jaki to rozmiar biustonosza

Jaki to rozmiar biustonosza? Czyli uczymy się przeliczania

Piszecie do nas często z rozpaczliwymi prośbami – aukcja na Allegro kończy się za 5 minut, a ja nie wiem, jaki to rozmiar; 32DDD? 34DD?? 36DD?! Rozumiemy powagę sytuacji, każda z nas chociaż raz miała taką zagwozdkę, zwłaszcza w początkach nauki przeliczania rozmiarów. Dziś więc pouczymy się tego razem! Nie taki diabeł straszny, gdy mamy pod ręką fajną i przyjazną tabelkę, oraz pomocne nerdy stanikowe 😉

Każdy rozmiar biustonosza składa się z dwóch elementów: liczby i litery. Liczba to oznaczenie długości obwodu w centymetrach (np. 65 lub 70) lub calach (np. 30 lub 32). Litera natomiast to oznaczenie miseczki (np. C lub G), czyli różnicy w obwodach w biuście i pod nim (A to ok. 2,5 cm różnicy, B to 5 cm różnicy itd).

Jak oznacza się obwody?

Obwody biustonoszy oznacza się w centymetrach w numeracji europejskiej (EU) liczbami podzielnymi przez 5, a więc 60, 65, 70, 75 itd. Obwody w numeracji brytyjskiej (UK) i amerykańskiej (US) oznacza się w calach i liczbami podzielnymi przez 2, więc 30, 32, 34, 36 itd.


Victoria’s Secret – marka stosuje obwody w calach i miseczki US v.3, oraz podaje prawidłowy
przelicznik 80F

Istnieje również numeracja francuska (FR), którą stosuje się coraz rzadziej i podaję ją w ramach ciekawostki. Moim skromnym zdaniem Francuzi byli w tym przypadku zwyczajnie złośliwi bez powodu, bo do obwodu EU dodają po prostu 15 cm. Inni niż wszyscy musieli być również Włosi (IT), którzy wymyślili, że będą oznaczać obwody cyframi rzymskimi; cały świat dzięki borowi szumiącemu o tym zapomniał. Na końcu stawki plasują się Australijczycy (AUS/NZ), którzy usiłują oznaczać obwody numerami konfekcyjnymi, więc np. 12 oznacza obwód 75.

EU6065707580859095100105
UK / US28303234363840424446
FR7580859095100105110115120
ITIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXX
AUS/NZ681012141618202224

Jak oznacza się miseczki?

Miseczki w numeracji europejskiej (EU) oznaczane są zgodnie z kolejnością liter w alfabecie: A, B, C, D, E, F itd. Miseczki w numeracji brytyjskiej (UK) również oznacza się za pomocą liter, jednak niektóre z nich są podwójne, więc: A, B, C, D, DD, E, F, FF itd. – w tej numeracji NIE MA literki I! Czemu? W zasadzie nikt tego nie wie, ale Brytyjczycy zbudowali też Stonehenge, więc są znani z robienia niewyjaśnionych rzeczy.

UPDATE: Mieszkający na stałe w Anglii i USA przyjaciele z Bratabase uświadomili mi, że brak literki I w rozmiarówce UK wynika z faktu, że Anglosasi i osoby posługujące się angielskim jako językiem ojczystym często piszą cyfrę „1” jako pionową kreskę bez „daszka”, czyli po prostu jako „I”. 75I mogłoby być zatem zrozumiane jako rozmiar siedemset pięćdziesiąt jeden, co utrudniłoby komunikację. Z tego samego powodu w rozmiarówce Ewy Michalak nie ma literki „O” – nie chciała, by 75O było czytane jak siedemset pięćdziesiąt.

Istnieje również numeracja amerykańska (US), w których podwójne i potrójne, a nawet poczwórne jest D: A, B, C, D, DD, DDD, DDDD, E, F, G. Warto wiedzieć, że istnieją także marki, które nie mają poczwórnego D, a także takie, które po poczwórnym lub potrójnym D mają nie E, lecz od razu G. Czemu? Tego nie wie nikt. W tabelce poniżej przyjęłyśmy trzy różne wersje rozmiarówki US. Marki francuskie, włoskie i australijskie korzystają w większości przypadków z oznaczeń miseczkowych w systemie EU.

