in intimate detail książka Cora Harrington

„In Intimate Detail: How to Choose, Wear, and Love Lingerie” – recenzja książki Cory Harrington

In Intimate Detail: How to Choose, Wear, and Love Lingerie to pozycja, na którą bardzo długo czekałam (a ona potem równie długo czekała na recenzję). Ta najnowsza i jak do tej pory jedyna książka Cory Harrington, będąca czymś w rodzaju przewodnika po świecie bielizny dla neofitki-nowicjuszki, budziła moją ciekawość od kiedy tylko została zapowiedziana! Dlaczego? Otóż Cora Harrington to autorka The Lingerie Addict, czyli największego bieliźniarskiego bloga świata. TLA może poszczycić się ponad 90 tysiącami fanów i goszczeniem w takich mediach jak The Wall Street Journal, GQ, Vouge, Elle, The New York Times czy Allure. Dość rzec, że Cora i jej blog to nasz niedościgniony wzór i inspiracja do sięgania coraz głębiej i coraz dalej w świat tego, czym bielizna jest. Znajomość historii rozwoju branży, poszczególnych modeli i krojów a nawet materiałów pozwala zdecydowanie wiedzieć więcej… i widzieć więcej jako świadoma konsumentka.

In Intimate Detail: How to Choose, Wear, and Love Lingerie

Autorka: Cora Harrington, przedmowa: Dita Von Teese

Ilustrowała: Sandy Wirt

152 strony, oprawa twarda

Wydawnictwo: Ten Speed PressCora demistyfikuje w swojej książce odzież intymną, czyniąc ją bardziej dostępną i przyjaźniejszą dla osób w każdym rozmiarze, w każdym wieku i o każdej zasobności kieszeni. Swoim eksperckim spojrzeniem i poradą obejmuje wszystko, od podstawowych biustonoszy i majtek przez najbardziej specjalistyczną bieliznę modelującą, wyroby pończosznicze, gorsety i bieliznę nocą. Praktyczny podręcznik daje Ci pewność, że będziesz kupować, nosić i dbać taką bieliznę, jaka przyniesie Ci prawdziwą frajdę. Sensowny podział na rozdziały pozwala czytać książkę w dowolnej kolejności, bez przymusu sięgania do poprzednich części, by zrozumieć np. sekcję o pończosznictwie. Dzięki temu In Intimate Detail sprawdzi się na zakupach jako połączenie przewodnika turystycznego po dziale bieliźnianym, słownika, rozmówek i encyklopedii. Chcesz kupować bieliznę vintage? Albo zamówić coś na miarę? Na ten temat też znajdziesz porady.

Przewodnik po fasonach jest szczególnie cenny dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki i nie są pewni, w którą stronę pójść z zakupami i czego tak naprawdę potrzebują. Nie ma chyba kroju czy rodzaju bielizny, którego Cora nie opisuje, pojawiają się nawet najbardziej egzotyczne i mało popularne (koszulka wyszczuplająca ramiona? pelerynka poranna? biustonosze – ramki?), więc nawet i kostiumolodzy zaczerpną z tej pozycji nieco wiedzy.Informacje dla osób trans, pojawiające się w różnych miejscach książki, są również dużym plusem. Niewiele wydawnictw zawiera konkretne, niestygmatyzujące informacje na temat krępowania piersi binderami i doboru stanika na osobach trans AMAB (urodzonych w ciałach oznaczonych przy urodzeniu jako męskie). Staramy się zapełnić tą dziurę swoimi tekstami dla osób trans i brafitterek (zobacz poradnik doboru dla osób trans M/K), ale cieszymy się bardzo, że Cora robi to również globalnie! Bindery i biustonosze dostosowane dla osób trans to także bielizna i zasługują na swoje miejsce na wieszakach i półkach. In Intimate Detail to poradnik nt. kupowania bielizny przeznaczony nie tylko dla kobiety XXI w., ale i dla każdej innej osoby, niezależnie od jej identyfikacji. Nie znajdziesz tu seksistowskich nonsensów odstręczających od lektury tak wielu podobnych pozycji… nie, nie każdy szuka koszulki nocnej z piórami marabuta żeby czyjś konar zapłonął.

Przepiękne ilustracje sprawiają, że lektura In Intimate Detail to czysta frajda i uczta dla oczu. Niektóre z nich miałabym ochotę wyrwać z książki i oprawić sobie w ramki, ale szkoda mi niszczyć ten tomik. Autorką rysunków jest Sandy Wirt, i jakkolwiek niektóre z ilustracji na 100% przedstawiają prawdziwe (albo przynajmniej bardzo podobne do prawdziwych) produkty, to inne są czystą fantazją… i aż szkoda. Przygarnęłabym znakomitą większość!Wiecznie aktualne treści to na pewno wielka zaleta tej książki, ponieważ niezależnie od tego, czy kupisz sobie ten poradnik dziś czy za 5 lat, zasady dbania o jedwabie czy zakładania pończoch bez zaciągania ich będą nadal pomocne. Cora prawie nie wymienia w książce marek, więc nie ma też strachu o to, że znajdziesz się w ślepym zaułku poszukiwania konkretnego modelu po nazwie. W In Intimate Detail dostajemy solidną porcję wiedzy i know-how, które pozwoli na mądre robienie zakupów i zarządzanie swoją kolekcją bez okrzyków zgrozy ze względu na czeskie błędy… ręka w górę, kto zaciągnął sobie koronkę stanika haftkami. Bo ja tak. Cora rozumie te dylematy i wpadki i przestrzega przed nimi, radząc, jak nie stracić ulubionej rzeczy w, chociażby, przykrym wypadku pralniczym.

Książka Cory Harrington jest również ciałopozytywna. Nie ma tu podziału na ciała mniej i bardziej godne koronek albo tiuli, są natomiast praktyczne porady odnośnie kupowania wymarzonych styli i krojów tak, by otrzymać to, czego chcemy. In Intimate Detail jest otwarte na dyskusję o ciele w każdym jego aspekcie, więc obok informacji o bezpiecznym dla zdrowia tuckingu (ukrywaniu zewnętrznych narządów płciowych) znajdziesz także porady dla osób w ciąży, zmagających się z wulwodynią (chroniczny ból waginy i jej okolic), miesiączkujących i przechodzących menopauzę.Czym In Intimate Detail nie jest? Na pewno nie jest objawieniem dla tych z nas, które markę stanika rozpoznają po hafcie a kraj pochodzenia po gumce ramiączek. Cora zdecydowanie pochyla się tutaj nad osobami, które dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie bielizny, albo są co najwyżej na poziomie intermediate lub Upper-intermediate, że tak zapożyczę terminologię językową. Jeśli wiesz mniej więcej, czego oczekujesz od bielizny, ale mylisz full cup z plunge i nie wiesz do końca, czym różni się satyna od jedwabiu, to In Intimate Detail może być dla Ciebie wspaniałą lekturą do wanny. Sprawdzi się także wspaniale jako prezent dla mówiącej po angielsku (póki co brak przekładów) przyjaciółki, siostry lub partnerki, która lubi w koronki.

Albo po prostu jako ozdoba stolika kawowego. Tak pięknie wydana książka to być może pretensjonalny, ale jakże uroczy bibelot w domu biuściastej!

Skomentuj