Biustopozytywność! – recenzja książki „Pokochaj swoje piersi. Biustopozytywny poradnik dla dziewcząt i ich mam” – Izabela Sakutova

Okres dojrzewania to trudny moment w życiu każdego człowieka – z tym zdaniem chyba niewiele osób będzie się kłócić. Dodatkowo, okres dojrzewania w życiu dziewczyny, to moment, kiedy zaczyna się dziać dużo widocznych zmian w ciele – pojawia się miesiączka, zaczynają rosnąć piersi. „Pokochaj swoje piersi” to przewodnik po tym pełnym turbulencji czasie.

Izabela Sakutova, właścicielka sklepu Stanikowy Zawrót Głowy (do którego macie kod rabatowy!) napisała książkę z myślą o dziewczynkach wchodzących w okres dojrzewania. Jest to obszerna skarbnica wiedzy na temat biustu i wszystkich faktów oraz zagadnień związanych z jego posiadaniem. Z pewnością pomoże ona rozwiać wątpliwości osobom, które wstydzą się, lub nie wiedzą gdzie szukać rzetelnej wiedzy na temat zdrowia i urody piersi.

„Pokochaj swoje piersi”? Ale jak?

Książka składa się z czterech części. Pierwsza dotyczy wszystkich biologicznych faktów związanych z posiadaniem piersi. Jest sporo o ich budowie i różnorodności, o pielęgnacji, o rozstępach. A także, z czego bardzo się cieszę, fragment poświęcony temu jak sobie radzić z osobami dręczącymi kogoś z powodu tego, jak wygląda czyjś biust. Ów poradnik jest napisany rzeczowym i neutralnym językiem. Daje porady jak sobie radzić z nieprzyjemnymi uwagami bez względu na to od kogo się je słyszy. Nie ma tu żadnego tłumaczenia, że „chłopcy tak mają”, czy że rodzinie wolno. To naprawdę wspaniałe, że ten fragment się tam znalazł. Myślę, że to przesłanie, które jest ważne dla każdej dziewczynki, która wchodzi w okres, kiedy wygląd jej ciała zaczyna być na cenzurowanym.

Druga część ma tytuł “Pierwszy stanik”. Jest to kopalnia wiedzy na temat tego, kiedy powinno się zacząć nosić biustonosz, a także jaką rolę powinien on spełniać. Sporo tu o budowie i krojach biustonosza. Jest przejrzyste wyjaśnienie jak działają rozmiary staników i po czym poznać, że biustonosz jest dopasowany. Szczerze żałuję, że nie miałam takiego poradnika kiedy byłam nastolatką. Jak wiele z nas, wpadłam w pułapkę noszenia staników w rozmiarze 75C i pierwszy dobrze dopasowany biustonosz nabyłam dopiero w wieku 23 lat w Wielkiej Brytanii.

Biustopozytywność w teorii

Trzecia część dotyczy zakupów bieliźnianych. Tutaj znalazł się opis tego, jak wygląda korzystanie z usług brafitterki. Szczegółowo omówiono też różne fasony biustonoszy i ich zastosowanie, również w zależności od rozmiaru biustu. Znalazła się tu propozycja stanikowego niezbędnika, lista biustonoszy do noszenia na co dzień i na specjalne okazje, która powinna się znaleźć w szafie. Bardzo się cieszę, że pojawiło się też omówienie tego, jakie staniki i kostiumy kąpielowe najlepiej nosić w zależności od rozmiaru piersi.

Nie zabrakło także instrukcji jak dbać, prać i przechowywać biustonosze, aby służyły jak najdłużej. Kolejna część tego rozdziału „Pokochaj swoje piersi” jest o „bieliźnianych trikach”, czyli dodatkach do biustonoszy, które pozwalają ukryć wystające ramiączka, albo pas obwodu. Są też sposoby na ujarzmienie piersi w wyjątkowo odkrywających kreacjach. W ostatnim rozdziale tej części znajduje się poradnik kupowania i dopasowywania biustonoszy przez internet – wyjątkowo przydany w dzisiejszych czasach. Tę część książki zamyka kilka porad stylistycznych dotyczących dobierania stroju do rozmiaru biustu.

