Dlaczego Miski Dwie NADAL świętują Pride (i kogo warto zaobserwować w czerwcu)

W mojej szkole oficjalnie osób LGBTQ nie było wcale – mimo że, jak się po latach okazało, była ich spora grupka. I mam tu na myśli każdą ze szkół, do których chodziłam. Moimi kolegami i koleżankami ze szkół byli i były między innymi co najmniej dwóch gejów, lesbijka, kilka osób biseksualnych, osoba niebinarna i trzy osoby trans. Mimo to czułam się ze swoim wewnętrznym światem okrutnie samotna, zwłaszcza w środowisku, w którym „p*dał” funkcjonował jako obelga. Nawet wśród ww. niewyoutowanych osób LGBTQ. Dzisiaj co prawda nadal musimy tłumaczyć, że osoby biseksualne nie są zachłanne, a geje nie są gejami przez zaborcze matki, ale coraz więcej placówek edukacyjnych chroni swoich uczniów i uczennice i pozwala im istnieć w swojej prawdzie, zamiast zakładać codziennie mundurek osoby cis hetero. Cieszy mnie to ogromnie; im mniej udających dziewczynki chłopców i udających heteryków gejów, tym lepiej.

Niektórzy krzyczą, że to propaganda, indoktrynacja i komplikowanie rzeczy bez powodu. Świat nie „robi się bardziej skomplikowany”. Świat jest zawsze skomplikowany tak samo, zmienia się tylko to, ile o stopniu tego skomplikowania wiemy. Zmienia się to, kto ma moc nazywania zjawisk, i kto decyduje o tym, czy są akceptowalne czy nie i na jakiej podstawie. I na szczęście kierunek, w którym te zmiany idą, to szkiełko i oko, twarde liczby i nauka, a nie lęki i zgubne teorie spiskowe.

Kiedy pisałam pierwszą wersję tekstu „Czemu Miski Dwie świętują Pride” zabrakło w niej całkiem istotnego elementu… zaznaczenia, że bielizna nie jest dla kobiet, femmes i osób AMAB chcących dokonać tranzycji.

Bielizna jest dla każdego. Osoby AMAB, AFAB, kobiety, mężczyżny, osoby niebinarnej i genderfluid, two-spirit i każdej innej. Bielizna nie jest i nie powinna być ograniczona dla jednego rodzaju ciał i osób. Chcę żyć w świecie, w którym każdy, kto nie ma złych zamiarów, może poczuć się w butiku z bielizną pewnie i mile widziany.

Jako od dawna wyoutowana osoba queerowa czuję, że byłoby z mojej strony nierozsądne, gdybym nie korzystała ze zbudowanej wraz z dziewczętami platformy jako narzędzia reprezentacji. Influencerzy LGBTQ są wśród nas, i donikąd się nie wybierają. Będzie nas tylko więcej. I zachęcam serdecznie każdą osobę, która taką platformę ma, żeby się wyoutowała, jeśli może to bezpiecznie zrobić. Nauka mówi jasno: im nas więcej w sferze publicznej, tym mniej dyskryminacji, mniej głupiej, dobrowolnej ignorancji. Nie da się siać ziaren nienawiści wobec ludzi, którzy nie istnieją niczym jednorożce – mitycznie, tylko są naszymi kasjerami, nauczycielami, ulubionymi twórcami internetowymi. Jestem tu, jestem tęczowa. Nie zamierzam donikąd sobie iść 😉

Z okazji miesiąca Pride proponuję zatem zobaczyć internet robiony właśnie przez osoby, które identyfikują się jako queerowe.

Jessica Kellgren – Fozard

Jessica to rozkoszna fanka stylu vintage, która mieszka w Brighton w Anglii razem ze swoją żoną Claudią, dwoma pieskami… i niedługo ze swoim pierwszym dzieckiem! Na jej kanale znajdziesz lookbooki, dużo treści na temat życia z niepełnosprawnościami (Jessica jest g/Głucha, ma zespół Ehlersa-Danlosa i posturalnej tachykardii ortostatycznej), ciekawostki filmowe i popkulturalne, oraz profile historyczne sławnych osób queer.


Jake Dupree

Jake to osoba niebinarna, która zajmuje się boyleską, instruktażem fitnessu i kocha bieliznę w każdej jej formie, często wyglądając w niej lepiej niż modelki marek 😉 na swoim Patreonie zachęca do ruchu i uczy, jak bezpiecznie uprawiać fitness w zaciszu własnego domu.


Ash Hardell

Ash jest osobą niebinarną, która na swoim kanale dzieli się historią swojej tranzycji z osoby prezentującej się żeńsko do swojej obecnej postaci i sposobu prezencji. Kanał jest tymczasowo nieaktywny, ale nadal pełen ciekawych treści i punktu widzenia osoby niebinarnej na pracę, życie i małżeństwo.


Natalie Wynn (Contrapoints)

Natalie jest transkobietą i lesbijką, która zaczęła prowadzić kilka lat temu kanał poświęcony sprawom społecznym: porusza takie tematy jak transfobia, komedia, incele, rasizm, wybory, filozofia i wiele innych. Każdy film na jej kanale to festiwal kreatywności w scenografii, kostiumach i montażu – polecamy do seansu nalać sobie wina lub innej trucizny zgodnej z Twoim gustem.


Jeffrey Marsh

Jeffrey to osoba niebinarna, która wyznaje buddyzm, napisała książkę How To Be You i codziennie wrzuca na Instagrama co najmniej jeden krótki filmik zawierający coś, co zawsze chciałaś/chciałeś usłyszeć w życiu od kogoś: jesteś dobry, jesteś wystarczający, jesteś kochany, jesteś wartościowy. Łzy gwarantowane.


Abigail Thorn (Philosophy Tube)

Podobnie jak Natalie Wynn, Abigail Thorne to trans kobieta, która wyoutowała się dość niedawno w jednym ze swoich filmów. Jak wskazuje nazwa kanału, Abigail opowiada w swoich filmikach o filozofii, zarówno tej wschodniej jak i zachodniej, i odnosi ją do aktualnych, trudnych spraw, które budzą kontrowersje i mają wyraźny związek z naszym codziennym życiem: kara śmierci, Brexit, ochrona danych osobowych…


Eric Sophia McAllister (Curio)

Eric Sophia to osoba niebinarna, która prowadzi popkulturowy kanał o grach, filmach i książkach. Na tą listę trafiła, ponieważ jest absolutnie jedyną osobą, której udało się mnie zachęcić do kolejnej próby przebrnięcia przez Wiedźmina, a fanami tej serii są wszyscy moi krewni, narzeczony, dwóch eksów i co najmniej jedna przyjaciółka. Poza tym kilkukrotnie oplułam sobie ekran słuchając jej.

Skomentuj