EUABCDEFGHIJKLMNO
UKABCDDDEFFFGGGHHHJJJK
US v.1ABCDDDDDDDDDDEFGHIJKL
US v. 2ABCDDDDDDEFGHIJKLM
US v. 3ABCDDDDDDDDDDGHIJKLMN

Uwaga: powyższe tabelki nie uwzględniają marek, które posługują się hybrydami rozmiarowymi, takimi jak Sugarshape (które podaje obwód pod biustem i w biuście, np. 76/84). Warto również pamiętać, że niektóre marki podają najpierw miseczkę, a potem obwód (np. G65) ale tyczą się ich takie same sposoby przeliczania, co resztę.


Cleo – marka stosuje obwody w calach i miseczki UK, ale na metkach podaje swoje przeliczniki, w tym wypadku nieprawidłowe 65F


Przećwiczmy więc przeliczanie rozmiarów na kilku popularnych przykładach:

32DDD – jaki to rozmiar stanika?

Chcesz kupić biustonosz z aukcji na Allegro, a na metce widnieje rozmiar 32DDD US. Potrzebujesz przeliczyć rozmiar na europejski. Wiesz, że marką stanika jest Victoria’s Secret, czyli firma korzystająca (aktualnie) z rozmiarówki obwodów w calach i miseczek US v3. Łatwo zatem wyczytać z tabelek powyżej, że w przeliczeniu na rozmiar europejski 32 cale dadzą 70 cm, a miseczka DDD to europejskie E.

Zatem 32DDD US = 70E EU.


36DD – jaki to rozmiar stanika?

Na naszej grupie wymiankowej i sprzedażowej ktoś chce pozbyć się stanika Panache w rozmiarze 36DD, a Ty mieszkając w Polsce nie wiesz, czy będzie pasował. Ponieważ Panache posługuje się oznaczeniami obwodów w calach i miseczek w systemie UK, to szybki rzut okiem w tabelkę mówi, że obwód 36 to europejskie 80, a miseczka DD to europejskie E.

Zatem 36DD UK = 80E EU.


34D – jaki to rozmiar stanika?

Twoja koleżanka z UK umarła na piękny stanik Gorteksu, i bardzo pragnie dowiedzieć się, czy jej go kupisz. Pewnie, że kupisz, ale który rozmiar wybrać? Koleżanka, mieszkając w Anglii, kupuje biustonosze marki Freya w rozmiarze 34D. Jak kupić jej biustonosz, który będzie pasował? Freya, podobnie jak Panache, operuje obwodami w calach i miseczkami UK, natomiast Gorteks oznacza swoje staniki obwodami w centymetrach i miseczkami EU. 34 cale dadzą nam obwód 75, a miseczka D jest we wszystkich rozmiarówkach taka sama – D to zawsze D 😉

Zatem 34D UK = 75D EU.

Vena – marka stosuje obwody w cm i miseczki EU


Spójrzcie w tabelkę po więcej przykładów!

Miseczki EU i obwody w cm75D75E75F75G75H75I75J75K
Miseczki UK i obwody w calach34D34DD34E34F34FF34G34GG34H
Miseczki US v.1 i obwody w calach34D34DD34DDD34DDDD34E34F34G34H
Miseczki US v.2 i obwody w calach3434DD34DDD34E34F34G34H34I
Miseczki US v.3 i obwody w calach34D34DD34DDD34DDDD34G34H34I34J


Jak zidentyfikować, jaką rozmiarówką posługuje się marka?

