Rozmiarówka Victoria’s Secret – przewodnik

Od kiedy sklepy Victoria’s Secret pojawiły się w Polsce zasypujecie nas pytaniami o to, jaką rozmiarówkę ma ten producent bielizny, i jaki rozmiar biustonosza kupić u Victoria’s Secret. Nie popieramy kupowania produktów tej firmy, ponieważ nie tylko ma rasistowską i seksistowską przeszłość oraz bogatą historię apropriacji kulturowej, ale i obsługę, która nie umie dobierać biustonoszy, promując tym samym bardzo kiepski brafitting. Dla przykładu – sama noszę rozmiar, który Victoria’s Secret jak najbardziej sprzedaje (32DDD), jednak za żadnym z trzech razów, kiedy zaszłam do salonu tej marki w Arkadii, nie został mi on dobrany. Zamiast tego konsekwentnie brafitterki VS polecają mi nabyć 34DDD lub 36DDD, czyli biustonosz 2 lub 3 obwody i miseczki za duży. Jest to o tyle ciekawe, że sprzedawczynie Victoria’s Secret zazwyczaj dobierają biustonosze z za małymi miseczkami i za dużymi obwodami, jednak zawsze musi trafić się jakiś statystyczny dewiant – w tym wypadku ja.

Jednak nie jestem królową Waszych sumień, więc zgodnie z Waszymi gorącymi życzeniami i prośbami spisałam poradnik, który pomoże Wam dobrać sobie rozmiar u Victoria’s Secret na odległość – lub stacjonarnie, bo na pomoc sprzedawczyń nie bardzo macie jak liczyć.

Jakie rozmiary biustonoszy szyje Victoria’s Secret?

VS szyje (dane aktualne na dzień 20.09.2019) biustonosze w rozmiarach 65-80 (30-40) i AA-DDD(F). Czemu zamiast jak ludzie podawać kolejne literki po DD mają także DDD? Z powodu strachu przed literą D. Tę rozmiarówkę porównałam z dwoma najpopularniejszymi moim zdaniem producentami biustonoszy D+ w Polsce – Avą i Panache.

rozmiarówka Victoria's Secret i jak dobrać rozmiar
rozmiarówka Victoria's Secret i jak dobrać rozmiar

Tabelki przedstawiają porównanie obwodów i miseczek – z powyższych dwóch wynika na przykład, że osoba nosząca u Panache rozmiar 32E powinna teoretycznie móc kupić u Victoria’s Secret rozmiar 32DDD. Ile w tym prawdy? U Panache noszę 30F lub 32E, a u Victoria’s Secret faktycznie potrzebuję 32DDD.

rozmiarówka Victoria's Secret i jak dobrać rozmiar
rozmiarówka Victoria's Secret i jak dobrać rozmiar

W przypadku Avy sprawa komplikuje się nieco, ponieważ 65G które noszę normalnie nie ma swojego odzwierciedlenia w rozmiarówce Victoria’s Secret – nie produkują bowiem rozmiaru 30 DDD. Dodatkowo dopiero cztery literki D odpowiadałyby dopiero mojemu rozmiarowi, ponieważ jak wiemy z metody rozmiarów siostrzanych przy zmianie obwodu na mniejszy musimy również wybrać większą miseczkę, w tym wypadku dałoby to rozmiar 30DDDD. Pasujące na mnie 32DDD jest teoretycznym ekwiwalentem rozmiaru 70F, który byłby na mnie u Avy sporo za luźny. 65G jest również rozmiarem, który noszę u większości polskich producentów, uznać więc można go za pewien złoty standard w moim przypadku, odzwierciedlający notabene to, że w przypadku biustów średnich (cirka E-H) kupowanie stale tego samego rozmiaru u tego samego producenta lub grupy producentów z jednego kraju ma sens.

Wydawałoby się zatem, że zagadka rozwiązana – bierzemy u Victoria’s Secret swój rozmiar brytyjski, tak?

