Szyjemy Etycznie – prokonsumenckie badanie polskich marek bieliźniarskich

Coraz więcej konsumentek i konsumentów dba o to, aby ich garderobę wypełniała etycznie produkowana bielizna. Coraz więcej z Was chce kupować biustonosze, majtki i gorsety produkowane z poszanowaniem praw pracownicznych, lokalnie i z polskich materiałów. Gdzie jednak szukać informacji na ten temat? Często nie mamy jako konsumenci takiej możliwości. Firmy pilnie strzegą takich informacji i rzadko (jeśli w ogóle) udostępniają je zwykłym śmiertelnikom. Jak więc rozpoznać, czy to, co kupujemy, to etycznie produkowana bielizna, czy też sprowadzone z Aliexpress cudo z doszytą metką?

Prowadzenie bloga daje nam niezwykłą możliwość bezpośredniego kontaktu z markami bieliźniarskimi i postanowiłyśmy wykorzystać tę szansę, aby ułatwić Wam wybór podczas zakupów. Na początku kwietnia wysłałyśmy ankietę do 60 najpopularniejszych polskich producentów bielizny i zbadałyśmy, w jakich warunkach powstają ich wyroby.


etycznie produkowana bielizna biustonosz Konrad
Biustonosz miękki Konrad

Zanim zaczęłyśmy…

Mówiąc szczerze bałyśmy się trochę, co wyniknie z naszego badania. Wiele firm w trakcie spotkań z nami chwali się swoimi źródłami materiałów, etycznymi praktykami produkcyjnymi i legalnie zatrudnioną załogą, ale w ogóle nie komunikuje tego na zewnątrz, do konsumentek i konsumentów. Nie spodziewałyśmy się zbyt wielkiego odzewu ze względu na fakt, że jako społeczeństwo ciągle jeszcze dojrzewamy do konceptu etycznych zakupów. W polskim społeczeństwie nadal pokutują pewne nawyki konsumenckie wyniesione jeszcze z komuny – jeśli produkt w ogóle jest dostępny, wiele osób zwraca przede wszystkim uwagę na cenę: im taniej, tym lepiej. Dopiero uczymy się, skąd biorą się niewiarygodnie niskie ceny niektórych produktów, a prawda ta bywa dla wielu firm niewygodna.

Niektóre firmy wpuszczają nas do swoich szwalni, np. Ava czy (niestety niedziałająca) już Slovianka i są bardzo otwarte, ale inne bardzo strzegą informacji o warunkach pracy w swoich zakładach. Ciężko czasem podjąć decyzję, co promować i co kupić, zwłaszcza gdy etycznie produkowana bielizna jest dla nas priorytetem. Sporo marek jeszcze nie wie, jak duże grono konsumentek doceni fakt, że dany stanik został wyprodukowany w Łodzi, nie w Guangzhou. Lub nawet jeśli wie, reklamuje to suchą informacją „Made in Poland” zamiast pokazać markę od kuchni (czy raczej od szwalni). Częściowo zrobiła to np. Samanta podczas pokazu na początku tego roku. Etycznie produkowana bielizna wymaga jasnej reklamy.Dodatkowo nasze obawy wzmacniają informacje trafiające do nas od byłych i obecnych pracowników i pracownic różnych firm bieliźniarskich, świadczące o złych praktykach właścicieli (albo, jak napisała pewna osoba, „dzieje się meksyk pracowniczy”). Nie wiedziałyśmy zupełnie, co zrobić w sytuacji, gdy otrzymamy od którejkolwiek firmy oświadczenie sprzeczne ze spływającymi skargami, jednak od producentów budzących największe wątpliwości po prostu nie dostałyśmy odpowiedzi. Które, pytacie? Niestety, nie możemy ujawniać takich rzeczy, bo nie mamy żadnych dowodów na ewentualne nieprawidłowości danej marki, a wolimy unikać sytuacji z ryzykiem sporu prawnego w tle. Jeśli jakaś marka się u nas nie pokazuje albo na Wasze zapytanie informujemy, że nie będziemy jej recenzować lub umieszczać w ulubieńcach, musi to wystarczyć za cały nasz komentarz.

Nasze pytania

Czy zatrudniacie osoby spoza Polski?

Po pierwsze zadałyśmy pytanie jakiej narodowości są osoby krojące, szyjące i dopieszczające bieliznę – a więc czy firma jest otwarta na zatrudnienie imigrantów zarobkowych i czy wspiera zatrudnienie osób spoza Polski. To bardzo ważna kwestia dla części z nas, z różnych powodów. Dla mnie osobiście jest to istotne ze względu na wiele wysiłku, jaki jeszcze mamy do włożenia w akceptację międzynarodowego środowiska pracy – Irina powinna zarabiać tyle samo, co pracująca na tym samym stanowisku Irena.

Ile osób liczy zespół produkcyjny?

Kolejną kwestią jest to, ile osób jest zatrudnionych w szwalni, czyli ile miejsc pracy wspieramy naszym portfelem. Etycznie produkowana bielizna to nie jest coś, co da się wyłożyć na taśmę jak gumki do ścierania w programie Jak to jest zrobione i prześledzić trasę stanika od belki materiału do gotowego wyrobu bez spojrzenia na co najmniej 10 par rąk. Są to osoby szyjące, brakujące produkty, krojczy i konstruktorzy.

Gdzie zaopatrujecie się w materiały?

Ważne jest także to, skąd pochodzą materiały wykorzystywane w szwalni. Czy firma wspiera lokalnych dostawców, czy może stawia na materiały z zagranicy – a jeśli tak, to skąd je sprowadza? Etycznie produkowana bielizna to nie tylko dobre wynagrodzenie dla tych, którzy ją szyją, ale także gumki i koronki kupowane z myślą o środowisku i kraju pochodzenia.

Kto jest rzeczywistym właścicielem zakładu produkcyjnego? Jak wygląda kontrola warunków pracy?

Czy szwalnia należy do firmy czy też do zewnętrznego podwykonawcy, a jeśli tak, to czy warunki w niej są kontrolowane? To kwestia którą porusza coraz więcej dziennikarzy i dziennikarek śledczych, odkrywając duże problemy. Dużo łatwiej jest zapewnić osobom szyjącym dobre warunki, jeśli ma się własne zaplecze technologiczne.

W jakim kraju powstają Wasze produkty?

Firma wspierająca polską gospodarkę zadba o to, aby bielizna nie leciała z drugiego końca świata, zostawiając za sobą potężny ślad węglowy. Etyczna produkcja bielizny to także szycie z poszanowaniem dla środowiska – natura sama z siebie nie zwalczy zanieczyszczeń spowodowanych przez nieodpowiedzialne prowadzenie biznesu.


etycznie produkowana bielizna nessa flirt soft
Nessa – Flirt Soft

Wyniki

Zaczniemy od dobrych wieści! Bardzo się cieszymy, że niemal 100% firm udzielających odpowiedzi na pytanie o typ umowy zatrudnia swój zespół na umowę o pracę. Biorąc pod uwagę niestabilność rynku i niepewność zatrudnionych osób, umowa o pracę bywa dla nich ostatnią deską ratunku w sytuacji kryzysowej. Panie i panowie pracujący w szwalniach zasługują na bezpieczeństwo i stabilizację, która pozwoli na wyleczenie chorób zawodowych (zespół cieśni nadgarstka, zwyrodnienia kręgosłupa, postępowanie wad wzroku itd.) w ramach ubezpieczenia i ochrony przez zwolnienia lekarskie. Ponieważ jedna z nas ma wykształcenie medyczne, doskonale wiemy z pierwszej ręki, jak ciężko bywa czasem uzyskać należne świadczenia z ZUS, a tym bardziej po wypadku w miejscu pracy. Bez umowy o pracę prawdopodobieństwo otrzymania systemowej pomocy spada prawie do zera.

etycznie produkowana bielizna wykres informacyjny

Gorsze wieści to frekwencja – oczywiście nie wszystkie marki odpowiedziały, ale liczba tych, które podzieliły się z nami swoją etyką pracy, jest przygnębiająca. 30 marek (czyli 21 firm – niektórzy producenci mają w portfolio więcej niż jedną markę, np. Babell i Babella to jedna firma, ale dwie marki) możecie uznać na chwilę obecną za transparentne; czy to dużo? Porównując do liczby respondentów – niezbyt. Jednak biorąc pod uwagę jednak świadomość tematu przed naszą ankietą, to obiecująco dużo. Wszystko powyżej zera to już dużo. Etycznie produkowana bielizna nie jest czymś, co można ot tak wpisać w Google i dostać 20 stron sensownych wyników.

