Co to jest półgorset

Półgorset to typ biustonosza, którego obwód przedłużony jest tak, by dochodził przynajmniej na wysokość piątego żebra, co zazwyczaj daje nam długość od ok. 10 do 14 cm.

Nazewnictwo

Półgorsety znane są również jako longlajny (od angielskiego longline) lub halfcorset (dosłowne, ponglishowe tłumaczenie). Niekiedy zamiennie używa się także określenia basque, co jest błędem; basque to gorset bieliźniany, sięgający zazwyczaj do bioder. Niektóre marki używają także określenia midi, co oznacza półgorset przedłużony symbolicznie, o 2-3 cm (np. Cleo Piper w nowej wersji), co jest propozycją dla osób o większej ilości tkanki tłuszczowej na tułowiu. Półgorsety są krojem często spotykanym u marek polskich, nieco rzadziej u brytyjskich.

Krój i konstrukcja

Półgorset zazwyczaj skrojony jest w formie plandża lub balkonetki, rzadziej zdarzają się full cupy, oraz przeważają raczej modele usztywniane niż miękkie ze względu na prostotę konstrukcji i łatwość uszycia modelu. Ponieważ obwód jest przedłużony, to ciężar piersi jest znacznie mocniej podtrzymany i rozłożony na większą powierzchnię tułowia. W niektórych przypadkach (5 i więcej haftek) ramiączka stają się nieomal zbędne, ponieważ obwód sam utrzymuje ciężar piersi. Półgorsety poleca się zwłaszcza osobom o dużym biuście, które skarżą się na zbyt duże obciążenie ramiączek, ale jednocześnie mają plastyczny korpus lub szczupły tułów – zdarza się, że półgorset się wcina w ciało dolną krawędzią, zwłaszcza gdy sam korpus, idąc w dół, poszerza się zamiast zwężać. Zgodnie z ruchem wskazówek zegara: Kinga – Allison, Ava – Clamor, ROOM669 – Leia, Cleo – Piper, Primark – Longline Plunge, Ava – Creme Cup.

Recenzje półgorsetów na naszym blogu

Galeria

Skomentuj