Gorset – wszystko, co chcecie o nim wiedzieć, ale nie wiecie, kogo spytać

Mimo popularności w niektórych kręgach (burleska, cosplay, moda gotycka), gorset jest dość niecodzienną częścią garderoby, wokół której narosło wiele mitów. Ponieważ jestem miłośniczką gorsetów i edukacji, postanowiłam więc odpowiedzieć Wam na kilka najczęściej pojawiających się pytań dotyczących gorsetów i ich noszenia. Jak kupić gorset? Gdzie go kupić? Czy gorset underbust i półgorset to to samo? I czy organy się przesuwają od noszenia? Czy od gorsetów się mdleje?

Kajeciki w dłoń, będziemy się uczyć.

Czy gorset pomaga w odchudzaniu?

Zasadniczo – nie. Samo noszenie gorsetu nie ma żadnego wpływu na przemianę materii. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to że ściśnięcie gorsetem spowoduje, że możemy mniej zjeść bo ewentualne wzdęcie po jedzeniu będzie po prostu niewygodne.

Czy noszenie gorsetu może zmienić sylwetkę?

Tak i nie. Długotrwałe noszenie gorsetu (tzw. waist training), kiedy gorset nosi się po kilkanaście godzin dziennie może wpłynąć na sylwetkę. Nie jest to jednak efekt permanentny i żeby go utrzymać… trzeba dalej nosić gorset. Inaczej ciało wraca do swojego naturalnego kształtu.

Jaki gorset wybrać i kupić na początek?

Wszystko zależy od efektu, który chcesz osiągnąć! Na początek polecałabym gorset jakiejś marki, która szyje wg standardowej rozmiarówki, underbust (czarny underbust to taki gorsetowy musisztomieć), aby nie szaleć finansowo i przekonać się czy dany krój/efekt nam pasuje. Ewentualnie polecam umówić się na spotkanie z kimś tworzącym gorsety na zamówienie – a nuż mają pod ręką coś w Twoim rozmiarze, co będzie można przymierzyć!

Czy gorset trwale modeluje talię, wyszczupla albo spłaszcza brzuch?

Nie. Wszystko zależy od tego, jak gorset jest skrojony. Tuba raczej nie wymodeluje talii osy. Różne fasony gorsetów dadzą różny efekt modelowania. Odpowiedź na pytanie, czy gorsety wyszczuplające działają, jest zatem zależna od tego, co chcesz kupić. Istnieje także wynalazek zwany waist-cincherem. Jest to gorset z plastikowymi fiszbinami uszyty z mocno obciskającej tkaniny i zapinany najczęściej na haftki, który jest noszony pod ubraniem i służy tylko i wyłącznie do modelowania sylwetki, jak bielizna obciskająca.

What Katie Did – Waist Cincher Glamour L3018

Czym się różnią fiszbiny plastikowe od stalowych?

Fiszbiny plastikowe są miększe i bardziej giętkie od fiszbin stalowych (a przy okazji wyginają się tylko w osi przód-tył). Przy dłuższym chodzeniu, siadaniu, ruszaniu się w gorsecie z pewnością ulegną odkształceniu. Nie będą też modelowały sylwetki w równie widowiskowy sposób, co fiszbiny stalowe. Są też od nich zwykle cieńsze, a więc bardziej łamliwe. Fiszbiny stalowe mogą być paskami metalu, ale mogą być też spiralami – a wtedy wyginają się na boki i w osi przód-tył.

Czy gorset może pomóc przy problemach z kręgosłupem?

Tak, ale nie przy wszystkich. Noszenie gorsetu powoduje, że trudniej się zgarbić, a więc łatwiej utrzymać wyprostowane plecy. Nie należy jednak traktować gorsetu modowego jako narzędzia rehabilitacji przy tego typu problemach – jego noszenie nie zastąpi ćwiczeń rehabilitacyjnych, które pomogą wyrobić mięśnie podtrzymujące kręgosłup.

W przypadku skoliozy noszenie klasycznego, modowego gorsetu może być i bywa bolesne. Są jednak krótkie gorsety (np. waspie), które mogą modelować talię ponad odcinkiem kręgosłupa dotkniętym skoliozą.

Czy gorset ortopedyczny pomaga?

Masz na myśli gorset medyczny boston albo cheneau – polecamy przeczytać ten i ten wpis, w którym Agu opowiada o swoim doświadczeniu z gorsetem ortopedycznym. Gorset ortopedyczny i gorset modowy to nie jest to samo!

gorset ortopedyczny cheneau
Gorset cheneau

Czy noszenie gorsetu boli?

Nie powinno. Znam jednakowoż osoby, dla których samo uczucie bycia w dość ciasno związanym gorsecie jest na tyle niekomfortowe, że po prostu ich nie noszą.

Jak zakładać gorset?