Lepsze wiadomości widzimy na froncie kraju produkcji – wszystkie marki, które się wypowiedziały, zlecają szycie swojej bielizny w Polsce, a dwie dodatkowo poza granicami kraju. Kupując stanik czy piżamę od jednej z wymienionych w badaniu firm macie niemal 100% pewności, że wspieracie polskie miejsca pracy!

etycznie produkowana bielizna wykres informacyjny

Idąc dalej; firmy są w większości otwarte na zatrudnianie imigrantów lub ich już zatrudniają. To ważna informacja, zwłaszcza w dobie narastających nastrojów nacjonalistycznych, kiedy obywatele zza wschodniej granicy czują się mniej bezpiecznie w naszym kraju. Cieszy nas, że polskie firmy witają pracowników także z Ukrainy czy Białorusi!

etycznie produkowana bielizna wykres informacyjny

Materiały wykorzystane w procesie produkcyjnym to domena dostawców spoza Polski, ale w obrębie Unii Europejskiej. Nie jest to może sytuacja idealna, jednak mimo wszystko lepsza niż większość surowców pochodzących z Azji i wykorzystanie frazy „etycznie produkowana bielizna” jako pustego chwytu reklamowego. Ślad węglowy pozostawiany przez produkcję bielizny jest i tak spory, więc cieszymy się na próby jego obniżania.

etycznie produkowana bielizna wykres informacyjny

Nie wszystkie marki posiadają swoje szwalnie, ale te, które ich nie mają i wypowiedziały się w badaniu, w większości kontrolują panujące w nich warunki. W razie jakichkolwiek naruszeń ze strony podwykonawcy firma od razu się o nich dowie i ma możliwość zerwania kontraktu ze szwalnią. Oczywiście bezpieczniejsze jest posiadanie własnej szwalni, jednak nie zawsze możliwe, choćby przez rozmiar firmy.

etycznie produkowana bielizna wykres informacyjny
etycznie produkowana bielizna wykres informacyjny

Kto pracuje w szwalniach? Osoby odpowiedzialne za szycie, krojenie, konstrukcję oraz brakowanie (kontrolę jakości) sortowanie produktów. Wygląda na to, że większość ankietowanych marek obywa się załogą poniżej 50 osób, a jedna zatrudnia ok. 60 osób na takich stanowiskach. Wspierając daną firmę prawdopodobnie zapewniacie byt stałej załodze, bo zatrudnianie i wdrażanie co sezon kolejnych osób byłoby dla producenta nieopłacalne.

etycznie produkowana bielizna wykres informacyjny

Dlaczego przy każdym wykresie podana jest informacja, ile marek odmówiło odpowiedzi? Warto podać dla kontrastu, ile jeszcze firm nie dzieli się tak istotnymi informacjami lub podjęło świadomą decyzję o braku udziału w badaniu. Jako konsumentki i konsumenci macie prawo wyciągnąć własne wnioski co do tego, czy ten piękny biustonosz lub piżama to etycznie produkowana bielizna. Milczenie również niesie komunikat.


etycznie produkowana bielizna ROOM669 Helena soft
ROOM669 / Movelle – Helena

Wnioski

Daleko nam jeszcze jako branży do całkowitej transparentności. Nie mamy podstaw zakładać, że marki odmawiające udziału w badaniu nie szyją etycznie. Ich brak odpowiedzi może wynikać z różnych rzeczy: bałaganu komunikacyjnego w firmie, zakazu informowania o warunkach w szwalni, ochrony tajemnic handlowych, niezrozumienia potrzeby udostępniania takich informacji. Etycznie produkowana bielizna nie zareklamuje się sama. Już teraz wiem, że na liście firm, które nie odesłały nam swoich odpowiedzi, na pewno znajdzie się kilka przewyższających swoją etyką produkcji nawet znane nam wartościowe marki! Ewidentnie jednak wiele wody w Wiśle upłynie, zanim firmy zorientują się, jak wielki marketingowy skarb chowają przed światem, a etycznie produkowana bielizna ma w oczach konsumenta/konsumentki dodatkową wartość. Marzy nam się, żeby firmy informowały o liczbie zatrudnianych osób z taką samą dumą, jak o używaniu koronek sprowadzanych z Francji.

Drogie zatem czytające i czytający – pytajcie firmy, indagujcie, dowiadujcie się, kto i gdzie szyje Waszą bieliznę. Wybierajcie lokalnie (jeśli możecie), kupujcie w małych sklepach (jeśli macie taki w zasięgu), sprawcie, by branża zaczęła przedkładać etykę nad koronki Calais-Caudry i by etycznie produkowana bielizna stała się domysłem i standardem.


etycznie produkowana bielizna bikini Dalia
Bikini Dalia

Jeśli chcecie więcej informacji o swojej ulubionej marce, możecie znaleźć je poniżej, w kolejności alfabetycznej. Jeśli jesteś przedstawicielem danej marki, prosimy o kontakt na biznes@miskidwie.pl; z chęcią zaktualizujemy spis o odpowiedzi udzielone po czasie. Etycznie produkowana bielizna nie powinna być trendem, więc i wpis nie jest 'sezonowy’.

Lista konkretnych odpowiedzi

Firmy wymienione są w kolejności alfabetycznej. Wypowiedzi nie były edytowane z wyjątkiem ew. literówek.

Adrian

Odmowa odpowiedzi.

Alles

Odmowa odpowiedzi.

Anais

Odmowa odpowiedzi.

Andalea

Odmowa odpowiedzi.

Ava Lingerie

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Wszystkie produkty szyte są wyłącznie w Polsce.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Od początku istnienia firmy posiadamy własną szwalnię w Białymstoku
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Średnio zapewniamy 190-200 miejsc pracy dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Osoby zatrudnione są na umowie o pracę.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Francja, Turcja, Austria, Polska, Litwa, Włochy, Anglia, Hiszpania
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Na tą chwilę wszyscy zatrudnieni są obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej, aczkolwiek nie jest to warunek.

Avanua / Casmir / Passion Free Your Senses / Ander

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Wszystkie nasze produkty szyjemy w Polsce.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Posiadamy własną szwalnię.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? W zakładzie pracuje ok. 70 osób.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Naszych pracowników zatrudniamy w oparciu o umowę o pracę.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Do produkcji używamy najwyższej jakości materiałów pochodzących z Polski, Włoch i Hiszpanii.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Większość naszych pracowników to obywatele Rzeczpospolitej Polskiej.

Babell / Babella

Odmowa odpowiedzi.

Benefit / Momtobe

Odmowa odpowiedzi.

Caprice

Odmowa odpowiedzi.

Coemi / Coemi Studio

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Produkty marki COEMI i COEMI STUDIO są produkowane w Polsce.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Firma posiada własną szwalnię. Część personelu pracuje tutaj już około 20 lat.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Zespół produkcyjny liczy około 20 osób.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Pracownicy są zatrudniani na umowę o pracę.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Zdecydowana większość surowców wykorzystywanych w produkcji pochodzi od polskich i europejskich producentów.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Obecnie firma zatrudnia tylko polskich obywateli.

Cofashion / Livia Corsetti

Odmowa odpowiedzi.

Comexim

Odmowa odpowiedzi.

Corin

Odmowa odpowiedzi.

