Co to jest satyna?

Ach, satynowy szlafrok. Niemieckiego pochodzenia nazwa, pod którą kryje się jeden z najbardziej lukśnych elementów bielizny, a oznaczająca dosłownie mundur do spania. Nie wiem jak Wy, ale ja żywię do takich peniuarków miłość, która utrudnia mi podejmowanie racjonalnych decyzji; mam w szafie obecnie tylko cztery (jeden z Endorfinelli, jeden z Unikata, jeden z Pigeon, i jeden no name kupiony w lumpie lata temu)… Ale są to tylko cztery ze względu na fakt, że zrobiłam bezlitosną czystkę tuż przed przeprowadzką.

Czym jest jednak satyna i czemu tak chętnie wykorzystuje się ją w bieliźnie?

Satyna to rodzaj atłasu, czyli tkaniny, która z jednej strony jest błyszcząca, a z drugiej matowa. Czym się różni satyna od atłasu? Cechą najbardziej odróżniającą atłas od innych materiałów jest splot, nazywany właśnie od tego słowa atłasowym. Jego opis jest na tyle skomplikowany, że wymagałby całego wykładu z materiałoznawstwa. Więc w telegraficznym skrócie – każda tkanina składa się z wątku i osnowy. Splot atłasowy wymaga, aby jedna z tych nici całkowicie przykryła drugą; jeśli wątek przykrywa osnowę, to w efekcie otrzymujemy atłas. Jeśli natomiast to osnowa przykrywa wątek, to otrzymujemy satynę.

Od góry, od lewej do prawej: Konrad – satynowy szlafrok Meryem, Endorfinella – kimono Dream, Hamana – satynowy szlafrok Loris, Playful Promises – Bettie Page Leopard Print Satin Robe, Babella – satynowy szlafrok Rose

Czym się różni satyna od jedwabiu?

Panuje błędne przekonanie, że satyna i jedwab to to samo. Nic bardziej mylnego! Satyna to określenie mówiące o tym, w jaki sposób została wykonana tkanina, a jedwab to informacja o tym, jaki surowiec został wykorzystany w produkcji. To tak, jakby mówić, że gotowanie i ziemniaki to to samo. Metka z informacją 100% satyna jest zatem bezużyteczna, ponieważ satynę można wykonać z jedwabiu, bawełny, poliestru, nylonu, i innych włókien naturalnych, syntetycznych i sztucznych.

Historia satyny

Pierwsze wzmianki o satynie sięgają starożytności, a konkretnie czasów dynastii Tang (I w. p.n.e), kiedy to arabscy kupcy zaczęli podróżować do chińskiego portu Quanzhou. Nie mogąc wymówić poprawnie tej nazwy używali zarabizowanego Zayton, a stąd do satyny już niedaleko. Pierwotnie w średniowieczu satyna była wykonana z jedwabiu; w konsekwencji była bardzo drogi, używana tylko przez wyższe klasy społeczne.

Jak można z łatwością zauważyć, to co kiedyś było symbolem statusu, przemielone przez kapitalizm staje się nie tylko powszechnie dostępne… Ale i powszechnie pożądane. Satynowy szlafrok nie bez powodu wymienia się na jednym z pierwszych kilku miejsc na listach bieliźnianych musisztomieci. Obok bielizny w stylu retro (koniecznie czarnobeżowej) i pasów do pończoch uwodzi, kusi i mruga do nas z katalogu prawie każdej marki bielizny.

Jak powstaje satyna?

Tkaniny wykonane z satynowych splotów są bardziej elastyczne i mają lepsze właściwości drapowania niż zwykłe sploty, na przykład płócienny, dzięki czemu można je formować wokół złożonych krzywizn. To sprawia, że satyna pięknie się drapuje i spływa po krągłościach ciała jak woda.

W dzisiejszych czasach tańszy sztuczny jedwab (rayon) jest często zastępowany bawełną. Lepszej jakości tkaniny są merceryzowane, czyli kąpane w ługu sodowym, który roztwarza szorstką warstwę nici, aby uzyskać większy połysk. Niektóre są kalandrowane (czyli niemal dosłownie rozwałkowywane maszynowo) w celu uzyskania połysku, ale ten znika po praniu.


Od lewej do prawej: Due Lune – satynowy szlafrok Bianka, Due Lune – satynowy szlafrok Stella, Le Brate – peniuar Peony Primrose, Italian Fashion – Poezja szlafrok damski kr.rękaw, Irall – Cleopatra szlafrok satynowy, Monkly – Długi satynowy szlafrok,


Jakie są rodzaje satyny?

Istnieje również dobre kilkanaście rodzajów satyny… gotowi, gotowe?

 • Antyczna satyna – jest rodzajem szantungu z satynowym tyłem, tkanego z osuwanymi lub nierówno przędzonymi wątkami
 • Baronet lub baronette – ma bawełniany tył i sztuczny jedwab (rayon) lub naturalny jedwab z przodu, podobna nieco do żorżety
 • Charmeuse – lekki, drapujący materiał o satynowym splocie z matowym spodem
 • Double face – satyna jest tkana z błyszczącą powierzchnią po obu stronach. Obie strony mogą mieć inny wzór, aczkolwiek przy użyciu tych samych kolorów
 • Duchess/e satin – wyjątkowo luksusowa, ciężka, sztywna satyna, z której szyje się np. suknie
 • Faconne – satyna tkana żakardowo, ma wzorki wtkane w materiał
 • Farmer’s satin lub Venetian cloth – wykonana jest z merceryzowanej bawełny
 • Gattar – satyna wykonana z jedwabnej osnowy i bawełnianego wątku
 • Messaline – lekka i luźno tkana
 • Polisatyna lub poli-satyna – nazwa handlowa satyny poliestrowej.
 • Slipper – jest sztywny i średnio ciężki materiał
 • Sultan – czesankowy materiał z satynowym frontem
 • Surf satin – amerykański znak towarowy z 1910 roku dla tafty używanej do strojów kąpielowych

…głowy już Wam parują 😉 ?

Skomentuj