Najlepiej wejść na stronę sklepu firmowego i sprawdzić na dowolnym modelu, jakie rozmiary są dostępne. NIE sprawdzaj tego na stronach multibrandowych typu Zalando! Sklepy tego typu często przeliczają rozmiary, i to nieumiejętnie, podając zafałszowany rozmiar. Jeśli więc na stronie producenta zakres rozmiarów to 32D, 32DD, 32DDD, 32G – masz do czynienia z marką, która oznacza miski wg. US v.3 i obwody w calach. Jeśli jest to 75D, 75E, 75F, 75G – firma korzysta z obwodów w centymetrach i miseczek EU. Elementarne, drogi Watsonie 😉

Albo możesz skorzystać z naszej podręcznej listy marek! Lista nie jest pełna i na pewno będzie zmieniała się w czasie. Pamiętajcie, że niektóre firmy zmieniają swoje oznaczenia w czasie.

Marki korzystające z miseczek EU i obwodów w cm: Ava, Gorteks, Nessa, Nazeli, Pigeon, Marlies Dekkers, Chantelle, Simone Perele, Gorsenia, Alles, C&A, Triumph, Vena, Sloggi, Le Vernis, Etna, Ewa Bien, Dama Kier, Cybele, Naturana, Anita, Rosa Faia, Róża, Azal, Livia Corsetti, Teyli, Kostar, Gaia, Benefit, ROOM669, Marie Jo L’Aventure, MomToBe, H&M (zależnie od rynku), Pepco, Tom & Rose, Mat, Konrad, Kinga, Marilyn, Gatta, Samanta, Due Lune, Vestiva, Axami, Caprice, Esotiq, Henderson, Jarpol, Lupoline, Nipplex, Pari Pari Lingerie, Sawren, Unikat, Wies-Mann, Corin, Impimi, OnlyHer, Change, Melissa Dessous, Milavitsa (Милавица),

Marki korzystające z miseczek UK i obwodów w calach: Panache, Cleo, Sculptresse, Elomi, Freya, Fantasie, Fauve, Tutti Rouge, Parfait by Affinitas, Scantilly, Curvy Kate, Flirtelle, Figleaves, Bravissimo, Wacoal (zależnie od modelu i rynku), Gossard, Playful Promises, Wolf & Whistle, Bluebella, H&M (zależnie od rynku), Ultimo, Royce, Von Follies by Dita von Teese, Cake Lingerie, Charnos, Pour Moi, Lepel, Rosme, Shock Absorber, Amoena, Autograph, Kinckerbox, M&S, Ann Summers, Nubian Skin

Marki korzystające z miseczek EU i obwodów w calach: Le Mystere, Empreinte

Marki korzystające z miseczek UK i obwodów w cm: Ewa Michalak, Comexim, Kris Line

Marki korzystające z miseczek US. v1 i obwodów w calach: Wacoal (zależnie od modelu i rynku), H&M (zależnie od rynku)

Marki korzystające z miseczek US. v2 i obwodów w calach: La Senza, Wonderbra

Marki korzystające z miseczek US. v3 i obwodów w calach: Victoria’s Secret, Natori, Wacoal (zależnie od modelu i rynku), Aerie, Calvin Klein, Savage x Fenty

Marki korzystające z miseczek EU i obwodów w cm, wersja FR: Aubade, Maison Lejaby


Cybele by Naturana – marka stosuje obwody w cm i miseczki EU, oraz podaje prawidłowe przeliczniki 32E (UK) i 85F (FR)


Szlag Cię trafił i już nie wiesz, co robisz?

Możesz skorzystać z przelicznika rozmiarów Bratabase – wybierasz markę, która oznacza swoje biustonosze w pożądanej przez Ciebie rozmiarówce, oraz tą, której rozmiar chcesz przeliczyć … i hopsa!

jaki to rozmiar biustonosza 32ddd 34d 34dd 36d

Pamiętaj jednak, że przeliczenie rozmiaru nie gwarantuje identycznego dopasowania między markami, a nawet między modelami – firmy szyją biustonosze o różnych stosunkach głębokości miseczek do ich szerokości, różnych elastycznościach obwodów, różnych materiałach. 75D, które leży w jednej marce, w drugiej może być za małe, za duże, albo hybrydą jednego i drugiego.

Macie pytania? Piszcie komentarze!

Skomentuj