Dalia (1.08.2020)

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Wszystkie nasze produkty powstają w Polsce.
 2. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Mamy własną szwalnię, która mieści się w naszej siedzibie, w Makowie Podhalańskim – dzięki temu mamy pieczę nad każdym etapem powstawania naszej bielizny.
 3. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? W dziale konstrukcji pracują 4 osoby, 4 osoby w krojowni, 42 osoby w szwalni, 6 osób przy brakowaniu produktów.
 4. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Wszystkie te osoby są zatrudnione na umowę o pracę
 5. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Materiały do produkcji sprowadzamy głównie z Polski, ale również z Włoch, Niemiec, Szwajcarii i Hiszpanii.
 6. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Obecnie zatrudniamy tylko  obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, ale naszymi głównymi kryteriami zatrudnienia są odpowiednie kwalifikacje i zaangażowanie, a te – jak wiemy – nie mają narodowości 🙂

Dama Kier

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? POLSKA
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? WŁASNA SZWALNIA
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? 35 OSÓB
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? UMOWA O PRACĘ NA CZAS NIEOKREŚLONY
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) POLSKA , AUSTRIA, SZWAJCARIA, WŁOCHY, NIEMCY, TURCJA
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? TYLKO POLKI – ZAŁOGA W 100% KOBIETY

Demoniq

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Projektowane, produkowane wyłącznie w Polsce.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Tak, posiadamy własną szwalnię, krojownię, biuro konstrukcyjne.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Brak odpowiedzi.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Wyłącznie umowa o pracę.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Głównie Polska, ale także inne kraje głównie z Unii Europejskiej.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Obecnie pracują wyłącznie osoby z polskim obywatelstwem, ale nie widzimy przeciwskazań, aby w razie potrzeb zatrudniać legalnie i z poszanowaniem praw pracowniczych także imigrantów.

DKaren

Odmowa odpowiedzi.

Eldar

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Wszystkie nasze produkty są szyte w Polsce.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Mamy własną szwalnię.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Około 50.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Umowa o pracę.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Głównie od polskich dostawców. Także z Włoch, Niemiec..
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Firma zatrudnia również imigrantów.

Endorfinella

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Wszystkie produkty w 100% szyte są w Polsce.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Od początku naszej działalności współpracujemy na stałe z jedną szwalnią znajdującą się w województwie mazowieckim. Przed podjęciem współpracy oraz na bieżąco warunki pracy osób tam pracujących są kontrolowane. W szwalni jesteśmy w zasadzie codziennie, więc codziennie widzimy w jakich warunkach pracują osoby tam zatrudnione.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? 15 osób
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Niestety nie umiemy odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to szwalnia zewnętrzna i nie mamy dostępu do takich informacji.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Materiały oraz akcesoria kupujemy od różnych dostawców. Dzianiny są produkcji polskiej, jedwab włoska produkcja, satyna: turecka i chińska produkcja. Akcesoria: Francja, Polska.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Firma zatrudnia nie tylko obywateli Polski, mamy również w swoim zespole pracowników z Ukrainy i Białorusi.

Esotiq / Henderson

Odmowa odpowiedzi.

Ewa Bien

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Wszystkie produkty szyjemy w Polsce, głównie w szwalni siedziby firmy znajdującej się w Zabierzowie koło Krakowa, korzystamy również z usług zaprzyjaźnionych firm produkcyjnych na terenie Polski.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Firma od samego początku działalności produkuje we własnej szwalni, dzięki temu mamy możliwość nadzoru i stałej kontroli jakości.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Zespół pracowników odpowiedzialnych za proces konstrukcji, krojenia, szycia i pakowania tworzy 26 wykwalifikowanych osób.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Pracownicy zatrudnieni są na umowę o pracę.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Surowce, materiały i akcesoria sprowadzane są przede wszystkim z Włoch, Szwajcarii i Hiszpanii.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Firma zatrudnia nie tylko obywateli Polski, mamy również w swoim zespole pracowników z Ukrainy i Białorusi.

Ewa Michalak

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Polska – szyte/ cały świat – sprzedawane.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Tak
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? 20
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Umowa o pracę
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Europa + Turcja
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Imigrantów również, i również oparciu o umowę o pracę na takich samych zasadach jak obywatelki/li RP

Excellent Beauty

Odmowa odpowiedzi.

Fabio / Miss Fabio

Odmowa odpowiedzi.

Gaia / Bella Misteria / Vestiva

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Znaczna część wyrobów produkowana jest na terenie Polski, w naszej siedzibie w Białymstoku. Jednak podobnie jak inne firmy borykamy się z problemem zwiększania posiadanej kadry pracowniczej. Zawód gorseciarski jest obecnie mało popularny, a nie wszystkie krawcowe mają chęć i predyspozycje do przebranżowienia się i szycia tak wymagających produktów, jakim jest bielizna. Dlatego też z uwagi na olbrzymie zapotrzebowanie na produkty GAIA otworzyliśmy dodatkowy zakład na terenie Białorusi. Wdrożenie własnych technologii pod kierownictwem naszej kadry menadżerskiej oraz zatrudnienie Pań z doświadczeniem w branży, daje nam pewność zachowania wszelkich standardów jakościowych, z których od lat słynie firma GAIA.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Tak jak już wspomnieliśmy firma posiada dwie własne szwalnie, w których na bieżąco odbywa się kontrola warunków pracy i jakości wytwarzanych produktów.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Firma zatrudnia ponad 100 osób bezpośrednio związanych z procesem produkcyjnym.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Wszyscy pracownicy zatrudnieni w naszej firmie pracuję na podstawie umowy o pracę
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Przy produkcji naszych wyrobów staramy się wykorzystywać jak najwięcej surowców oferowanych przez polskich dostawców. Uzupełniamy je o surowce znanych i cenionych producentów zagranicznych z Europy i Azji. Nasi główni dostawcy zagraniczni pochodzą m.in z Francji, Szwajcarii, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Litwy.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Firma GAIA zatrudnia aktualnie wyłącznie obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Jednakże w przeszłości zatrudnialiśmy osoby z zagranicy. Stanowiły one doskonałe uzupełnienie posiadanego przez nas zespołu specjalistów.

Gatta

Odmowa odpowiedzi.

Gorsenia

Odmowa odpowiedzi.

Gorteks

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Produkty są szyte w Polsce, w naszej szwalni.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Tak, posiadamy własną szwalnię.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Ok. 80 miejsc pracy.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Umowy o pracę.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Głównie z Europy: Francja, Włochy, Szwajcaria, Polska, Łotwa, Słowenia, Litwa, Niemcy, Białoruś, Turcja, ale też mamy paru zaufanych dostawców z Chin.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Firma zatrudnia wyłącznie obywateli Rzeczpospolitej Polskiej.

Hamana

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? W Polsce
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Mamy własna szwalnie
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Odmowa odpowiedzi
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Umowa o prace i sezonowo umowa zlecenia
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Odmowa odpowiedzi
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Sezonowo Ukrainki

Irall

Odmowa odpowiedzi.

Italian Fashion

Odmowa odpowiedzi.

Jarpol

Odmowa odpowiedzi.

Julimex

Odmowa odpowiedzi.

Kinga

Odmowa odpowiedzi.

Konrad / Amante de Milano

Odmowa odpowiedzi.

Kostar

Odmowa odpowiedzi.

Kris Line

Odmowa odpowiedzi.

Le Vernis / Vena

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Tylko i wyłącznie w Polsce.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Firma posiada swoje 2 szwalnie na terenie Polski.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Obecnie ok. 70 osób.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Umowa o pracę.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) 70% produktów to materiały z Włoch i Francji, pozostałe 30% to m.in. Czechy, Polska, Austria, Niemcy i na pewno jeszcze kilka innych krajów.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Również imigrantów, gdyż w Polsce brakuje SPECJALISTÓW z zakresu konstrukcyjno-projektowego bielizny (jest to średnio ok. 3-5 osób)

Lolitta

Odmowa odpowiedzi.

Marilyn / Poupee by Marilyn

Odmowa odpowiedzi.

Mat

Odmowa odpowiedzi.

Mediolano

Odmowa odpowiedzi.

Melissa Dessous

Odmowa odpowiedzi.

Me Seduce

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Bielizna Me Seduce od A do Z szyta jest w Polsce.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Posiadamy własne szwalnie w Zabrzu oraz Ostrowcu Świętokrzyskim.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Pemaw Group to firma rodzinna, która zatrudnia około 20 osób.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Wszystkie osoby zatrudnione są na umowę o prace. 
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Większość naszej kolekcji jest ozdobiona ręcznie tworzonymi aplikacjami. 70% dodatku materiału gum kupujemy w Polsce, resztę sprowadzamy z Turcji, Francji.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Większość załogi pracuje od początku i tworzyła firmę. Prawie od początku firmy pracuje u nas dziewczyna z Ukrainy, która zapuściła już korzenie w Polsce wraz z rodziną i teraz spodziewa się drugiego dziecka, więc jest nasza. 😊

Mitex

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Produkty szyte są w Polsce
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Tak, posiadamy własną szwalnię
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Firma zatrudnia ok. 50 osób
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Umowa o pracę
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Z krajów Europy Zachodniej
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? W tym momencie firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej

Nazeli

Odmowa odpowiedzi.