W czwartej części można przeczytać o bardzo ważnym temacie samobadania piersi. Jest tu szczegółowa instrukcja na temat tego kiedy i jak to robić. Autorka omówiła także, czym są badania piersi typu usg i mammograf. Znalazło się trochę informacji na temat raka piersi, jego objawów, częstotliwości występowania i leczenia. Rozwiane są też mity dotyczące rzeczy rzekomo zwiększających ryzyko zachorowań, takich jak źle dopasowany stanik, fale emitowane przez telefon komórkowy, implanty czy antyperspiranty.

„Pokochaj swoje piersi” w rysunku

Książka „Pokochaj swoje piersi” została okraszona wieloma zdjęciami, a także barwnymi ilustracjami. Ich autorką jest Magda Danaj znana lepiej jako autorka Porysunków. Dodatkowe grafiki zaś popełniła Katarzyna Oleszek. Dzięki nim łatwo można zobaczyć czym się różnią kształty piersi czy kroje biustonoszów. Całość jest kolorowa, przejrzysta i dowcipna.

Partnerem książki jest oczywiście marka Panache. Zdjęcia ich produktów w formie ilustracji omawianych krojów biustonoszy pojawiają się najczęściej. Innymi markami-partnerami wymienionymi w książce są Key i Julimex, których produkty również są omawiane.

W książce znajduje się wiele cytatów dziewczynek, dziewczyn i kobiet dotyczących tego, jak postrzegają swój biust. Dość często pojawiają wypowiedzi o tym, że w młodości posiadanie piersi było problematyczne i że można zacząć akceptować ich wygląd dopiero w wieku dorosłym. Dzięki temu można zobaczyć, że biustopozytywność absolutnie może do nas przyjść z wiekiem.

Biustopozytywność w praktyce

Książka zdecydowanie próbuje ogarnąć wszystkie tematy związane z posiadaniem biustu. Ma ponad 250 stron! Chwilami ja, osoba pisząca o biustonoszach na blogu temu poświęconym, czułam się przytłoczona ogromem informacji. Ale są one oczywiście potrzebne. Izabela zamieszcza też szereg odnośników do innych źródeł, w których można szukać wiedzy na temat biustu i biustonoszy. Niezmiernie mnie cieszy, że nasz blog znalazł się wśród nich 🙂

Jeśli miałabym wskazać jakikolwiek mankament tej książki, to przychodzą mi do głowy dwie rzeczy. Po pierwsze, pewne wątpliwości budzi u mnie język, którym napisana jest książka. Myślę, że dla dziewczynek w wieku 9-12 lat może on być miejscami zbyt skomplikowany. Nie jestem też wielką fanką reklamowania w książce konkretnych produktów, chociaż rozumiem dlaczego się w niej znalazły. Za to niezmiernie podobają mi się te fragmenty, w których Izabela bezpośrednio pisze, żeby dany akapit dać do przeczytania swojej mamie. Dzieli się swoimi doświadczeniami jako osoba z dużym biustem, ale także jako mama. Zachęca do tego, aby o biuście rozmawiać jak o czymś normalnym. Żeby nie wstydzić się kupić córce pierwszego biustonosza – i oczywiście żeby kupić biustonosz dopasowany rozmiarem! Myślę, że może to dodać otuchy i odwagi wielu mamom, które mogą mieć opory przed szczerą rozmową z córką.

Kupić czy nie kupić?

Ostatecznie myślę, że książka ta przyda się wielu młodym dziewczynom zaczynającym swoją przygodę w świecie biustonoszy. Sama temat brafittingu odkryłam dopiero jako dorosła osoba. Dlatego niezmiernie mnie cieszy fakt, że obecnie w szkołach odbywają się warsztaty z brafittingu czy samobadania piersi. W ramach swojej cegiełki postanowiłam przekazać nasz egzemplarz książki do biblioteki szkoły podstawowej, w której pracuje moja mama. Niech się przyda grupie wiekowej dla której powstała!

Czy powinnyśmy recenzować kolejne bieliźniane książki? Jeśli tak, zajrzyj koniecznie do recenzji ’In Intimate Detail’ Cory Harrington!

Skomentuj