zachowań i są one niedopuszczalne.

Czy zdarzają się transfobiczne brafitterki?

Niestety, jak w każdej grupie zawodowej, między brafitterkami też zdarzają się osoby transfobiczne. Zminimalizujesz jednak ryzyko natrafienia na taką osobę, jeśli wcześniej zadzwonisz do sklepu lub napiszesz na Facebooku; jestem świadoma, że jest to rozwiązanie nieperfekcyjne, bo zmusza Cię do potencjalnej konfrontacji z czyimiś uprzedzeniami, jednak póki co nie mamy spisu brafitterek transfriendly (postaramy się, aby taki pojawił się pod tym wpisem!); warto więc zweryfikować sprawę z poziomu własnego domu. Możesz także skontaktować się ze Stowarzyszeniem Polskiego Brafittingu i podpytać tam o polecane salony i sklepy. Jeśli jesteś z Warszawy – napisz do nas, jesteśmy allies i z chęcią pójdziemy z Tobą na zakupy jako wsparcie duchowe. Mogę także ze swojej strony zaoferować, że napiszę za Ciebie do danego sklepu i spytam osobiście – mam grubą skórę 🙂

Jak wygląda brafitting?

Brafitterka zaprosi Cię do przymierzalni oddzielonej od głównej części salonu kotarą lub drzwiami i poprosi o rozebranie się z górnej części garderoby, więc warto założyć coś, co łatwo zdejmiesz. W niektórych sklepach w przymierzalni znajdziesz chusteczki nawilżane do odświeżenia się, a w każdej jest na pewno lustro, dzięki któremu będziesz mogła się swobodnie obejrzeć ze wszystkich stron i kątów. Po rozebraniu się do stanika daj znać brafitterce, że jesteś gotowa; wtedy będzie mogła wejść z miarką i dokonać pomiaru. Możesz spodziewać się, że poprosi Cię o wzięcie wdechu i wydechu, i ewentualnie o podniesienie rąk. Po zakończeniu pomiaru brafitterka poinformuje Cię, o jakim rozmiarze myśli, i pójdzie po kilka modeli, aby zweryfikować swoje przypuszczenia. To dobry moment na poinformowanie brafitterki o swoich granicach i preferencjach (np. żadnych koronek lub żadnych czerwonych). Po przyniesieniu biustonoszy brafitterka zostawi Cię samą, abyś mogła przymierzyć kolejne staniki; po założeniu nowego daj sygnał sprzedawczyni, że jesteś gotowa na jej wkroczenie do akcji.

Wtedy brafitterka przyjdzie i da Ci wskazówki, po czym rozpoznać, że biustonosz leży prawidłowo lub nie. Przy założeniu pierwszego zostaniesz prawdopodobnie nauczona techniki wygarniania biustu do miseczek, więc możesz spodziewać się, że brafitterka poprosi o możliwość podejścia i manipulacji przy staniku. Jeśli ma Ci to sprawić dyskomfort powiedz o tym i poproś, żeby udzieliła Ci tylko werbalnych wskazówek, a resztę załatwisz samodzielnie. Przy każdym kolejnym biustonoszu nastąpi kolejna tura komentarzy odnośnie tego, czemu leży tak lub inaczej; nie bój się pytać, nawet jeśli dane pytanie wyda Ci się głupie! Posiadanie biustu nie czyni z nikogo eksperta os biustonoszy. Jeśli jaki model Ci się nie podoba to jak najbardziej poinformuj o tym brafitterkę i poproś o przyniesienie czegoś bardziej w Twoim guście. Kiedy już wybierzecie coś lub ustalicie, czego szukasz i kiedy ewentualnie możesz się spodziewać dostawy upragnionego modelu, brafitting możemy uznać za zakończony.

Jakiego wydatku mogę się spodziewać?

Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi, ponieważ zależnie od Twoich oczekiwań i potrzeb za stanik zapłacisz od 50 do ponad 400 zł. Rozstrzał jest tak duży ze względu na to, z jakiego kraju pochodzi produkt, z czego został wykonany, i czy ma jakieś dodatkowe funkcjonalności, które z reguły podnoszą jego cenę. Jeśli masz na zakupy jakiś określony budżet poinformuj o tym sprzedawczynię; wtedy będzie sięgała tylko po modele leżące w kręgu Twoich możliwości finansowych, a być może nawet udzieli Ci rabatu, chcąc zachęcić do następnych zakupów. Nie będziesz mniej mile widziana, wydając mniejsze kwoty! Każdy dobry sprzedawca wie, że trudniej jest pozyskać nowego klienta niż utrzymać starego, więc bądź otwarta i asertywna tak bardzo, jak tylko możesz.

Tyle od nas!

Czy pominęłyśmy jakąś ważną kwestię? A może macie nietypowe pytania? Podzielcie się z nami tymi wątpliwościami w komentarzu, a postaramy się zaktualizować wpis o nowe informacje!

Wpis jest kolejną częścią cyklu o bieliźnie dla osób trans, niebinarnych, genderfluid i innych członków i członkiń społeczności LGBTQ. Wszystkie znajdziesz poniżej:
🌈 Jak dobrać stanik, gdy jesteś trans?
🌈 Jak i gdzie kupić binder?
🌈Jak i gdzie kupić majtki do tuckingu/gaffy?

Skomentuj