gdzie kupić binder gc2b tęczowy

Jak i gdzie kupić binder? Bielizna dla osób trans i niebinarnych.

Wiele osób trans i niebinarnych, a także ciskobiet i mężczyzn z ginekomastią zastanawia się nad kupnem bindera. Gdzie kupić binder? To zależy. Jest wiele sklepów oferujących taki produkt, ale ze względu na – oczywiście – z mroków czasów dawnych wyjęte przekonanie, że to produkt dla kilkunastu może osób, niewiele jest w necie materiałów na ten temat. Dziś więc pochylimy się nad procesem dobierania bindera i kupna.

Binder Iguana – Tęczowy z połyskiem

Co to jest binder?

Binder to rodzaj bielizny służącej do wyraźnego spłaszczenia klatki piersiowej i/lub nadania jej bardziej tradycyjnego cismęskiego wyglądu. Może mieć różne formy – od czegoś przypominającego biustonosz sportowy, przez koszulkę typu tank top, aż do koszulki na szerokich ramiączkach czy t-shirtu. Głównym jednak odróżniającym bindery od innych ubrań elementem jest sprytne wzmocnienie okolic sutków, przez które biust jest spłaszczony, ale nie wystaje ponad górny brzeg bindera. Można to osiągnąć za pomocą specjalistycznych tkanin, kroju lub konstrukcji – a najczęściej kombinacji wszystkich trzech.

Bindery Iguana – biały, czarny i beżowy

Rodzaje binderów

  • Bindery bez szelek / bandeau / opaski – takie bindery zazwyczaj są najtańsze i zachowują się po prostu jak opaska elastyczna. Przeznaczone są najczęściej dla małych biustów (lub balastów, jak wolą niektóre osoby K/M).
  • Crop top – ten typ wygląda najczęściej jak przeznaczony dla ciskobiet stanik sportowy, ale w odróżnieniu od biustonosza sportowego nigdy nie ma fiszbin i nie zbiera biustu do środka. Przeznaczony na większość rozmiarów klatki piersiowej. Istnieje przekonanie, że może spłaszczać gorzej niż dłuższy binder w kroju koszulki, ale zazwyczaj dłuższe bindery mają za zadanie zakamuflować fakt, że w ogóle nosisz binder, więc nie jest to zawsze prawda. Binder crop top wybierają często jeszcze niewyoutowane osoby trans, które jego obecność łatwo mogą wytłumaczyć noszeniem stanika sportowego.
  • Podkoszulka / tank top / t-shirt – może spłaszczać tylko u góry (czyli de facto być crop topem z doszytą normalną tkaniną u dołu), albo na całej długości. W tym drugim przypadku nadaje się dla osób, które zniosą ucisk na jamę brzuszną i nie oddychają przeponą, bo można sobie zafundować spłycenie oddechu.
  • Z suwakiem – zazwyczaj suwak znajduje się z przodu dla łatwiejszego zapinania; niepolecany jeśli nosisz bardzo obcisłe koszulki, bo będzie się mocno odznaczał.
  • Ozdobne – są osoby, które mimo celowego spłaszczania klatki piersiowej lubią strojne, kolorowe i ozdobne bindery. Nie ma w tym nic złego ani nie robi to z osoby noszącej binder kogoś niezdecydowanego czy nie inwaliduje to żadnej identyfikacji – możesz nosić koronkowy binder i absolutnie być mężczyzną czy osobą niebinarną albo genderfluid. Albo kobietą – kobiety też naszają bindery. Jakkolwiek jednak walidne byłyby ozdobne bindery, to generalnie kosztują trochę więcej (a czasem dużo więcej) niż basicowe, jednokolorowe.

Bindery polecane przez noszące je osoby są zwykle wykonane ze spandeksu, elastanu, nylonu, lycry lub siatki typu mesh lub powernet (w przypadku binderów do uprawiania sportu i pływania).

Jak dobrać binder?

