Co to jest push up

Push up to biustonosz, który ma wbudowane lub wyjmowane poduszki służące do optycznego powiększenia piersi i ewentualnego mocniejszego zaznaczenia dekoltu.

Nazewnictwo

Push up nazywany jest także puszapem albo zdrobniale pusiapkiem. Push up znaczy dosłownie „wypchnąć do góry”, więc jest to absolutnie dosłowne określenie tego, co robi biustonosz. Czasami mylnie rozumie się określenie padded, które oznacza dosłownie stanik wypchany, ale stosuje się je branżowo na oznaczenie biustonoszy usztywnianych.

Pracę za push upa wykonują dołączone do niego lub wbudowane wkładki: jeśli są ruchome, to nazywamy je cookies („ciasteczka”), poduszeczkami lub kotletami, ponieważ w wersji silikonowej wyglądają jak surowe piersi z kurczaka.

Krój i konstrukcja

Push upy dzielą się w zasadzie na dwa typy: kopy i szyte. Push up typu kopa (czyli formowany termicznie) ma zazwyczaj wbudowane, niedające się wyjąć poduszeczki z pianki gorseciarskiej lub płynu albo żelu. Push up typu szytego jest konstruowany jak klasyczny biustonosz usztywniany, i ma kieszonki na wkładki.

Co do kroju, to biustonosze typu push up są najczęściej balkonetkami lub plandżami, ponieważ te kroje najlepiej nadają się do podkreślenia dekoltu. W plandżach poduszeczki umieszcza się zazwyczaj po skosie, a w balkonetkach poziomo. Zdarzają się rzadko biustonosze miękkie z push upem, ale jest to raczej karkołomne przedsięwzięcie, które nie sprawdza się zbyt dobrze. Przykładem jest model Jessica od marki Tutti Rouge, który nie tylko jest miękkim plandżem, ale także ma stopniowane wkładki push up.

Biustonosze push up mogą mieć obwody tradycyjnej długości lub być półgorsetami.

Ze względu na efekt protezowania piersi biustonosze push up często są szyte przez marki operujące wyłącznie rozmiarówką matrixową (A-D, 70-85), aby zapewnić konsumentkom poczucie ukształtowanego biustu bez potrzeby inwestowania w konstruktorów. Z tego względu rzadko spotyka się push upy w kolekcjach większych marek nastawionych na klientki D+, zwłaszcza brytyjskich, takich jak Curvy Kate, Panache czy Freya. Przykładem na ten fenomen jest Victoria’s Secret, której trzon oferty stanowi ponad 12 krojów push upów.

Dobieranie push upów nastolatkom jest kontrowersyjne ze względu na dyskusyjny wpływ wkładek zarówno na rosnące piersi jak i na psychikę dziewcząt, i odradza się stosowanie biustonoszy z poduszkami u dziewczynek.

Recenzje biustonoszy push up na naszym blogu

Galeria

Skomentuj