Nessa

Odmowa odpowiedzi.

Nipplex

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Aktualnie szycie bielizny realizujemy w naszej szwalni oraz trzech innych szwalniach w Polsce.
 2. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Posiadamy własną szwalnię, a w szwalniach zewnętrznych warunki kontrolowane są średnio raz na kwartał.
 3. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? 80 osób w naszym zakładzie oraz ok 50 osób w szwalniach współpracujących
 4. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Wszystkie osoby pracujące w firmie NIPPLEX zatrudnione są na umowę o pracę.
 5. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Polska, Francja, Włochy, Austria, Niemcy, Hiszpania
 6. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Zatrudniamy wyłącznie Polki i Polaków.

Obsessive

Odmowa odpowiedzi.

Pigeon / Praline by Pigeon

Odmowa odpowiedzi.

ROOM669 / Movelle

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Cała kolekcja łącznie z body chain dopinanymi do naszej bielizny to etycznie produkowana w Polsce bielizna.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Nie prowadzimy własnej szwalni. Współpracujemy z dwiema profesjonalnymi szwalniami i w obu przypadkach zostały warunki skontrolowane. Sam proces doboru wykonawców był bardzo długotrwały, podobnie jak w przypadku dostawców półproduktów, kieruję się wartościami jak etyczne podejście do współpracowników, wzajemny szacunek, uczciwość, poszanowanie dla natury. Od dłuższego czasu współpracujemy z fantastycznymi osobami i nasza kolekcja jest tworzona przez wszystkich nas razem. Klientki też powinny mieć świadomość, jak długi jest łańcuch produkcyjny i jak wiele osób dokłada swoją małą cegiełkę do wytworzenia finalnej wersji produktu, którą potem ogląda powieszoną w sklepie.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Łącznie teraz ok 60 osób.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Umowa o pracę.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Akcesoria pozłacane jak kółka, ósemki czy regulatory są produkowane w Europie, we Francji w rodzinnej firmie. Jeśli chodzi o materiały, koronki i hafty – używamy włoskich tiuli oraz polskich haftów. Koronki, których używamy do naszej kolekcji są produkowane również we Włoszech. Jeśli chodzi o gumy z przeźroczami – zamawiamy je z Hiszpanii. Docelowo chcemy coraz więcej półproduktów kupować u rodzimych dostawców i oprzeć znaczną część produkcji na lokalnie wyrabianych materiałach i dodatkach. Jest to jednak długi proces dopasowania naszych wymagań i zaprojektowania np. pozłacanych akcesoriów. Dodatkowo w grę wchodzi oczywiście negocjacja cen i warunków współpracy jako, że nie kupujemy w tysiącach metrów czy dziesiątkach tysięcy sztuk. Mamy nadzieję, że kiedyś tak będzie 🙂
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Brak imigrantów.

Róża

Odmowa odpowiedzi.

Samanta

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Naszą bieliznę projektujemy i szyjemy od 28 lat w Polsce.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Tak, posiadamy własną szwalnię. Nasza pracownia mieści się w Makowie Podhalańskim.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Na stanowiskach produkcyjnych zatrudniamy około 60 osób. Większość Pań pracujących na szwalni, konstrukcji i krojeniu współpracuje z nami od kilkunastu lat, a niektóre z nich od początku powstania firmy. Dbamy o dobre warunki i przyjazną atmosferę w pracy.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Umowa o pracę. W zależności od lat pracy, ale dla większości osób jest to umowa na czas nieokreślony.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Hafty pochodzą z Szwajcarii, Włoch i Polski. Dzianiny pochodzą z Niemiec i Hiszpanii. Gumy elastyczne i ramiączka pochodzą z Włoch. Większość kokardek produkujemy ręcznie, współpracując z lokalnymi chałupniczkami. Tasiemki do kokardek pozyskujemy w większości z Francji, ale również z Chin. Pozostała część gotowych kokardek kupowana jest od francuskiej manufaktury. Ozdoby metalowe pozyskujemy od polskiego producenta oraz polskiej firmy, która surowiec sprowadza z Chin a następnie przetwarza go w Polsce. Fiszbiny pochodzą od Polskiego producenta, który surowiec sprowadza z Belgi. Dużą wagę przykładamy do jakości i bezpieczeństwa dla ciała, materiałów używanych w naszej bieliźnie, dlatego ważne jest, aby posiadały certyfikat OEKO-TEX Standard 100.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Obecnie zatrudniamy tylko obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, są to głownie góralki spod babiej góry J  

Sawren / Sarien

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Firma „Sawren” mieści się w Białymstoku – większość produkowanej bielizny znajduje swoich odbiorców poza granicami Polski. Naszą bieliznę można znaleźć między innymi w ekskluzywnych butikach na paryskich ulicach we Francji.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Firma „Sawren” od początku działalności posiada swoją własną szwalnię wraz z grupą wysoce wyspecjalizowanych kobiet w szyciu i projektowaniu damskiej bielizny. Kontrola jakości odbywa się na każdym etapie produkcji, jeden z technologów zawsze jest obecny przy produkcji oraz krojeniu materiału.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Firma „Sawren” – to średniej wielkości firma stawiająca przede wszystkim na jakość wykonania oraz jakość surowców.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Wszystkie osoby pracujące w firmie „Sawren” są zatrudnione (Umowa o pracę na czas nieokreślony).
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Firma „Sawren” zaopatruje się w materiały i dodatki do produkcji w europejskich, sprawdzonych i znanych firmach.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Firma „Sawren” docenia i zatrudnia osoby wysoce wykwalifikowane jak i te, które chcą poznać i nauczyć się sztuki gorseciarstwa. Na dzień obecny zatrudniamy tylko obywateli Rzeczpospolitej Polskiej.

Teyli

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Polska, Bułgaria, Węgry, Białoruś.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Mamy własną szwalnię jak również i zlecamy odszycia, kontrola jest cotygodniowa.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? 50 osób
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Umowa o pracę
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Włochy, Francja, Litwa, Polska
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? W chwili obecnej w 100% zatrudniamy obywateli RP, natomiast nie zrobimy przeszkody w podjęciu pracy u nas obywatelom innych Państw, niezależnie od religii, poglądów politycznych, kultury, kraju urodzenia itd. Jesteśmy nowoczesnym przedsiębiorstwem i zwracamy uwagę tylko na cechy osoby przydatne do rozwoju przedsiębiorstwa, a nie na kraj urodzenia, religię bądź płeć i inne.

Unikat

Odmowa odpowiedzi.

WolBar

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Firma WolBar szyje swoje produkty w Polsce.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Posiadamy własną szwalnie w Łodzi.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Firma zapewnia pracę ok.50 osobom.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Wszystkie osoby w naszym zakładzie są zatrudnione na stałe /umowa o pracę na czas nieokreślony/.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Materiały użyte do produkcji bielizny pochodzą od producentów z UE /Niemcy, Włochy, Francja, Hiszpania, Austria, Czechy/.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? 96% pracowników to osoby z obywatelstwem polskim.

