niebiesko różowy biustonosz half cup balkonetka Curvy Kate Tease

Co to jest balkonetka

Balkonetka to krój biustonosza, który utrzymuje krawędź miseczki przynajmniej do połowy równolegle lub pod bardzo dużym kątem do krawędzi obwodu

Nazewnictwo

Balkonetka, naturalnie, pochodzi od słowa balkon (również używanego na określenie biustonosza tego typu). Używa się także określenia bardotka, stworzonego z imienia Brigitte Bardot, która lubiła ten krój stanika; bardotką nazywa się najczęściej balkonetki bez ramiączek lub z odpinanymi ramiączkami (straplessy). W brytyjskim bieliźniarstwie balkonetki nazywa się balconette, balcony, lub half cup.

Krój i konstrukcja

Biustonosz typu balkonetka może być usztywniany lub miękki. Głównym wyróżnikiem poszczególnych wersji balkonetek jest liczba pionowych szwów na miseczce; może występować jeden szew, dwa, trzy, wyjątkowo cztery. Im więcej szwów tym zazwyczaj bardziej widoczny efekt skulkowania biustu, ponieważ każdy szew bardziej zbliża miseczkę do kształtu półkuli. Piersi z natury są bliższe w zachowaniu cieczy niż ciału stałemu, toteż dopasowując się do kształtu miseczki staną się coraz bardziej kuliste.

Istotne jest także umiejscowienie szwów – zależnie od tego, jak blisko mostka biustonosza zostały umieszczone, efekt może być zupełnie inny. Generalna zasada mówi, że im bliżej centrum biustonosza szwy, tym bardziej biust zostanie zebrany do osi ciała, a im bliżej środka miseczki, tym większa szansa na efekt dziobowania. Istnieją także balkonetki formowane termicznie, na gładko, stanowią jednak wyjątki.

Krawędź miseczki w balkonetce powinna przynajmniej do połowy być równoległa do linii obwodu, albo przynajmniej wzniesiona pod bardzo dużym kątem (do 70′). Niektóre balkony mają krawędź miseczki poderwaną do góry przy ramiączku, inne natomiast prowadzą ją prosto aż do brzegu miski. Papierkiem lakmusowym dla balkonetki jest obecność poziomego szwu – jeśli jest choć jeden, to model prawdopodobnie nie jest balkonowy. Jeśli wydaje Ci się trudne odróżnienie balkonu od full cupa, zwłaszcza w przypadku miękkiego modelu, to nie martw się; sama nadal czasem się zawieszam!

Recenzje balkonetek na naszym blogu

Galeria

Skomentuj