Nie.

Czy Victoria’s Secret ma spójną rozmiarówkę?

Nie. Absolutnie nie. Internet pełen jest recenzji i wpisów (głównie Amerykanek) na temat tego, jak niespójna jest rozmiarówka Victoria’s Secret. Mam jednak wrażenie, że problem tylko połowicznie leży tu w problemach z materiałami czy szwalniami, a połowicznie zupełnie gdzie indziej. Brafitterki w salonach VS dopasowują otóż rozmiary na bawełnianych, usztywnianych stanikach, które określają jako „najlepszy stanik, który pasuje na każdego” (cytuję tu panią, która dobierała mi biustonosz w Arkadii cirka 4 miesiące temu), oraz które pozostają w rotacji salonu przez jakiś czas. To rodzi dwa poważne problemy.

Pierwszy jest taki, że chociaż Victoria’s Secret ma dobre kilkanaście krojów biustonoszy, to wszystkie klientki mają w standardzie dobierany rozmiar na jednym modelu – chyba, że poproszą o dobranie jakiegoś konkretnego kroju. To oznacza, że klientka z dobranym 32D w bawełnianym usztywnianym staniku kupi potencjalnie to 32D w miękkusie. Miejmy wzgląd na to, że pomijając takie wariatki jak ja brafitting w VS to usługa, po którą sięgają raczej klientki nieuświadomione, które mogą problemy z dopasowaniem ww. miękkusa uznać za objaw swojego nieogaru, a nie braku kompetencji brafitterki, która nie doradziła odpowiednio, co dalej zrobić.

Drugi natomiast leży w naturze bawełny – przy swoim mierzeniu dopytałam dyskretnie brafitterkę, czy mają specjalne biustonosze tylko do mierzenia. Potwierdziła mi to pośrednio, wspominając, że muszę poczekać na swoją kolej, bo biustonosz w odpowiednim dla mnie rozmiarze mierzy akurat inna klientka, a mają tylko jeden, a do swojego zestawu słuchawkowego rzucając raz po raz prośby do niewidzialnej koleżanki prośby o doniesienie stanika z fitting setu. Jeśli stanik uszyty z bawełny jest zakładany i zdejmowany kilkanaście razy dziennie, to po kilku miesiącach mamy absurdalną sytuację, w której brafitterka dopasowuje rozmiar na staniku w rozmiarze 34DDD, który zdążył się tak zużyć, że naprawdę ma wymiary 36DD. Nie dziwota więc, że panie wsadzone w 32DD zastanawiają się, czemu kupione z tego samego modelu 32DD w innym kolorze jest nagle ciasne i niewygodne.

Taka sytuacja nie ma miejsca w klasycznych salonach brafittingu, w których jeden stanik mierzy może 5-6 kobiet, zanim zostanie sprzedany – sprzedany, a nie odwieszony na półkę, by służyć jako „miarka”. Jak powiedziała pewna Twitterowiczka największym sekretem Victorii jest to, że nie wejdziesz w ich biustonosze nie z powodu niewymiarowego biustu, a całkowitego braku umiejętności brafitterek, które mają Twój rozmiar na stanie, a wcisną Ci coś innego.

Jak dobrać sobie rozmiar u Victoria’s Secret?

Samodzielnie. Porzućcie nadzieję Wy, które tu wchodzicie. Polecam zapoznać się z naszym poradnikiem brafittingowym i stosowaniem się do zaleceń z niego – Victoria’s Secret to nie jest jakiś nadnaturalny twór, którego nie dotyczą prawa fizyki i materiałoznawstwa rządzącego produktami wszystkich innych marek 🙂

A na koniec mój wściekły rant na temat brafittingu u Victoria’s Secret, nagrany tak świeżo, jak tylko się dało, po pierwszej wizycie w różowiutkim salonie w Arkadii 😉

Skomentuj