
Braletka to rodzaj biustonosza, który nie przewiduje żadnych usztywnień; fiszbin, fiszbin bocznych (pionowych), pianki gorseciarskiej, ani formowania termicznego. Miseczki i obwód uszyte są z satyny, plenu, koronek, haftu lub innych miękkich materiałów.
Nazewnictwo
Tego typu produkty mają kilka nazw: bralette, bralet, braletka, soft bra (nie mylić z biustonoszem miękkim!), wireless bra. Słowo bralette oznacza dosłownie „staniczek” i pochodzi od angielskiego bra, a ono – od francuskiego brassiere. Zarówno francuskie jak i angielskie słowo oznacza po prostu stanik 🙂
Warto pamiętać, że niektóre firmy używają nazwy „biustonosz w stylu bralette” mając na myśli biustonosze na fiszbinie z trójkątnymi miseczkami. Uważajcie i oglądajcie zdjęcia!

Krój i konstrukcja
Braletki najczęściej są szyte w formie dwóch trójkątów zastępujących miseczki – chociaż stały się popularne na początku XXI w., to ich pierwowzorami były pierwsze biustonosze. Pierwotne wersje staników były szyte właśnie w formie trójkątów połączonych wstążeczkami, jak wymyśliła to Mary Phelps Jacob.
W 1910 roku Mary Phelps Jacob (znana później jako Caresse Crosby), 19-letnia nowojorska arystokratka, kupiła sukienkę wieczorową na bal. W tym czasie jedyną akceptowalną bielizną dla dam był gorset usztywniony fiszbinami. Mary miała jednak duże piersi i ku swojemu niezadowoleniu odkryła, że góra gorsetu mającego trzymać jej biust w ryzach wyraźnie wystaje z jej głębokiego dekoltu i wygląda spod prześwitującej tkaniny. Niezadowolona z tego rozwiązania, połączyła dwie jedwabne chusteczki różową wstążką i sznurkiem, aby utrzymać piersi na miejscu bez potrzeby krępowania się gorsetem. Jej innowacyjny wynalazek natychmiast zwrócił uwagę uczestników wydarzenia i na prośbę rodziny i przyjaciół razem ze swoją pokojówką uszyła więcej biustonoszy. Kiedy otrzymała prośbę od nieznajomej osoby, która zaoferowała dolara (dziś ok. 15$) za jej wynalazek, zdała sobie sprawę, że jej innowacja może zmienić się w opłacalny biznes.
By Company advertisement – FEMINA, 15 Octobre 1906, page XIII, Public Domain, Link
Mary uzyskała 3 listopada 1914 r. patent na swój wynalazek. Udało jej się niedługo po tym otrzymać kilka zamówień z domów towarowych, ale jej biznes nigdy się nie rozwinął. Jej mąż, Harry Crosby, zniechęcił ją do kontynuowania działalności i namówił do jej zamknięcia firmy. Mary sprzedała później patent na biustonosz firmie Warners Brothers Corset Company w Bridgeport, Connecticut, za 1500 $ (dziś ok. 22 tys. $). Warner przez pewien czas produkował stanik „Crosby”, ale nie stał się on popularnym produktem i ostatecznie został wycofany ze sprzedaży – jednak w ciągu następnych 30 lat Warner zarobił ponad 15 milionów dolarów z patentu stanika Mary.


Niedawno na rynku pojawiły się także braletki bardziej zabudowane, inspirowane już nowszymi modelami. Dobrym na to przykładem są modele Andorra i VBRL-01. Coraz częściej w kolekcjach pojawiają się braletki z rękawkami lub zasłaniające więcej klatki piersiowej niż klasyczne trójkąty.


Podstawowym problemem w doborze braletek jest fakt, że z racji braku usztywnienia w postaci fiszbin nie utrzymują zbyt dobrze większych biustów w ryzach. Brak drutów sprawia, że pierś nie jest zebrana w jednym miejscu i może migrować pod pas obwodu, pod pachy, albo wylewać się środkiem.
Szukając braletek na biust D+ warto poszukać takich, które mają kształtujące zaszewki i mocniejsze szwy na bokach miseczek. W ten sposób utrudnimy piersiom migrację. Obwód także powinien być szerszy, zbudowany najlepiej z szerokiej gumy, na pewno szerszej niż ta ramiączkowa. Przykładem tak zbudowanej braletki jest model Lyzy z marki Cleo.

Marka-matka Cleo, Sculptresse, wprowadzi niedługo na rynek braletkę G+ dostosowaną do biustów większych i osadzonych na szerszych podbiuściach. Poza tym nie pojawiały się generalnie braletki przeznaczone dla osób plus size.
Recenzje braletek na naszym blogu
- Cleo – Lyzy 65F (braletka, brytyjska marka)
- Cleo – Lyzy 75H (braletka, brytyjska marka)
- Due Lune – Terra 70L (braletka, polska marka)
- Due Lune – Virgo 70E (braletka, polska marka)
- Gaia – Lilianna Soft 65G (braletka, polska marka)
- Nessa – Fanny M (braletka, polska marka)
- Panache – Andorra Soft 65F (braletka, brytyjska marka)
- Salem’s Scissors – Leni 70G (braletka, amerykańska marka)
- Salem’s Scissors – Florencia 75H (braletka, amerykańska marka)
- Senveniu – Neo Malina 80C (braletka, polska marka)
- Senveniu – Paradise 80C (braletka, polska marka)
- Vena – Bralette VBRL-01 S&M (braletka z paseczkami harness, polska marka)
- White Rvbbit – Mad Cat no 2 L (braletka, polska marka)
Galeria