Vanilla Night&Day / Oh!Zuza

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Każdy z produktów marek Vanilla night&day i Oh!Zuza powstaje w stworzonej przez nas manufakturze mieszczącej się w odrestaurowanej fabryce w Łodzi. Kontynuujemy tradycję włókienniczą naszego miasta, choć również rodzinną. Moi dziadkowie jeszcze przed II wojną mieli tu własną tkalnię. Kolekcje powstają w oparciu o autorskie projekty, tworzone przez artystkę z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Dalej, cały proces produkcyjny przebiega tu na miejscu: konstrukcje, krojenie, szycie, wykończenie, prasowanie oraz pakowanie.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Zarówno dla marki Vanilla night&day, jak i dla brandu Oh!Zuza wszelkie projekty i akcesoria tworzymy we własnej szwalni, która jest sercem naszej firmy. Nasi pracownicy pracują w bezpiecznych i higienicznych warunkach. Tworzymy dla nich przyjazne miejsce, ale również przestrzeń, w której powstaje zrównoważona, autorska moda. Przy szwalni znajduje się również nasze biuro i dział administracyjny firmy.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Jesteśmy firmą rodzinną, którą zarządzamy wspólnie z mężem. Obecnie zatrudniamy 25 osób. Nasz zespół jest bardzo zgrany. Pracuje również z nami nasz syn Maciej oraz córka Zuza (od której imienia powstała nazwa jednej z naszych marek). Wyspecjalizowane działania związane z marketingiem zlecamy podmiotom zewnętrzny. Od niemal roku pracuje również z nami agencja AHAVA PR, która wspiera nas w budowaniu strategii, prowadzeniu projektów wizerunkowych oraz odpowiada za stały kontakt z mediami.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Firma to przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą. To dzięki nim osiągamy sukces i rozwijamy się. Dbamy więc o przyjazną atmosferę, ale również o kwestie formalno-prawne zatrudnienia. U nas wszyscy pracują w oparciu o umowę o pracę. Jestem dumna również z tego, iż w naszym zespole jest wiele osób, które są z nami od początku. Myślę, że to najlepszy dowód na to, iż nasz system działania całkowicie się sprawdza.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) W Łodzi mamy dostęp do najlepszych dziewiarni, tkalni oraz producentów lamówek i nici. Nasza produkcja w dużym stopniu jest oparta na współpracy z tymi, lokalnymi dostawcami. Korzystamy również z usług fabryk zlokalizowanych w Portugali, Włoszech czy Francji. Nasi partnerzy przygotowują też materiały zaprojektowane przez nas – z określoną gramaturą, składem i wzorem. Od początku budowania obu marek stawiamy na jakość, która daje gwarancję komfortowego użytkowania. Materiały, z jakich tworzymy kolekcje to m.in.: bawełna, wizkoza, cupro, modal, wełna, len czy jedwab.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Jesteśmy otwarci na współpracę z każdym, kto ma odpowiednie kwalifikacje na dane stanowisko. Poszukujemy specjalistów w konkretnych obszarach. W naszym zespole obecnie np. jest pracownik pochodzący z Ameryki Południowej. Zatrudniamy również osoby niepełnosprawne.

Etycznie produkowana bielizna jest dla Ciebie ważna?

Jeśli jesteś właścicielką sklepu czy butiku z bielizną udostępnij ten wpis u siebie i pozwól klientkom zauważyć, że oferujesz moralnie produkowane biustonosze i koszulki nocne. Jeśli jesteś konsumentką lub konsumentem, to podaj posta dalej na grupie facebookowej czy na forum, i pozwól innym dowiedzieć się, jak prostym zakupem może być etycznie produkowana bielizna. A jeśli jesteś producentem – pracuj dalej, cieszymy się, że zatrudniasz i szyjesz etycznie!

Skomentuj

Szyjemy Etycznie – prokonsumenckie badanie polskich marek bieliźniarskich, edycja 2021

Coraz więcej konsumentek i konsumentów dba o to, aby ich garderobę wypełniała etycznie produkowana bielizna. Coraz więcej z Was chce kupować biustonosze, majtki i gorsety produkowane z poszanowaniem praw pracownicznych, lokalnie i z polskich materiałów. Gdzie jednak szukać informacji na ten temat? Często nie mamy jako konsumenci takiej możliwości. Firmy pilnie strzegą takich informacji i rzadko (jeśli w ogóle) udostępniają je zwykłym śmiertelnikom. Jak więc rozpoznać, czy to, co kupujemy, to etycznie produkowana bielizna, czy też sprowadzone z Aliexpress cudo z doszytą metką?

Prowadzenie bloga daje nam niezwykłą możliwość bezpośredniego kontaktu z markami bieliźniarskimi i postanowiłyśmy wykorzystać tę szansę, aby ułatwić Wam wybór podczas zakupów. Na początku kwietnia wysłałyśmy ankietę do 60 najpopularniejszych polskich producentów bielizny i zbadałyśmy, w jakich warunkach powstają ich wyroby.

Nasze pytania

Czy zatrudniacie osoby spoza Polski?

Po pierwsze zadałyśmy pytanie jakiej narodowości są osoby krojące, szyjące i dopieszczające bieliznę – a więc czy firma jest otwarta na zatrudnienie imigrantów zarobkowych i czy wspiera zatrudnienie osób spoza Polski. To bardzo ważna kwestia dla części z nas, z różnych powodów. Dla mnie osobiście jest to istotne ze względu na wiele wysiłku, jaki jeszcze mamy do włożenia w akceptację międzynarodowego środowiska pracy – Irina powinna zarabiać tyle samo, co pracująca na tym samym stanowisku Irena.

Ile osób liczy zespół produkcyjny?

Kolejną kwestią jest to, ile osób jest zatrudnionych w szwalni, czyli ile miejsc pracy wspieramy naszym portfelem. Etycznie produkowana bielizna to nie jest coś, co da się wyłożyć na taśmę jak gumki do ścierania w programie Jak to jest zrobione i prześledzić trasę stanika od belki materiału do gotowego wyrobu bez spojrzenia na co najmniej 10 par rąk. Są to osoby szyjące, brakujące produkty, krojczy i konstruktorzy.

Gdzie zaopatrujecie się w materiały?

Ważne jest także to, skąd pochodzą materiały wykorzystywane w szwalni. Czy firma wspiera lokalnych dostawców, czy może stawia na materiały z zagranicy – a jeśli tak, to skąd je sprowadza? Etycznie produkowana bielizna to nie tylko dobre wynagrodzenie dla tych, którzy ją szyją, ale także gumki i koronki kupowane z myślą o środowisku i kraju pochodzenia.

Kto jest rzeczywistym właścicielem zakładu produkcyjnego? Jak wygląda kontrola warunków pracy?

Czy szwalnia należy do firmy czy też do zewnętrznego podwykonawcy, a jeśli tak, to czy warunki w niej są kontrolowane? To kwestia którą porusza coraz więcej dziennikarzy i dziennikarek śledczych, odkrywając duże problemy. Dużo łatwiej jest zapewnić osobom szyjącym dobre warunki, jeśli ma się własne zaplecze technologiczne.

W jakim kraju powstają Wasze produkty?

Firma wspierająca polską gospodarkę zadba o to, aby bielizna nie leciała z drugiego końca świata, zostawiając za sobą potężny ślad węglowy. Etyczna produkcja bielizny to także szycie z poszanowaniem dla środowiska – natura sama z siebie nie zwalczy zanieczyszczeń spowodowanych przez nieodpowiedzialne prowadzenie biznesu.WynikiWnioskiJeśli chcecie więcej informacji o swojej ulubionej marce, możecie znaleźć je poniżej, w kolejności alfabetycznej. Jeśli jesteś przedstawicielem danej marki, prosimy o kontakt na biznes@miskidwie.pl; z chęcią zaktualizujemy spis o odpowiedzi udzielone po czasie. Etycznie produkowana bielizna nie powinna być trendem, więc i wpis nie jest 'sezonowy’.

Lista konkretnych odpowiedzi

Firmy wymienione są w kolejności alfabetycznej. Wypowiedzi nie były edytowane z wyjątkiem ew. literówek.

Adrian

Odmowa odpowiedzi.

Agio Milano

Odmowa odpowiedzi.

Alexandra Lace

Odmowa odpowiedzi.

Alles

Odmowa odpowiedzi.

Anais

Odmowa odpowiedzi.

Andalea

Odmowa odpowiedzi.

Ava Lingerie / Novika

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Wszystkie produkty szyte są wyłącznie w Polsce.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Od początku istnienia firmy posiadamy własną szwalnię w Białymstoku
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Średnio zapewniamy 190-200 miejsc pracy dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Osoby zatrudnione są na umowie o pracę.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Francja, Turcja, Austria, Polska, Litwa, Włochy, Anglia, Hiszpania
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Na tą chwilę wszyscy zatrudnieni są obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej, aczkolwiek nie jest to warunek.

