Co to jest semisoft / biustonosz półusztywniany

Semisoft (biustonosz półusztywniany) to stanik, którego miseczki są w części uszyte z pianki gorseciarskiej, a w części (zazwyczaj górnej) z koronki, plenu, siateczki, lub haftu.

Nazewnictwo

W Polsce przyjęła się nazwa semisoft, chociaż równie często używa się określenia biustonosz półusztywniany. Staniki tego typu rzadko spotyka się u firm brytyjskich, z drobnymi wyjątkami (np. Everly od Cleo), więc większość określeń stworzyły osoby polskojęzyczne, które zajmują się eksportem polskich produktów do innych krajów. Spotyka się także nazwy semi-padded, albo nawet half-soft, i po nich zazwyczaj łatwo rozpoznać polski produkt w niepolskim sklepie 😉 Brytyjczycy korzystają także z określenia half-padded.

Wyjątkiem potwierdzającym regułę, że biustonosze semisoftowe to słowiański wynalazek, jest na przykład Heaven. Jest to stanik półusztywniany od Panache, z kolekcji z czasów, gdy marka nazywała się jeszcze Superbra. Inne brytyjskie semisofty znajdziecie w kolekcjach Gossarda i Parfait by Affinitas.

Krój i konstrukcja

Domyślna konstrukcja semisofta to dolna część miseczki szyta z pianki lub gąbki gorseciarskiej, i górna z jakiegoś plastycznego, miękkiego materiału, takiego jak haft lub koronka. Spotyka się także stosowanie w usztywnianej części misek termicznie formowanej kopy, jak np. w modelu Veny VB-399.

Największe różnice między semisoftami zasadzają się w materiale zastosowanym w miękkiej części miseczek. Zależnie od tego, czy jest sztywny czy rozciągliwy (i jak bardzo) może się on marszczyć na danej osobie, ponieważ nie dostosuje się do jej piersi, napinany przez szew łączący go z usztywnianą częścią. Początkującym sugerowałabym sięganie po semisofty z rozciągliwym plenem lub koronką w górnej partii miseczek, ponieważ łatwiej będzie je dopasować. W semisoftach często najłatwiej rozpoznać, która z piersi jest mniejsza, ponieważ marszczenie się miękkiej części biustonosza zdradzi tą tajemnicę!

Drugą ważną kwestią jest rodzaj usztywnienia w dolnej części miseczek. Model formowany termicznie będzie oczywiście z natury okrągły, ale tak, jak przypadku balkonetek, liczba pionowych szwów będzie dyktowała, jak bardzo biust będzie skulkowany. Większość biustonoszy półusztywnianych będzie miała jeden szew pionowy – na części usztywnianej – i jeden skośny, który łączy miękką część ze sztywną.

Prawie każda polska marka ma przynajmniej jedną konstrukcję półusztywnianą, a niektóre nawet po kilka. W obrębie jednej firmy różnią się one zazwyczaj wykorzystaniem materiałów i szwami na dolnej części. Ava Lingerie na przykład ma w ofercie konstrukcje semi-soft Novato (K-1030), Ellice (K-925), Manche (K-1130), i Caltha (995/5). Gaia natomiast dzieli swoje biustonosze półusztywniane na SS10, SSMX3, SS4, oraz inne kombinacje SS i liczb 🙂 MX oznacza tu konstrukcję Maxi, na duże biusty.

Przyjąć można, że im większy rozmiar biustu, tym większa szansa, że do wyboru będzie w katalogu więcej biustonoszy półusztywnianych. Jest to lubiany przez konstruktorów znad Wisły krój na duże biusty ze względu na wsparcie, jakie daje, i pewną lekkość miękkiej części miseczek. Ostatnimi czasy biuściaste buntują się jednak i rezygnują z semisoftów, oraz lobbują na rzecz balkonetek i softów w dużych rozmiarach.

Recenzje biustonoszy semisoft / półusztywnianych na naszym blogu

Galeria

Skomentuj