Jaki stanik założyć pod fartuch, kitel i środki ochrony indywidualnej? #COVID19

Ciekawe czasy wymagają ciekawych rozkmin. Otóż w związku z faktem, że osoby biuściaste pracujące w ochronie zdrowia są zmuszone godzinami nosić nieoddychające, foliowe wdzianka zwane ŚOI- środki ochrony indywidualnej – pojawił się nowy problem. Stanikowy problem.

ŚOI to asortyment sprzętu ochronnego, który pracownicy służby zdrowia noszą w celu zapobiegania infekcjom. Obejmuje to fartuch lub kombinezon do ciała wraz z nakryciem głowy, goglami, maską na twarz i osłoną twarzy, rękawiczkami i gumowymi butami lub specjalnymi nakładkami na buty. To nie wszystko, pracownicy służby zdrowia muszą również przestrzegać pewnych wytycznych podczas zakładania i zdejmowania środków ochrony indywidualnej. Nawet gdy chodzi o szybkie siusiu.

Źróło: Lifebox

Absolutna konieczność stosowania ŚOI w obliczu zagrożenia COVID-19 jest poza dyskusją. Ale sprzęt ochronny ma pewne ograniczenia. Gdy pracownik/pracownica ochrony (nie służby!) zdrowia założy środki ochrony indywidualnej, nie może ich zdjąć do czasu zakończenia pracy lub wymiany z konieczności na nowe. Oznacza to, że musi swój strój nosić przez długie godziny. A ponieważ nie może go zdjąć, nie ma możliwości pójścia do toalety. Aby tego uniknąć, niektóre osoby unikają picia płynów i jedzenia. Jedzenie i picie i tak wymagałoby zdjęcia maski, co jest zabronione. Próby oszczędzania ŚOI są karkołomne i niestety zmuszają chroniących nas medyków i medyczki do aktów heroizmu lub/i głupoty, co wcale nie jest niestety inspirujące ani chwalebne. W normalnym systemie nie ma zapotrzebowania na akty heroizmu.

Chociaż jest to wyzwanie dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia, kobiety i osoby z piersiami zawodowo mogą być zmuszone do pójścia na więcej kompromisów, biorąc pod uwagę ich fizjologię. Jako osoba, która dosyć przelotnie, ale jednak pracowała w dwóch szpitalach, wiem niestety, że teoria teorią, a praktyka praktyką…

Biustonosze wycięte pod pachami

Im bardziej wycięty pod pachami jest stanik, tym mniejsza szansa na to, że podnosząc fafdziesiąt razy dziennie ręce obetrzesz sobie skórę. Jeśli obcierasz ją sobie i tak, spróbuj triku z talkiem lub innych naszych pomysłów z wpisu o noszeniu biustonosza w upały.

Samanta, model Hazel – wszelkie brzegi stanika są daleko od dołu pachowego

Dobrze dobrany rozmiar

To jest must-have. Źle dobrany stanik będzie przesuwał się w ciągu dnia, powodując obtarcia (zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak bardzo pocimy się pod ŚOI) i potencjalnie nawet rany. Zajrzyj do naszego poradnika doboru stanika lub skorzystaj, póki jeszcze się da, z pomocy brafitterki. Listę sklepów, w których zrobisz zakupy z rabatem, znajdziesz tutaj! Niektóre sklepy dają teraz rabaty pracownicom ochrony zdrowia same z siebie.

Odprowadzanie wilgoci

Warto zaopatrzyć się w stanik sportowy, który odprowadza wilgoć, np. ten z Anity. Air Control Delta Pad zachowuje się jak mały klimatyzator i świetnie daje sobie radę nawet w najgorętsze upały, więc poradzi sobie i z ŚOI 🙂 jeśli masz większy biust, to polecam zapoznać się z recenzją modelu dla większobiuściastych tej samej marki, lub Panache Sport – najbardziej kochanego przez dużobiuściaste osoby sportowca.

Wkładki laktacyjne lub bra-liners

Niektóre anglojęzyczne fora podają, że osoby biuściaste wkładają do staników wkładki laktacyjne dla osób karmiących, albo tzw. bra liners, czyli coś w rodzaju odpowiednika poduszek pod pachy przeciwko plamom na ubraniu. W Polsce nie ma tego typu produktów, ale wkładki laktacyjne jak najbardziej można kupić. Wersja DIY – wkładki higieniczne do majtek przyklejane wewnątrz miseczek. Brzmi dziwnie, ale najwyraźniej działa!

Źródło: Digifermes

Biustonosze dla karmiących

Osoby karmiące często wybierają biustonosze z najbardziej naturalnych tkanin, ponieważ ich piersi są tak czułe, że nawet najdelikatniejsza koronka drapie. Pójdź za ich przykładem i zainwestuj w biustonosz, który wchłonie pot i będzie dla biustu poduszką, a nie łożem tortur – najlepiej bawełniany, który wytrzyma częste pranie i dezynfekcję. Spis karmników znajdziesz tutaj, ale poniżej podrzucamy kilka dobrych, budżetowych opcji!

Od lewej: Mitex Jelly, Kinga Lula, Mitex Mango


Dziękujemy wszystkim biuściastym osobom, które walczą z COVID-19 w szpitalach, przychodniach, zakładach opieki zdrowotnej i domach opieki/pomocy społecznej. Jesteście wielkie!

Skomentuj