Avanua / Casmir / Passion Free Your Senses / Ander

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Wszystkie nasze produkty szyjemy w Polsce.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Posiadamy własną szwalnię.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? W zakładzie pracuje ok. 70 osób.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Naszych pracowników zatrudniamy w oparciu o umowę o pracę.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Do produkcji używamy najwyższej jakości materiałów pochodzących z Polski, Włoch i Hiszpanii.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Większość naszych pracowników to obywatele Rzeczpospolitej Polskiej.

Avocouture by Avocado

Odmowa odpowiedzi.

Axami

Odmowa odpowiedzi.

Babell / Babella

Odmowa odpowiedzi.

Benefit / Momtobe

Odmowa odpowiedzi.

Bodymaps

Odmowa odpowiedzi.

Caprice

Odmowa odpowiedzi.

Chillirose

Odmowa odpowiedzi.

Coemi / Coemi Studio

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Produkty marki COEMI i COEMI STUDIO są produkowane w Polsce.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Firma posiada własną szwalnię. Część personelu pracuje tutaj już około 20 lat.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Zespół produkcyjny liczy około 20 osób.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Pracownicy są zatrudniani na umowę o pracę.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Zdecydowana większość surowców wykorzystywanych w produkcji pochodzi od polskich i europejskich producentów.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Obecnie firma zatrudnia tylko polskich obywateli.

Cofashion / Livia Corsetti

Odmowa odpowiedzi.

Comexim

Odmowa odpowiedzi.

Corin

Odmowa odpowiedzi.

Dalia

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Wszystkie nasze produkty powstają w Polsce.
 2. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Mamy własną szwalnię, która mieści się w naszej siedzibie, w Makowie Podhalańskim – dzięki temu mamy pieczę nad każdym etapem powstawania naszej bielizny.
 3. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? W dziale konstrukcji pracują 4 osoby, 4 osoby w krojowni, 42 osoby w szwalni, 6 osób przy brakowaniu produktów.
 4. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Wszystkie te osoby są zatrudnione na umowę o pracę
 5. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Materiały do produkcji sprowadzamy głównie z Polski, ale również z Włoch, Niemiec, Szwajcarii i Hiszpanii.
 6. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Obecnie zatrudniamy tylko  obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, ale naszymi głównymi kryteriami zatrudnienia są odpowiednie kwalifikacje i zaangażowanie, a te – jak wiemy – nie mają narodowości 🙂

Dama Kier

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? POLSKA
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? WŁASNA SZWALNIA
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? 35 OSÓB
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? UMOWA O PRACĘ NA CZAS NIEOKREŚLONY
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) POLSKA , AUSTRIA, SZWAJCARIA, WŁOCHY, NIEMCY, TURCJA
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? TYLKO POLKI – ZAŁOGA W 100% KOBIETY

Demoniq

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Projektowane, produkowane wyłącznie w Polsce.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Tak, posiadamy własną szwalnię, krojownię, biuro konstrukcyjne.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Brak odpowiedzi.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Wyłącznie umowa o pracę.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Głównie Polska, ale także inne kraje głównie z Unii Europejskiej.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Obecnie pracują wyłącznie osoby z polskim obywatelstwem, ale nie widzimy przeciwskazań, aby w razie potrzeb zatrudniać legalnie i z poszanowaniem praw pracowniczych także imigrantów.

DKaren

Odmowa odpowiedzi.

Donna

Odmowa odpowiedzi.

Drive Me Bikini

Odmowa odpowiedzi.

Eldar

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Wszystkie nasze produkty są szyte w Polsce.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Mamy własną szwalnię.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Około 50.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Umowa o pracę.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Głównie od polskich dostawców. Także z Włoch, Niemiec..
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Firma zatrudnia również imigrantów.

Endorfinella

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Wszystkie produkty w 100% szyte są w Polsce.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Od początku naszej działalności współpracujemy na stałe z jedną szwalnią znajdującą się w województwie mazowieckim. Przed podjęciem współpracy oraz na bieżąco warunki pracy osób tam pracujących są kontrolowane. W szwalni jesteśmy w zasadzie codziennie, więc codziennie widzimy w jakich warunkach pracują osoby tam zatrudnione.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? 15 osób
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Niestety nie umiemy odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to szwalnia zewnętrzna i nie mamy dostępu do takich informacji.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Materiały oraz akcesoria kupujemy od różnych dostawców. Dzianiny są produkcji polskiej, jedwab włoska produkcja, satyna: turecka i chińska produkcja. Akcesoria: Francja, Polska.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Firma zatrudnia nie tylko obywateli Polski, mamy również w swoim zespole pracowników z Ukrainy i Białorusi.

Esotiq / Henderson

Odmowa odpowiedzi.

Ewa Bien

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Wszystkie produkty szyjemy w Polsce, głównie w szwalni siedziby firmy znajdującej się w Zabierzowie koło Krakowa, korzystamy również z usług zaprzyjaźnionych firm produkcyjnych na terenie Polski.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Firma od samego początku działalności produkuje we własnej szwalni, dzięki temu mamy możliwość nadzoru i stałej kontroli jakości.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Zespół pracowników odpowiedzialnych za proces konstrukcji, krojenia, szycia i pakowania tworzy 26 wykwalifikowanych osób.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Pracownicy zatrudnieni są na umowę o pracę.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Surowce, materiały i akcesoria sprowadzane są przede wszystkim z Włoch, Szwajcarii i Hiszpanii.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Firma zatrudnia nie tylko obywateli Polski, mamy również w swoim zespole pracowników z Ukrainy i Białorusi.

Ewa Michalak

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Polska – szyte/ cały świat – sprzedawane.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Tak
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? 20
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Umowa o pracę
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Europa + Turcja
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Imigrantów również, i również oparciu o umowę o pracę na takich samych zasadach jak obywatelki/li RP

Ewana

Odmowa odpowiedzi.

Excellent Beauty

Odmowa odpowiedzi.

Fabio / Miss Fabio

Odmowa odpowiedzi.

FairPants

Odmowa odpowiedzi.

Feba

Odmowa odpowiedzi.

Gabriella

Odmowa odpowiedzi.

Gaia / Bella Misteria / Vestiva

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Znaczna część wyrobów produkowana jest na terenie Polski, w naszej siedzibie w Białymstoku. Jednak podobnie jak inne firmy borykamy się z problemem zwiększania posiadanej kadry pracowniczej. Zawód gorseciarski jest obecnie mało popularny, a nie wszystkie krawcowe mają chęć i predyspozycje do przebranżowienia się i szycia tak wymagających produktów, jakim jest bielizna. Dlatego też z uwagi na olbrzymie zapotrzebowanie na produkty GAIA otworzyliśmy dodatkowy zakład na terenie Białorusi. Wdrożenie własnych technologii pod kierownictwem naszej kadry menadżerskiej oraz zatrudnienie Pań z doświadczeniem w branży, daje nam pewność zachowania wszelkich standardów jakościowych, z których od lat słynie firma GAIA.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Tak jak już wspomnieliśmy firma posiada dwie własne szwalnie, w których na bieżąco odbywa się kontrola warunków pracy i jakości wytwarzanych produktów.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Firma zatrudnia ponad 100 osób bezpośrednio związanych z procesem produkcyjnym.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Wszyscy pracownicy zatrudnieni w naszej firmie pracuję na podstawie umowy o pracę
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Przy produkcji naszych wyrobów staramy się wykorzystywać jak najwięcej surowców oferowanych przez polskich dostawców. Uzupełniamy je o surowce znanych i cenionych producentów zagranicznych z Europy i Azji. Nasi główni dostawcy zagraniczni pochodzą m.in z Francji, Szwajcarii, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Litwy.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Firma GAIA zatrudnia aktualnie wyłącznie obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Jednakże w przeszłości zatrudnialiśmy osoby z zagranicy. Stanowiły one doskonałe uzupełnienie posiadanego przez nas zespołu specjalistów.

Gatta

Odmowa odpowiedzi.

Gorsenia

Odmowa odpowiedzi.

Gorteks

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Produkty są szyte w Polsce, w naszej szwalni.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Tak, posiadamy własną szwalnię.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Ok. 80 miejsc pracy.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Umowy o pracę.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Głównie z Europy: Francja, Włochy, Szwajcaria, Polska, Łotwa, Słowenia, Litwa, Niemcy, Białoruś, Turcja, ale też mamy paru zaufanych dostawców z Chin.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Firma zatrudnia wyłącznie obywateli Rzeczpospolitej Polskiej.

