co ile należy zmieniać i prać stanik

Co ile należy prać i zmieniać stanik?

Biustonosze, jak wszystko inne, mają swoją określoną żywotność. Staniki ciężko pracują, wspierając Cię przez cały dzień, i nieuchronnie w którymś momencie zużywają się i wymagają wymiany. Żywotność biustonosza to niestety smutna prawda dotycząca nawet najlepszej bielizny. Gumki w końcu tracą rozciągliwość, obwód 70 zmienia się w 75, tkaniny się siepią, a fiszbiny przebijają wytarte kanaliki. Pytanie co ile należy zmieniać stanik nie jest zupełnie bez sensu, bo jak wskazuje logika im częściej go nosisz, tym szybciej się zużyje. Ale to nie koniec historii!

Czy stanik trzeba zmieniać codziennie?

Ogólna zasada jest taka, że na jeden biustonosz przypada ok. 130 dni noszenia – ale uwaga, to nie jest 130 dni noszenia dzień po dniu! Gdy biegasz, podskakujesz, podnosisz gwałtownie ręce (lub po prostu oddychasz) gumki w staniku rozciągają się i kurczą. Stanik potrzebuje odpoczynku po dniu pracy, ponieważ jego elastyczne elementy muszą mieć czas na powrót do swojego pierwotnego kształtu i położenia. Ile tego odpoczynku jest mu potrzebne i co ile dni zmieniać stanik? Nie ma na ten temat konkretnych badań, ale wydaje się, że co najmniej 2 dni przerwy są optymalne. Dobrze jest, gdy w szufladzie masz 7 sztuk biustonoszy, i nosisz je w systemie tygodniowym, na zmianę (to może być 7 sztuk tego samego biustonosza, jeśli jesteś minimalistką!). To jest wersja minimum, pozwalając na to, żeby ukochany stanik nie zmarł śmiercią tragiczną po pół roku.

Bardziej konkretnie? Zmień stanik na świeży wtedy, kiedy jest Ci w nim niekomfortowo. I tyle. To stanik służy Tobie, a nie Ty stanikowi.

Czy stanik należy prać po każdym założeniu?

Teoretycznie – nie. Praktycznie – to, co jaki czas należy prać staniki… zależy. Od czego? Od stanu Twojej skóry, komfortu psychicznego, tego co robisz z danym stanikiem, czy się pocisz, czy mieszkasz w gorącym klimacie, i miliona innych rzeczy. Ogólna zasada, której ja przestrzegam, jest następująca: stanik wymaga uprania (i zmiany) za każdym razem, gdy po zdjęciu go czuję, że jest wilgotny. Poza tymi okolicznościami biustonosze piorę mniej więcej raz na 3-4 miesiące, ponieważ moja rotacja liczy nie 7, a ponad 30 staników, i pranie ich częściej wiązałoby się z marnowaniem wody. Im mniej masz biustonoszy w rotacji, tym częściej należy je prać, by zapobiec mnożeniu się bakterii, które nasz pot i okruszki skóry cenią sobie jako przysmaki.

Wyjątkowe sytuacje

Wspomniana wyżej zasada zdrowego rozsądku i oszczędzania wody nie dotyczy staników sportowych – je pierzcie po każdym użyciu. Są zbyt przepocone po ćwiczeniach, żeby dawać im tylko wyschnąć! Skóra Wam za to podziękuje. Pot zawiera sól, która nagromadzona na powierzchni biustonosza będzie podrażniała ciało. Podobnie sugerowałabym zmieniać stanik codziennie w przypadku mieszkania lub wizyty w miejscu, gdzie jest bardzo gorąco i pocisz się intensywnie przez cały dzień.

Jeśli leczysz się na coś dermatologicznie, np. na trądzik lub bakteryjne zapalenie mieszków włosowych, i stosujesz na skórę piersi i pleców kremy, maści i żele z antybiotykiem lub retinoidem, to wtedy zdecydowanie sugerowałabym zmieniać stanik codziennie i prać go po każdym założeniu. Specyfiki te mogą odbarwiać biustonosze jeśli nie spierzesz ich z materiału, plus dla lepszych efektów leczenia warto się przemęczyć. Osoby leczące się z powodu nadmiernej potliwości również powinny prać swoje staniki częściej.

W czym prać stanik?

Ja stosuję zazwyczaj delikatne płyny do prania dziecięcych ubrań lub Soak – produkt specjalnie przystosowany do prania bielizny i niewymagający płukania. Opinie na jego temat są mieszane, ponieważ niektórzy wolą bardziej intensywnie przeprane rzeczy, pachnące wręcz jak po wyjęciu z pralki… ale to kwestia gustu 🙂 no i na bora szumiącego – jeśli musicie prać w pralce, to pierzcie w woreczku lub kulce do prania, i tylko staniki miękkie. Usztywniane pomarszczą się jak rodzynka. Wtedy hasło 'zmieniać stanik’ będzie miało zupełnie inne konotacje…

Słowo wsparcia

Bądźmy jednak wobec siebie szczere… nie jesteś niechlujem, jeśli masz w szufladzie nieuprany od pół roku stanik. Każdy kto nosi biustonosze taki ma, tylko się zapewne nie przyzna 😉 (A jeśli potrzebujesz dodać sobie staników do rotacji, żeby częściej je zmieniać – kuknij tutaj, kupisz je taniej z kodem rabatowym!)

Psst psst: Facebook nadal nie chce, żebyście czytały i czytali nasze posty. Warto zapisać się na newsletter, jeśli chcecie być na bieżąco!

Włącz bieliźniany radar!

Nowe posty, świeże kolekcje, kody rabatowe, ekskluzywne info zza kulis, wyprzedaże i wszystko inne, czego potrzebujesz do udanego stanikowego życia!

Skomentuj