Ostrożnie 🙂 Przede wszystkim należy gorset rozsznurować, tak luźno jak się tylko da. W zależności od tego, czy jest to gorset z krytym czy odkrytym buskiem (zapięciem z przodu), należy się nim otulić lub włożyć go przez głowę. Następnie należy sznurować go coraz ciaśniej od końców do środka, tj. osobno od góry, za pomocą górnych sznurówek, osobno od dołu za pomocą dolnych. Po odpowiednim zacieśnieniu góry i dołu można przejść do sznurowania talii.

Osobom anglojęzycznym polecam poradnik zakładania gorsetów autorstwa Timeless Corsets.

Ważne! Prawidłowo związany gorset nie powinien być zamknięty, tj. boki ze szlufkami wcale nie powinny się stykać! Jeśli Twój gorset się „zamyka” to znaczy, że jest na Ciebie za duży i nie będzie Cię modelował we właściwy sposób. W dobrze dobranym gorsecie odstęp pomiędzy związanymi bokami powinien wynosić jakieś 10% jego obwodu po związaniu. Czyli jeśli masz w talii 70 cm, zostaw sobie 7 cm odstępu.

Czemu gorsety są takie drogie?

Na cenę gorsetu, podobnie jak na cenę biustonosza, składa się wiele czynników. Rodzaj tkaniny, krój, ilość fiszbin i paneli materiału pomiędzy nimi, a także robocizna (gorsety ozdabiane są bardzo często ręcznie!), to tylko niektóre z nich.

Czy gorset to czasem nie jest wynalazek złych seksistów żebyśmy nie mogły oddychać?

Po pierwsze, w dobrze związanym gorsecie można oddychać.

Po drugie, wprowadzenie gorsetu na salony przypisuje się szesnastowiecznej królowej Katarzynie Medycejskiej, więc jeśli mamy kogoś winić za popularyzację tej części garderoby, to jest to kobieta.

Prawda jest taka, że wokół gorsetów narosło mnóstwo mitów, które same są mocno osadzone w seksizmie i szkodliwych nieprawdziwych informacjach rozprowadzanych różnymi drogami. Ekstremalne zwężanie talii, które widzi się na ilustracjach z epoki edwardiańskiej było karykaturą, w rzeczywistości kobiety rzadko kiedy zwężały gorsetami talię o więcej niż kilka centymetrów. Również przekonanie, że noszenie gorsetu powoduje przemieszczanie się organów wewnętrznych należy włożyć między bajki, razem z przekonaniem, że przyczyną problemów emocjonalnych u kobiet jest histeria, czyli wędrująca macica.

Oczywiście, kobiety nosiły (i noszą) gorsety aby uzyskać pożądaną figurę. Niewykluczone, że również po to, żeby przypodobać się mężczyznom. Noszenie gorsetu było i jest niemniej seksistowskie co noszenie butów na obcasie. Niektórzy po prostu lubią ten kształt 🙂

Czy istnieją jakieś różne kroje gorsetów, jak biustonoszy?

Jak najbardziej! Gorsety przede wszystkim dzielimy na dwie kategorie – te, które zasłaniają biust (overbust) i te, które go nie zasłaniają (underbust). W zależności od długości underbust może być też waist cincherem, czy waspie, gorsetem, który pełni rolę tylko i wyłącznie zwężającą talię (a nie dotykającego bioder). W zależności od epoki historycznej, popularne były różne fasony gorsetów.

grafika autorstwa Amaris Grey

Czy gorsety mają miseczki?

Nie wszystkie. Gorsety stricte bieliźniane, które je mają, nazywa się zwykle basque albo bustier i mają plastikowe fiszbiny. Istnieją również modele gorsetów kostiumowych typu overbust, które posiadają osobno wszyte miseczki.

Czy do gorsetu nosi się stanik?

Można, ale oczywiście nie trzeba 🙂 Gorset bieliźniany zasadniczo posiada wbudowany stanik. Gorset overbust niweluje potrzebę biustonosza, bo zabezpiecza biust przed przemieszczaniem – chyba że posiada bardzo głęboko wycięte miseczki (ale wtedy zwykle, hmmm, ten efekt jest celowy). Przy underbuście warto zwrócić uwagę na to, że związanie się gorsetem zwykle powoduje naturalne uniesienie piersi do góry. Może się zatem zdarzyć, że trzeba będzie skrócić ramiączka biustonosza.

Czy półgorset i underbust to to samo?

Nie! Półgorset to biustonosz z przedłużonym obwodem (po angielsku to tzw. longline bra – nie mylić z gorsetem longline, czyli takim, który jest dłuższy i np. zachodzi na biodra), natomiast underbust to gorset kończący się pod biustem. W pewnym sensie są więc swoimi idealnymi przeciwieństwami 🙂

Czy macie jeszcze jakieś pytania na temat gorsetów?

A może chciałybyście się podzielić swoimi gorsetowymi wrażeniami? Koniecznie napiszcie w komentarzach!

Skomentuj