Grubą Nicią Szyte

Odmowa odpowiedzi.

Hamana

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? W Polsce
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Mamy własna szwalnie
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Odmowa odpowiedzi
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Umowa o prace i sezonowo umowa zlecenia
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Odmowa odpowiedzi
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Sezonowo Ukrainki

Hanna Style

Odmowa odpowiedzi.

Herbie Heaven

Odmowa odpowiedzi.

Irall

Odmowa odpowiedzi.

Italian Fashion

Odmowa odpowiedzi.

Jarpol

Odmowa odpowiedzi.

Julimex

Odmowa odpowiedzi.

Kinga

Odmowa odpowiedzi.

Konrad / Amante de Milano

Odmowa odpowiedzi.

Kornelia Rataj

Odmowa odpowiedzi.

Kostar

Odmowa odpowiedzi.

Kris Line

Odmowa odpowiedzi.

Lavender Shop

Odmowa odpowiedzi.

Le Petit Trou

Odmowa odpowiedzi.

Le Vernis / Vena

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Tylko i wyłącznie w Polsce.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Firma posiada swoje 2 szwalnie na terenie Polski.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Obecnie ok. 70 osób.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Umowa o pracę.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) 70% produktów to materiały z Włoch i Francji, pozostałe 30% to m.in. Czechy, Polska, Austria, Niemcy i na pewno jeszcze kilka innych krajów.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Również imigrantów, gdyż w Polsce brakuje SPECJALISTÓW z zakresu konstrukcyjno-projektowego bielizny (jest to średnio ok. 3-5 osób)

Linaise

Odmowa odpowiedzi.

Listilla

Odmowa odpowiedzi.

Lolitta

Odmowa odpowiedzi.

Madora

Odmowa odpowiedzi.

Marilyn / Poupee by Marilyn

Odmowa odpowiedzi.

Marko

Odmowa odpowiedzi.

Marletto Lingerie

Odmowa odpowiedzi.

Mat

Odmowa odpowiedzi.

Mediolano

Odmowa odpowiedzi.

Melissa Dessous

Odmowa odpowiedzi.

Me Seduce

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Bielizna Me Seduce od A do Z szyta jest w Polsce.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Posiadamy własne szwalnie w Zabrzu oraz Ostrowcu Świętokrzyskim.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Pemaw Group to firma rodzinna, która zatrudnia około 20 osób.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Wszystkie osoby zatrudnione są na umowę o prace. 
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Większość naszej kolekcji jest ozdobiona ręcznie tworzonymi aplikacjami. 70% dodatku materiału gum kupujemy w Polsce, resztę sprowadzamy z Turcji, Francji.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Większość załogi pracuje od początku i tworzyła firmę. Prawie od początku firmy pracuje u nas dziewczyna z Ukrainy, która zapuściła już korzenie w Polsce wraz z rodziną i teraz spodziewa się drugiego dziecka, więc jest nasza. 😊

Miss Liberte Varsovie

Odmowa odpowiedzi.

Mitex

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Produkty szyte są w Polsce
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Tak, posiadamy własną szwalnię
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Firma zatrudnia ok. 50 osób
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Umowa o pracę
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Z krajów Europy Zachodniej
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? W tym momencie firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej

Moiess

Odmowa odpowiedzi.

Moraj

Odmowa odpowiedzi.

Moye

Odmowa odpowiedzi.

Nazeli

Odmowa odpowiedzi.

Nessa

Odmowa odpowiedzi.

Nipplex

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Aktualnie szycie bielizny realizujemy w naszej szwalni oraz trzech innych szwalniach w Polsce.
 2. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Posiadamy własną szwalnię, a w szwalniach zewnętrznych warunki kontrolowane są średnio raz na kwartał.
 3. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? 80 osób w naszym zakładzie oraz ok 50 osób w szwalniach współpracujących
 4. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Wszystkie osoby pracujące w firmie NIPPLEX zatrudnione są na umowę o pracę.
 5. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Polska, Francja, Włochy, Austria, Niemcy, Hiszpania
 6. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Zatrudniamy wyłącznie Polki i Polaków.

Obsessive

Odmowa odpowiedzi.

Pantalones

Odmowa odpowiedzi.

Pari Pari Lingerie

Odmowa odpowiedzi.

Perilla

Odmowa odpowiedzi.

Pigeon / Praline by Pigeon

Odmowa odpowiedzi.

Promees

Odmowa odpowiedzi.

Rilke

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Naszą bieliznę projektujemy i szyjemy wyłącznie w Polsce. 
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Od początku istnienia firmy posiadamy własną szwalnię w Bydgoszczy. Posiadanie własnej pracowni pozwala nam uniknąć nadprodukcji i gromadzenia produktów, ponieważ szyjemy głównie na zamówienie.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Aktualnie są to 4 miejsca pracy.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Umowa o pracę.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Nasze koronki i materiały pochodzą głównie z Niemiec i Austrii, korzystamy m.in. z materiałów takich jak Tencel Modal czy koronek z przędzą z recyklingu plastikowych odpadów. Dodatki kupujemy od polskich hurtowników którzy produkują głównie w Polsce lub sprowadzają je z innych krajów Europejskich.  
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Aktualnie w firmie pracują jedynie obywatelki RP, jednak nie traktujemy tego jako kryterium zatrudnienia.

ROOM669 / Movelle

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Cała kolekcja łącznie z body chain dopinanymi do naszej bielizny to etycznie produkowana w Polsce bielizna.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Nie prowadzimy własnej szwalni. Współpracujemy z dwiema profesjonalnymi szwalniami i w obu przypadkach zostały warunki skontrolowane. Sam proces doboru wykonawców był bardzo długotrwały, podobnie jak w przypadku dostawców półproduktów, kieruję się wartościami jak etyczne podejście do współpracowników, wzajemny szacunek, uczciwość, poszanowanie dla natury. Od dłuższego czasu współpracujemy z fantastycznymi osobami i nasza kolekcja jest tworzona przez wszystkich nas razem. Klientki też powinny mieć świadomość, jak długi jest łańcuch produkcyjny i jak wiele osób dokłada swoją małą cegiełkę do wytworzenia finalnej wersji produktu, którą potem ogląda powieszoną w sklepie.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Łącznie teraz ok 60 osób.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Umowa o pracę.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Akcesoria pozłacane jak kółka, ósemki czy regulatory są produkowane w Europie, we Francji w rodzinnej firmie. Jeśli chodzi o materiały, koronki i hafty – używamy włoskich tiuli oraz polskich haftów. Koronki, których używamy do naszej kolekcji są produkowane również we Włoszech. Jeśli chodzi o gumy z przeźroczami – zamawiamy je z Hiszpanii. Docelowo chcemy coraz więcej półproduktów kupować u rodzimych dostawców i oprzeć znaczną część produkcji na lokalnie wyrabianych materiałach i dodatkach. Jest to jednak długi proces dopasowania naszych wymagań i zaprojektowania np. pozłacanych akcesoriów. Dodatkowo w grę wchodzi oczywiście negocjacja cen i warunków współpracy jako, że nie kupujemy w tysiącach metrów czy dziesiątkach tysięcy sztuk. Mamy nadzieję, że kiedyś tak będzie 🙂
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Brak imigrantów.

Róża

Odmowa odpowiedzi.