Bezwzględnie należy przestrzegać kilku zasad doboru binderów, ponieważ mimo zrozumiałego silnego pragnienia spłaszczenia klatki piersiowej ważniejsze jest nadal zdrowie i życie. Po pierwsze i najważniejsze – nie noś bindera przez całą dobę. Skóra i tkanka muszą mieć szansę odetchnąć i wrócić do przyrodzonego kształtu, bo inaczej możesz się nabawić całej plejady problemów zdrowotnych: wyprysków, grzybicy, potówek, zapalenia mieszków włosowych, zapalenia gruczołu mlecznego i wielu, wielu innych.

Po drugie traktuj wszelki dyskomfort jak to, do czego stworzyła go Natura – jako sygnał ostrzegawczy. Czy gdzieś coś Cię pije? Ociera? Masz trudności z oddychaniem, bóle żeber? Takie problemy można zignorowań na dzień-dwa, ale nie na tygodnie i miesiące. W ten sposób możesz doprowadzić się zwyrodnienia kręgosłupa, połamać sobie żebra i trwale uszkodzić całą masę innych, całkiem istotnych elementów swojego ciała. Binder powinien być na tyle komfortowy, że nie będziesz go zdzierać z siebie pod koniec dnia jak kajdan. Większość miejsc, gdzie można kupić binder, ma swój dział FAQ odnośnie dopasowania; nie każdy producent ma taką samą rozmiarówkę. Zapoznaj się z nią koniecznie przed kupnem.

gdzie kupić binder gc2b

Grafika ze strony producenta binderów gc2b

  • Jeśli masz duży biust wybierz binder z małymi wycięciami pod pachami i niewielkim wycięciem pod szyją, dzięki temu tkanka nie będzie uciekała górą ani bokiem
  • Osoby z figurą bardziej obfitą w okolicy brzucha mogą mieć problem z dobraniem bindera typu koszulkowego tak, żeby spłaszczając klatkę piersiową nie mieć jednocześnie niekomfortowo ściśniętego brzucha. W tej sytuacji lepszy będzie crop top, ale uważaj na efekt „półki” i zaczynającego się nagle zaokrąglenia
  • Niektóre osoby są zdania, że długi binder nie powinien w ogóle obciskać brzucha, inne – że to dodatkowy bonus. Pamiętaj jednak, że Twój komfort noszenia jest tu priorytetem, bo płaska klatka piersiowa nie wynagrodzi Ci problemów zdrowotnych.
  • Jeśli kupujesz binder szyty z kilku warstw pamiętaj, że panel na plecach nie powinien być zbyt gruby – możesz się w ten sposób narazić na bóle mięśni i odparzenia.

Gdzie kupić binder?

Społeczność LGBTQ+ pozakładała już jakiś czas temu sklepy, w których można się zaopatrzyć w całą masę akcesoriów – dzięki temu pytanie, gdzie kupić binder, stało się mniej palące. Polskie osoby polecają często bindery Iguana i gc2b.

Lista sklepów z binderami

F2M Binders

Rebirth Garments

gc2b

T-Kingdom

Shapeshifters

Mansculpture

Iguana

LesLoveBoat

Flavnt

Co nosić zamiast bindera?

Jeśli masz nieduży biust często wystarczy zwykły, tani stanik sportowy w rodzaju tego z Pepco, który kupisz za ok. 20 zł. W ostateczności możesz założyć dwa, jeden na drugi, ale odradzamy tą opcję na długie dystanse – narażasz się na problemy ze skórą. Problem finansowy powodujący niemożność kupna bindera może także rozwiązać grupa Free FTM Binders, na której możesz dostać od kogoś ze społeczności swój pierwszy binder.

Wpis jest kolejną częścią cyklu o bieliźnie dla osób trans, niebinarnych, genderfluid i innych członków i członkiń społeczności LGBTQ. Wszystkie znajdziesz poniżej:
🌈 Jak dobrać stanik, gdy jesteś trans?
🌈 Jak i gdzie kupić binder?
🌈Jak i gdzie kupić majtki do tuckingu/gaffy?

Skomentuj