Samanta

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Naszą bieliznę projektujemy i szyjemy od 28 lat w Polsce.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Tak, posiadamy własną szwalnię. Nasza pracownia mieści się w Makowie Podhalańskim.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Na stanowiskach produkcyjnych zatrudniamy około 60 osób. Większość Pań pracujących na szwalni, konstrukcji i krojeniu współpracuje z nami od kilkunastu lat, a niektóre z nich od początku powstania firmy. Dbamy o dobre warunki i przyjazną atmosferę w pracy.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Umowa o pracę. W zależności od lat pracy, ale dla większości osób jest to umowa na czas nieokreślony.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Hafty pochodzą z Szwajcarii, Włoch i Polski. Dzianiny pochodzą z Niemiec i Hiszpanii. Gumy elastyczne i ramiączka pochodzą z Włoch. Większość kokardek produkujemy ręcznie, współpracując z lokalnymi chałupniczkami. Tasiemki do kokardek pozyskujemy w większości z Francji, ale również z Chin. Pozostała część gotowych kokardek kupowana jest od francuskiej manufaktury. Ozdoby metalowe pozyskujemy od polskiego producenta oraz polskiej firmy, która surowiec sprowadza z Chin a następnie przetwarza go w Polsce. Fiszbiny pochodzą od Polskiego producenta, który surowiec sprowadza z Belgi. Dużą wagę przykładamy do jakości i bezpieczeństwa dla ciała, materiałów używanych w naszej bieliźnie, dlatego ważne jest, aby posiadały certyfikat OEKO-TEX Standard 100.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Obecnie zatrudniamy tylko obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, są to głownie góralki spod babiej góry J  

Sawren / Sarien

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Firma „Sawren” mieści się w Białymstoku – większość produkowanej bielizny znajduje swoich odbiorców poza granicami Polski. Naszą bieliznę można znaleźć między innymi w ekskluzywnych butikach na paryskich ulicach we Francji.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Firma „Sawren” od początku działalności posiada swoją własną szwalnię wraz z grupą wysoce wyspecjalizowanych kobiet w szyciu i projektowaniu damskiej bielizny. Kontrola jakości odbywa się na każdym etapie produkcji, jeden z technologów zawsze jest obecny przy produkcji oraz krojeniu materiału.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Firma „Sawren” – to średniej wielkości firma stawiająca przede wszystkim na jakość wykonania oraz jakość surowców.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Wszystkie osoby pracujące w firmie „Sawren” są zatrudnione (Umowa o pracę na czas nieokreślony).
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Firma „Sawren” zaopatruje się w materiały i dodatki do produkcji w europejskich, sprawdzonych i znanych firmach.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Firma „Sawren” docenia i zatrudnia osoby wysoce wykwalifikowane jak i te, które chcą poznać i nauczyć się sztuki gorseciarstwa. Na dzień obecny zatrudniamy tylko obywateli Rzeczpospolitej Polskiej.

Si Lingerie

Odmowa odpowiedzi.

Subtille

Odmowa odpowiedzi.

Teyli

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Polska, Bułgaria, Węgry, Białoruś.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Mamy własną szwalnię jak również i zlecamy odszycia, kontrola jest cotygodniowa.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? 50 osób
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Umowa o pracę
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Włochy, Francja, Litwa, Polska
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? W chwili obecnej w 100% zatrudniamy obywateli RP, natomiast nie zrobimy przeszkody w podjęciu pracy u nas obywatelom innych Państw, niezależnie od religii, poglądów politycznych, kultury, kraju urodzenia itd. Jesteśmy nowoczesnym przedsiębiorstwem i zwracamy uwagę tylko na cechy osoby przydatne do rozwoju przedsiębiorstwa, a nie na kraj urodzenia, religię bądź płeć i inne.

Undresscode

Odmowa odpowiedzi.

Unikat

Odmowa odpowiedzi.

Wies-Mann

Odmowa odpowiedzi.

WolBar

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Firma WolBar szyje swoje produkty w Polsce.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Posiadamy własną szwalnie w Łodzi.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Firma zapewnia pracę ok.50 osobom.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Wszystkie osoby w naszym zakładzie są zatrudnione na stałe /umowa o pracę na czas nieokreślony/.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) Materiały użyte do produkcji bielizny pochodzą od producentów z UE /Niemcy, Włochy, Francja, Hiszpania, Austria, Czechy/.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? 96% pracowników to osoby z obywatelstwem polskim.

Vanilla Night&Day / Oh!Zuza

 1. W jakim kraju/krajach szyte są sprzedawane produkty? Każdy z produktów marek Vanilla night&day i Oh!Zuza powstaje w stworzonej przez nas manufakturze mieszczącej się w odrestaurowanej fabryce w Łodzi. Kontynuujemy tradycję włókienniczą naszego miasta, choć również rodzinną. Moi dziadkowie jeszcze przed II wojną mieli tu własną tkalnię. Kolekcje powstają w oparciu o autorskie projekty, tworzone przez artystkę z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Dalej, cały proces produkcyjny przebiega tu na miejscu: konstrukcje, krojenie, szycie, wykończenie, prasowanie oraz pakowanie.
 1. Czy firma posiada własną szwalnię? Jeśli nie, to czy przed nawiązaniem umowy ze szwalnią zostały skontrolowane panujące w niej warunki i jak często są one kontrolowane obecnie? Zarówno dla marki Vanilla night&day, jak i dla brandu Oh!Zuza wszelkie projekty i akcesoria tworzymy we własnej szwalni, która jest sercem naszej firmy. Nasi pracownicy pracują w bezpiecznych i higienicznych warunkach. Tworzymy dla nich przyjazne miejsce, ale również przestrzeń, w której powstaje zrównoważona, autorska moda. Przy szwalni znajduje się również nasze biuro i dział administracyjny firmy.
 1. Ile (średnio) miejsc pracy zapewnia firma dla osób pracujących przy konstrukcji, krojeniu, szyciu i brakowaniu produktów? Jesteśmy firmą rodzinną, którą zarządzamy wspólnie z mężem. Obecnie zatrudniamy 25 osób. Nasz zespół jest bardzo zgrany. Pracuje również z nami nasz syn Maciej oraz córka Zuza (od której imienia powstała nazwa jednej z naszych marek). Wyspecjalizowane działania związane z marketingiem zlecamy podmiotom zewnętrzny. Od niemal roku pracuje również z nami agencja AHAVA PR, która wspiera nas w budowaniu strategii, prowadzeniu projektów wizerunkowych oraz odpowiada za stały kontakt z mediami.
 1. Jaka forma zatrudnienia przysługuje osobom wymienionym w punkcie 3.? Firma to przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą. To dzięki nim osiągamy sukces i rozwijamy się. Dbamy więc o przyjazną atmosferę, ale również o kwestie formalno-prawne zatrudnienia. U nas wszyscy pracują w oparciu o umowę o pracę. Jestem dumna również z tego, iż w naszym zespole jest wiele osób, które są z nami od początku. Myślę, że to najlepszy dowód na to, iż nasz system działania całkowicie się sprawdza.
 1. Z jakich krajów sprowadzane są materiały wykorzystywane w produkcji? (Tkaniny, gumy, elementy ozdobne, metalowe itd.) W Łodzi mamy dostęp do najlepszych dziewiarni, tkalni oraz producentów lamówek i nici. Nasza produkcja w dużym stopniu jest oparta na współpracy z tymi, lokalnymi dostawcami. Korzystamy również z usług fabryk zlokalizowanych w Portugali, Włoszech czy Francji. Nasi partnerzy przygotowują też materiały zaprojektowane przez nas – z określoną gramaturą, składem i wzorem. Od początku budowania obu marek stawiamy na jakość, która daje gwarancję komfortowego użytkowania. Materiały, z jakich tworzymy kolekcje to m.in.: bawełna, wizkoza, cupro, modal, wełna, len czy jedwab.
 1. Czy firma zatrudnia wyłącznie obywateli i obywatelki Rzeczpospolitej Polskiej czy również imigrantów? Jesteśmy otwarci na współpracę z każdym, kto ma odpowiednie kwalifikacje na dane stanowisko. Poszukujemy specjalistów w konkretnych obszarach. W naszym zespole obecnie np. jest pracownik pochodzący z Ameryki Południowej. Zatrudniamy również osoby niepełnosprawne.

Volin

Odmowa odpowiedzi.

Wodaco

Odmowa odpowiedzi.

Yown Intimates

Odmowa odpowiedzi.

Etycznie produkowana bielizna jest dla Ciebie ważna?

Jeśli jesteś właścicielką sklepu czy butiku z bielizną udostępnij ten wpis u siebie i pozwól klientkom zauważyć, że oferujesz moralnie produkowane biustonosze i koszulki nocne. Jeśli jesteś konsumentką lub konsumentem, to podaj posta dalej na grupie facebookowej czy na forum, i pozwól innym dowiedzieć się, jak prostym zakupem może być etycznie produkowana bielizna. A jeśli jesteś producentem – pracuj dalej, cieszymy się, że zatrudniasz i szyjesz etycznie!

Skomentuj

Twoja opinia